POVORKA SRIĆE I SMIJA ‘Maškare u Briševu nisu samo događaj – one su pravi biser u kulturnoj baštini mjesta’

-Ajmo, ti tamo, M. vataj, povorka.

-Tu smo, unutra, kako znaš ‘ko sam…

-A masku si stavit zaboravija!

Pa se kolona brzo sastavila, dobro pokatkad i rastavila, ali aj, ne bi da su trupe cara Cezara.

U pedesetak, stotinjak, dvjestotinjak, ljudstva, sudionica i sudionika, raslo je i širilo se iz minuta u minut, iz sata u sat, i radosti i veselja, i vica i zafrkanstkog tona, podbadanja, zadirkivanja i puno smijeha, ‘smija’.

I veliki, mali, i baba, dide, tata, mama, dica. I traktor, i prikolica, dupla prikolica, i štap i kolica. Ikapica, i majica. I krafne i slastica. I stihovi i naša pisma. Ravnokotarska, dalmatinska, hrvatska…

Kretalo se kroz selo, a nije više selo, kroz misto, vijugavom cestom, od ulice do ulice, od ‘kvarta’ do ‘kvarta’.

I ove godine, točno 1. ožujka, Briševo je ponovno oživjelo u svom pravom karnevalskom duhu! Mladež živahnog naselja, nadomak Zadra, uz podršku svih svojih Briševljanki i Briševljana, organizirala je tradicionalne maškare koje su, kako to samo Briševo zna, privukle posjetitelje iz svih domaćih kuća i županijskih krajeva.

Ove maškare nisu samo događaj –

…one su pravi biser u kulturnoj baštini ovog naselja…

Povorka je počela još rano ujutro, kada su se s Mazije krenule skupljati prve maskirane ekipe, ali završnica neće tako skoro, u 20 sati Briševo u punom karnevalskom veselju isčekuje koncertni nastup legendarnoga Josipa Čačića Sokola.

A kad spomenemo maškare u Briševu, ne možemo da se ne prisjetimo dijela onih nezaboravnih trenutaka kada bi udruga Krš, zavladala ovim ravnokotarskim biserom u zimskim mjesecima.

Pa su eto jednom, kažu nam i više puta, odrasli muškarci u najluđim kostimima – “Angiri balerine i doktori” – s konjskim glavama na glavi čovjeka i bijelim mini balerinskim haljinama oko struka, nasmijali cijelo selo uz pomoć medicinskog osoblja (koje je, usput rečeno, bilo i za ljude i za konje), a sve su pratili zvukovi pjesme, zvonjava, čegrtanja i, naravno, gromoglasnog rzanju Briševačkih Angira. Po selu su “pročešljali” i istjerali svu zlu sreću, nevolje i nedaće koje su se kroz godinu nakupljale, a finale je bilo spektakularno – suđenje Krnji i vatromet koji je obasjao noćno nebo iznad naselja.

Premda su neke maske bliska i daleka prošlost, tradicija maškara u Briševu ne jenjava! Danas, Briševo, kao jedno iz rijetkih sela u Zadarskoj županiji, ali i izvan, koje se može pohvaliti pozitivnom demografskom slikom – broj stanovnika raste, prema popisu iz 2021., Briševo ih ima čak 751, a 2011.- 657.- s ponosom na svoje običaje, pravi je primjer zajedništva i očuvanja tradicije u modernim vremenima.

I svi oni koji su posjetili maškare u Briševu znaju jedno: ovo nikako nije samo obična fešta.

Ovo je pravo slavlje života, smijeha i zajedništva, uz kojeg su svi, mladi i stari, ponovno postali i postaju djelić jedne velike obitelji. Obitelji Briševa.  (P.L.)

Smatrate li da se vi ili netko vama blizak ne bi trebao nalaziti u ovoj galeriji? Ispunite Zahtjev za uklanjanje sadržaja a mi ćemo svakako pokušati uvažiti sve vaše objektivne razloge za isti. Svakako vas molimo da prije toga pročitate sve odredbe prije ispunjavanja istog.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...