BORZAN: Nemoguće je birati jeftinije trgovine jer je na djelu kartelizacija

Novi zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena s ciljem zaštite potrošača bio je tema emisije Hrvatskog radija o čemu su govorili državni tajnik Ivo Milatić, saborski zastupnik Ante Kujundžić i SDP-ova eurozastupnica Biljana Borzan.
Nove mjere
Prema njemu, trgovci će imati obvezu redovito objavljivati i ažurirati cijene svih svojih proizvoda na mrežnim stranicama i bit će dužni omogućiti nesmetan pristup digitalnim alatima koji će u realnom vremenu kupcima osigurati mogućnost usporedbe cijena.
Svaki trgovac morat će uz trenutnu maloprodajnu cijenu jasno naznačiti i prethodnu maloprodajnu cijenu proizvoda iz određenog razdoblja ili na točno određeni dan. Time će se omogućiti lakše praćenje promjene cijena i transparentno informiranje potrošača.
Predloženi zakon propisuje ograničenje cijena ključnih proizvoda i usluga, kao i jasno označavanje proizvoda s ograničenom cijenom. To znači da trgovac mora istaknuti vizualne oznake na proizvodima čije je cijena regulirana, a u prodavaonicama s preko 400 metara četvornih osigurati posebne prodajne prostore za te proizvode.
Milatić: Građani su zadnji sudac
“Zakon daje dobru pravnu osnovu za sve eventualne akcije sukladno članku 6 Zakona koje Vlada može poduzimati. Već smo 5. veljače donijeli odluku kojom smo popis od 30 proizvoda s ograničenom cijenom proširili na dodatnih 40. Mislimo da je to dobra mjera. Od ovih 30 koje smo držali s reguliranom cijenom pokazalo se da je 60 posto tih artikala redovito bilo ispod te cijene. Bilo je problema, nesnalaženja, ima li tih artikala…
To smo sad dodatno osnažili, detaljno smo propisali obilježavanje, uveli smo da trgovine površine preko 400 kvadratnih metara moraju imati posebni dio na kojem sve to možete pronaći. Dali smo trgovcima detaljne upute i poslovnim udruženjima i prilično smo uvjereni da će to dosta pomoći. Izračunali smo da je košarica sada do 20 posto jeftinija, nutricionistički je bolja.
Dodatna novost je da svi veliki trgovci moraju na internetskim stranicama objavljivati svoje cijene da građani kroz pretraživače mogu dobiti informaciju gdje mu se isplati poći, rekao je Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva.
Propisane kazne
Trgovcima koji neće poštovati propise o objavi, isticanju i oglašavanju cijena, koji se neće pridržavati ograničenih cijena proizvoda ili koji ne prijave važeći cjenik i tarife na svojim mrežnim stranicama prijete kazne od 3000 do 30.000 eura, a zakon predviđa i oduzimanje imovinske koristi ostvarene prekršajem.
“Propisane su i kazne, mislimo da su odvraćajuće, do 30 tisuća eura kazne su dosta velike. Ići ćemo u pravcu da se dosta o tome komunicira jer nije pitanje samo kazne. Mislim da nijednom trgovcu nije u interesu da se komunicira da stalno radi prekršaje. Mislimo da će ovo zaista pomoći”, rekao je državni tajnik Milatić.
“Ideja je da država učini koliko može, ali građani su u konačnici zadnji sudac kad je u pitanju inflacija jer svojom odlukom mogu napraviti da ne kupuju skupo”, dodao je.
Borzan: Na djelu je kartelizacija
Zastupnica u europskom parlamentu iz SDP-a Biljana Borzan osvrnula se na tvrdnju da će građani moći bojkotirati one koji su preskupi i birati jeftinije. “U Hrvatskoj je to gotovo nemoguće jer na dijelu imamo kartelizaciju koja je zakonom zabranjena. Od sedam trgovačkih lanaca, u šest je potpuno ista cijena proizvoda. To je nešto čime se vlada treba dodatno pozabaviti”, naglasila je.
Pozvala je vladu da prestane propisivati kazne u fiksnim iznosima te da ih propisuje u odnosu na ukupni promet. “Kazna od 10, 20 tisuća eura nekome tko zarađuje milijune, nije ništa. On će opet riskirati jer mu se isplati”, poručila je.
Smatra da je određivanje kazne dobar korak naprijed. “Kada smo uvodili euro, vlada je donijela zakon u kojem je rekla da se konverzija kune u euro ne smije koristiti za obogaćivanje, ali nije propisala kaznu. Znate naš narod, ako nešto nije kažnjivo, možete raditi što hoćete”, rekla je Borzan.
Naglasila je da zakon u nekim dijelovima predstavlja korak naprijed, ali boji se da dolazi prekasno. “Građani su itekako osjetili krizu. Život je teži, iako se doima da je potrošnja veća, građani kupuju manje proizvoda za više cijene. Trgovina je profitirala, a građani su oštećeni”, rekla je Borzan.
Kujundžić: Zakon je apsolutno zakasnio
Saborski zastupnik Mosta Ante Kujundžić smatra da je zakon apsolutno zakasnio. “On meni djeluje kao gašenje kuće čašom vode. Davno je trebalo reagirati. Veliki dio cijena proizvoda vezao se uz rast cijena goriva, energenata. Vlada je u startu mogla reagirati smanjenjem trošarina kako se ne bi generiralo poskupljenje.
Druga stvar, procjena EK kaže da iz Hrvatske godišnje izađe 11 milijarde eura, što je ogroman novac. Vlada nije intervenirala u PDV. Zašto vlada nije recimo ukinula PDV na bezglutenske proizvode koji su nekim ljudima lijek”, rekao je Kujundžić.
“Cijeli niz stvari je napravljen tako da se baca prašina u oči i stvara dojam da se ide intervenirati. Malo mi je čudan trenutak ove priče, je li to zbog lokalnih izbora ili ne? Nismo pristupili problemu na ozbiljan način”, dodao je.
Kazao je kako će i izglasavanjem zakona opet “udariti batinom po nekome”. “Što će se dogoditi s malim trgovcima? Trgovački lanci će izaći puno bezbolnije jer za mjesec dana može doći do toga da na policama više nema određenog artikla s ograničeom cijenom”, rekao je, piše Index.hr.