MEĐUNARODNI DANI MASLINE Predstavljanje „Central – BIC“ programa i rasadnika autohtonih sorti Zadarske županije

U sklopu 27. međunarodne manifestacije Dana masline koja započinje danas u 15 sati na zadarskom Vitrenjaku županijski pročelnik Daniel Segarić dr. Šime Marcelić predstaviti će projekt „Central – BIC (Central Europe Biodiversity Innovative Communities). Projekt vrijedan 2,4 milijuna EUR-a odvija se u sklopu Programa prekogranične suradnje Interreg CENTRAL EUROPE 2021.-2027. u kojemu. kao jedan od projektnih partnera, sudjeluje i Zadarske županija.
Projekt je, kaže Segarić, započeo 1. lipnja 2024. godine, predviđeno trajanje projekta je 30 mjeseci, a na projektu sudjeluje 12 projektnih partnera iz 8 zemalja: Italije, Hrvatske, Njemačke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Slovenije i Austrije. Uz Zadarsku županiju, iz Hrvatske je još partner i Javna Ustanova Kamenjak iz Istre.
Ukupan proračun projekta iznosi malo manje od 2,4 mil EUR-a, od čega je sredstvima ERDF-a sufinancirano 80% projekta, a proračun Zadarske županije je 179,890.00 EUR-a,.
Projekt provodi Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove, a financiran je iz Programa prekogranične suradnje Interreg CENTRAL EUROPE 2021.-2027. Sveučilište u Zadru, u sklopu spomenutog projekta, provodi prikupljanje i istraživanje autohtonih sorti.
Cilj je stvoriti preduvjete za početak proizvodnje sadnog materijala autohtonih sorti maslina, odnosno za uzgoj genotipova rijetkih, ugroženih autohtonih sorti. Odnosno, iz pogleda biološke raznolikosti lokalni tipovi i samonikle masline su neprocjenjiva vrijednost i izvor genetske raznolikosti. Kako bi se stekli preduvjeti za proizvodnju sadnica, evaluaciju i očuvanje autohtonih sorata masline planira se zasnovati nasad u kojem će se prikupiti (zasaditi) autohtone sorte maslina Zadarske županije. U nasadu će se pratiti njihov razvoj kao i njihova pogodnost za proizvodnju ulja te će se stvarati i preduvjeti za proizvodnju sadnoga materijala. Nasad ćemo zasnovati na površini u sklopu Poljoprivrednog edukacijskog centra u Zemuniku Donjem, otkriva Segarić
Govoreći o značenju projekta dr. Šime Marcelić ističe da je sorta maslina temelj za proizvodnju autentičnih maslinovih ulja jer je ona glavni faktor koji utječe na sastav i kvalitetu ploda, a time i ulja. Evaluacija i promocija autohtonih sorti je značajna jer je to temelj za brediranje maslinovog ulja Zadarske županije.
Diljem županije ima niz samoniklih maslina i lokalnih ekotipova koji nisu detaljno nisu evaluirani.
Stoga je cilj aktivnosti prikupiti i pratiti lokalne sorte s proizvođačima kako bi ih mogli detaljnije opisati i promovirati među proizvođačima i potrošačima. Istraživanje se provodi uz pomoć proizvođača jer su oni te sorte masline zbog svojih gospodarskih vrijednosti (redovite rodnosti, otpornosti prema suši i/ili krupnoći ploda itd.…) proširili u lokalnim područjima. Kako bi se stekli preduvjeti za proizvodnju sadnica, evaluaciju i očuvanje autohtonih (lokalnih ekotipova) sorata masline, potrebno je prikupiti i podignuti nasad u kojem će se očuvati lokalne (autohtone) sorte maslina Zadarske županije, poručuje dr. Šime Marcelić.