EPILEPSIJA, A NE STIGMA Većina oboljelih su djeca, edukativna predavanja u zadarskim školama

U Zadru se održava središnje događanje u povodu  Međunarodnog dana epilepsije i Nacionalnog dana oboljelih od epilepsije, riječ je o događaju koji organizira Hrvatska udruga za epilepsiju u suorganizaciji sa Sveučilištem u Zadru i Općom bolnicom Zadar i  na kojem sudjeluju brojni stručnjaci   i osobe s epilepsijom. Tim povodom sudionike simpozija primio je župan Božidar Longin koji je zahvalio što je upravo Zadar domaćin ovog velikog skupa.

„Tema vašeg simpozija jedna je teška bolest od koje, a znate to vi bolje od mene, u svijetu boluje oko 50 milijuna ljudi. Strašna je to brojka. Usporedio bih mozak u našem tijelu s komandnim mostom na brodu. Ako na njemu nešto ne funkcionira, teško da će plovidba biti uspješna, sigurna i ugodna. Stoga je svaka aktivnost na tome da se bolje shvati funkcioniranje mozga, i svih onih potencijalnih poremećaja u njegovu radu kao što je epilepsija, od iznimnog značaja za medicinu općenito.“- rekao je župan.

U ime domaćina, Opće bolnice Zadar obratila se dr. Sanja Delin s odjela pedijatrije koja je upoznala kako se Međunarodni dan epilepsije uvijek  obilježava drugog ponedjeljka u veljači, svake godine u drugom gradu, a obilježavanje je potaknula Hrvatska  udruga za epilepsiju. Prim. Ana Sruk predsjednica HUZE-a naglasila je kako s ovakvim simpozijima žele dati podršku lokalnim zajednicama i oboljelima od epilepsije jer su, kako je istaknula, upravo osobe s epilepsijom najugroženije u društvu…

„To je bolest koja sa sobom nosi najveću stigmu, osobe s epilepsijom se svakodnevno susreću sa stigmatizacijom kod upisa u vrtiće, škole, na radnim mjestima i ostalim situacijama“, istaknula je Sruk dodajući kako se čak 60 posto osoba s epilepsijom osjeća stigmatizirano.

„Mi se protiv te stigme borimo znanjem, širenjem edukacije, davanjem podrške, pokušavamo biti glas onih koji se s tim svakodnevno bore“, uz poruku da trebamo graditi društvo bez stigme dodala je još dr. Sruk i rekla kako su u bogatom programu koji imaju već jutros održali predavanja u 8 zadarskih osnovnih i srednjih škola.

Nazočnima se obratila i dr. Matilda Kovač Šižgorić s Kliničke bolnice Srebrenjak ujedno i predsjednica Hrvatskog društva za dječju neurologiju koja je rekla da u Hrvatskoj od epilepsije boluje preko 40.000 ljudi te da su većina oboljelih djeca.

„Kod te djece bitna je kvaliteta života i prihvaćenost u društvu, zato i obilazimo škole kako bi najmlađe senzibilizirali, da ih upozorimo  koji su to čimbenici koji mogu dovesti do prvog napada, da ih upozorimo da zlouporaba droga, alkohol pa čak i električne cigarete mogu dovesti do prvih napada.“- rekla je Kovač Šižgorić dodajući da je svima najvažnija zaštita najugroženije populacije, kako nas upoznaje Zadarska županija.

Fotografirajući se s logotipom Međunarodnog dana epilepsije, akciju su podržale i  brojne osobe iz javnog života.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...