NINČEVIĆ O MLADIMA I BUDUĆNOSTI NAŠEG GRADA “Ako ovako nastavimo, Zadra neće ni biti za par godina”

Mladen Ninčević danas se na predizbornoj ‘pressici’ u A’mare hotelu osvrnuo na nedostatak adekvatnih uvjeta za odgoj i obrazovanje djece i mladih Zadrana. Kao otac i aktivni građanin, založio se za bolju budućnost onih koji odrastaju u Zadru, a prema njegovim riječima, trenutna situacija je neodrživa.
-Da roditelji ne mogu pronaći mjesto za svoje dijete u vrtiću, pa se osjećaju kao građani drugog reda, to se ne smije dopustiti u jednom gradu. Takva situacija jednostavno nije prihvatljiva, naglašava Ninčević.
To, trdi, nije samo kritika aktualnog stanja, već i poziv na konkretnu akciju. Mnogi roditelji u Zadru nalaze se u situaciji da moraju birati između preseljenja u druge gradove ili napustiti tržište rada kako bi mogli brinuti o svojoj djeci jer im nisu u mogućnosti osigurati osnovnu socijalnu uslugu za njihov uzrast, polazak vrtića.
Ninčević ukazuje i na alarmantne demografske brojke, koje potvrđuju ozbiljnost situacije kada je u pitanju Zadar. U 2023. godini, zabilježen je negativni omjer broja rođenih (623) i umrlih (789) građana, čak -166 osoba.
– Matematički gledano, ako se ovaj trend nastavi, Zadar kakvog poznajemo, s ljudima koji tu žive, neće više postojati, ističe Mladen Ninčević, ne skrivajući zabrinutost zbog negativnog demografskog pravca koji uvelike prijeti budućnosti grada. Nudi konkretna rješenja.
Kao budući lider, ukoliko naravno pridobije povjerenje sugrađana, planira u Zadru izgraditi 8 novih vrtića i 8 škola, kako bi osigurao kvalitetan obrazovni sustav i priliku za rast i razvoj svakog djeteta.
– Vrtići nisu samo mjesta gdje ostavljate dijete dok ste na poslu. To moraju biti i edukativni i kreativni centri, prostori u kojima djeca mogu razvijati svoj talent i potencijal, a ne samo mjesto gdje djete ostavite jer nemate gdje s njima, drži Ninčević, inače nezavisni kandidat za gradonačelnika.
U njegovom demografskom projektu posebno se ističe značaj obrazovnih ustanova.
– Svaka četvrt u Zadru treba imati brz i lakši pristup obrazovnim institucijama. To će olakšati roditeljima, jer neće biti prisiljeni sjedati za volan automobila i dugo voziti kako bi odvezli i smjestili djecu u školu, ili vrtić. Manje putovanja znači i manji promet, što će uz kalitetan razvojni uostalom imati i hvalevrijedan ekološki učinak, smanjiti gužve na našim cestama, objašnjava Ninčević.
Uz to, važna je i prilagodba obrazovnog sustava potrebama i talentima učenika.
-Nije nemoguće dobiti input koja mlada osoba je za što posebno nadarena, i onda kada ona izlazi iz osnovne škole u srednju, možemo usmjeravati djecu sukladno njihovim darovitostima i onome što njima najviše odgovara. Mlada osoba često sama ne zna razaznati što bi u budućnosti najkvalitetnije radila ili koji je za nju najbolji put, a mi nemamo sustav koji to prepoznaje i upućuje ih u smjeru da budu korisni zajednici. Sutra, ako nam manjka 500 vodoinstalatera, to možemo riješiti u 4 godine školovanja kadra. U Australiji vodoinstalateri i tesari, imaju veću plaću od inženjera jer ih jednostavno nema dovoljno, slično kao kod nas. Moramo stvoriti sustav koji će do kraja prepoznati i cijeniti sve vještine i talente, ne samo akademske, nego i praktične, jer to su ljudi koji grade našu svakodnevicu, ističe Mladen Ninčević.
Dotaknuo se i problema iseljavanja mladih, koji zbog nedostatka prilika za karijeru, kvalitetnog života i obrazovanja, napuštaju Zadar.
– Živimo u prelijepom kraju, da se bilo tko provoza avionom i pogleda Zadar, s Ravnim kotarima, otocima, morem i rijekama, rekao bi: “Pa, ja bi tu živia”. Zašto onda naši mladi odlaze izvan Zadra? Zato što nismo pravovremeno reagirali. Dozvolili smo da nas vode oni koji nisu znali i uspjeli osigurati budućnost mladima. A to je problem koji moramo žurno rješavati, naglašava Ninčević, pozivajući na hitnu promjenu smjera u vođenju grada. Njegova vizija je, zaključuje, jasna:
–Zadar mora postati mjesto u kojem će svoju budućnost moći izgraditi obitelji, mladi i djeca. To znači ulaganje u obrazovne institucije, ali i kvalitetu života, od urbanog planiranja do pružanja radnih i životnih prilika.
******************************
NEDOSTATAK KAPACITETA I NEUSKLAĐENI PROGRAMI S TRŽIŠTEM RADA
Problem prenapučenih osnovnih škola postaje sve ozbiljniji, što najbolje pokazuje činjenica da učenici često moraju pohađati nastavu u dvije smjene i međusmjeni. Za rješenje ove situacije, potrebno je izgraditi 100 novih učionica unutar osam novih školskih objekata koji bi omogućili prijem dodatnih 2500 učenica i učenika, kako bi se svi oni mogli školovati u jednoj smjeni. Trenutna situacija dodatno otežava svakodnevicu roditelja, jer usklađivanje radnog vremena s rasporedom djece u školama postaje gotovo nemoguća misija.
Kada se govori o srednjoškolskom obrazovanju, i tu je prisutan nedostatak prostora. U srednjim školama postoji i drugi ozbiljan problem – programi koji se nude nisu usklađeni s potrebama tržišta rada. Povezanost između onoga što obrazovne ustanove nude i onoga što tržište traži nije adekvatna, što je problem koji svakodnevno osjete naši poduzetnici, tvrd Ninčević.
********************************
TREBA UČINKOVITO ISKORISTITI EUROPSKA SREDSTVA
Trenutni broj djece koji nemaju mjesta u vrtićima varira od 350 do 500. Trenutno su nam dostupni programi iz europskih fondova za izgradnju dovoljnog broja objekata koji bi mogli zadovoljiti te potrebe, ukoliko dobijem povjerenje građana izgradit ću 8 vrtića u svom mandatu. Zašto 8? Zato što se s tim brojem mogu osigurati dobro raspoređeni objekti vrtića kroz cijeli grad, tako da roditelji ne moraju putovati daleko, znači da bude što bliže kućama i da put traje što kraće, a da bake i djedovi također mogu dolaziti po djecu. Potrebno je izgraditi 25 odjela-učionica u 8 vrtića kako bi se zadovoljile potrebe roditelja i vrtićanaca. Drugi razlog je da bi se najučinkovitije iskoristila europska sredstva, moramo graditi više manjih objekata sa svom potrebnom infrastrukturom kao što su vanjski prostori, igraonice, parking, tako da u budućnosti uz mala sredstva možemo dograditi još odjela sukladno povećanju novorođenih malih i budućih odraslih Zadranki i Zadrana– predstavio je svoj prijedlog Mladen Ninčević u drugom u nizu otvorenih dijaloga s građanima, u kojemu su tema bile vrtići, škole, mladi i obrazovni sustav grada Zadra.
Smatrate li da se vi ili netko vama blizak ne bi trebao nalaziti u ovoj galeriji? Ispunite Zahtjev za uklanjanje sadržaja a mi ćemo svakako pokušati uvažiti sve vaše objektivne razloge za isti. Svakako vas molimo da prije toga pročitate sve odredbe prije ispunjavanja istog.