RADNICI NEZADOVOLJNI U privatnom sektoru plaće rastu 3 puta sporije nego što raste dobit firmi

Nezavisni hrvatski sindikati upozorili su da u bogatim multinacionalnim kompanijama velik broj radnika radi za neočekivano niske plaće, dok one izvlače ogromnu dobit iz Hrvatske svojim stranim vlasnicima.

Gospodarska savjetnica u Nezavisnim hrvatskim sindikatima Izabela-Delfa Mišić u raspravi o niskim plaća u privatnom sektoru istaknula je kako je rad u Hrvatskoj sustavno podcijenjen.

Radnicima u privatnom sektoru plaće rastu tri puta manje nego što raste dobit kompanija.

“Nedovoljan rast plaća”

Prema podacima Fine radnici zaposleni u kompanijama u poduzetništvu imali su rast plaća po stopi tri puta manjoj od stope po kojoj je rasla dobit.

-Medijalna plaća u studenome 2024. iznosila je 1162 eura neto, a minimalna oko 677 eura. To znači da polovina svih naših radnika, odnosno njih oko 850.000, prima plaću između 677 i 1162 eura neto, ni 500 eura razlike.. Gotovo dvije trećine radnika ima plaću manju od prosječne, koja iznosi 1366 eura, dodala je.

-Telekomunikacijski sektor sve više zaostaje za cijenom rada na hrvatskom tržištu. I dok je prosječna bruto plaća u Hrvatskoj rasla 33.5 posto od 2022., u telekom industriji koja broji 9500 radnika, a samo tri najveća zapošljavaju 6900 radnika – plaća je rasla tek 14.1 posto u odnosu na 2022.,  upozorio je zamjenik predsjednice Hrvatskog sindikata telekomunikacija Viktor Vanek.

Predsjednik Sindikata bankarskih i financijskih djelatnika Davor Tomić naglasio je kako je prema njihovim procjenama tijekom 2024. barem 20 posto radnika u bankarskom sektoru radilo za osnovnu plaću do 1000 eura mjesečno, dok je najmanje 55 posto radnika radilo za plaću ispod prosjeka RH.

Sindikati kritizirali banke, telekomunikacijske firme, INA-u… 

-Prema našim izračunima, povećanje plaće svim radnicima u bankarskoj industriji od 500 eura bruto, što bi i najniže plaće dovelo do prosjeka RH, koštalo bi banke samo 6.5 posto od njihove godišnje dobiti, rekao je Tomić.

INA za plaće radnika izdvaja tek dva posto ukupnih operativnih troškova, a istovremeno se redovito ulaže u alate, tehnologije i objekte, ali ne i u zaposlenike”, upozorila je Jasna Pipunić, predsjednica SING-a – Sindikata gospodarstva.

-Uloga vlade kada su u pitanju plaće je zagarantirati ekonomsko socijalni minimum kroz institut minimalne plaće, koja je u zadnja dva mandata vlade povećana za 134 posto. Vlada želi promicanjem kolektivnog pregovaranja osigurati da se plaća, ali i drugi radni uvjeti, poboljšavaju kroz pregovore samih poslodavaca i sindikata te sklapanje kolektivnih ugovora, rekla je Anita Zirdum iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Sindikati očekuju od vlade da ubrza donošenje Akcijskog plana za promicanje kolektivnog pregovaranja i uspostavu e-registra svih potpisanih kolektivnih ugovora, uključujući i one u privatnom sektoru, kako bi RH dosegla 80 posto pokrivenosti KU-a. Traže i bržu primjenu Direktive o transparentnosti plaća te inzistiraju na većoj transparentnosti plaća uvođenjem obveze statističkog izvještavanja svih trgovačkih društava o medijalnoj i prosječnoj plaći radnika u odnosu na prosječnu plaću menadžmenta i Uprave, stoji u priopćenju, prenosi Index.hr.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...