ZAŠTITA PRIRODE I OKOLIŠA Zadarska županija na tom polju u vrhu izdvajanja ‘po glavi stanovnika’…
Dubrovačko-neretvanska i Šibensko-kninska županija izdvojile su u 2023. godini najviše iz proračuna za zaštitu okoliša. U top pet su još Ličko-senjska, Virovitičko-podravska, Zadarska i Splitsko-dalmatinska županija.
U odnosu na 2022., najveći rast izdvojenih sredstava za zaštitu okoliša imale su Dubrovačko-neretvanska, Karlovačka, Zadarska, Ličko-senjska, Sisačko-moslavačka i Vukovarsko-srijemska županija. Podaci su to iz analize portala Župan.hr, koju su napravili uspoređujući izvješća županija o izvršenju proračuna za 2023. godinu, posljednju za koju su podaci dostupni.
Cilj EU je očuvanje, zaštite i poboljšanje okoliša te održivi razvoj. Cilj je zaštititi, očuvati i unaprijediti prirodni kapital EU-a, članicama resursno učinkovito, zeleno i konkurentno gospodarstvo s niskim udjelom ugljika te zaštiti njezine građane od pritisaka i rizika za zdravlje i dobrobit vezanih uz okoliš.
Kako bi se navedeni ciljevi ostvarili, svaka županija prilagođava projekte, programe i ostale aktivnosti koje su usmjerene tom cilju. Pa tako jadranske županije niz projekata imaju za očuvanje mora, na kontinentu se to odnosi na rijeke i jezera, a tu su i mjere poput osiguranja praćenja stanja (monitoring) sastavnica okoliša i objave podataka o kakvoći okoliša, povećanje otpornosti na posljedice klimatskih promjena te na prirodne i antropogene rizike, vođenje i unaprjeđenje registra onečišćavanja okoliša i sudjelovanje u ažuriranju informacijskog sustava zaštite okoliša, ažuriranje GIS baze podataka o morskim plažama i profilima plaža i mora za kupanje, unaprjeđenje stanja okoliša i uvođenje suvremenog sustava gospodarenja otpadom, prijava na EU projekte u području zaštite okoliša…
Prema analizi koju smo napravili, vidljivo je da županije izdvajaju za zaštitu okoliša do 1 posto proračuna, a tek četiri 1 posto ili više, ali ne preko 2 posto. No, znatno se povećavaju sredstva na godišnjoj razini u tu svrhu. U 2023. je 14 županija imalo rast izdvojenih sredstava.
Najviše je po stanovniku za zaštitu okoliša izdvojila Dubrovačko-neretvanska županija, 28,20 eura, Šibensko-kninska 16,23 eura, Ličko-senjska 14,75 eura, Virovitičko-podravska 14,50 eura i Zadarska 11,68 eura. Iz proračuna su za zaštitu okoliša također najviše izdvojile Dubrovačko-neretvanska i Šibensko-kninska županija, 1,85 posto, odnosno 1,12 posto. Virovitičko-podravska i Ličko-senjska su izdvojile po 1 posto, a Splitsko-dalmatinska 0,83 posto konsolidiranog proračuna.
U apsolutnom iznosu Dubrovačko-neretvanska je imala i najveći rast izdvojenih sredstava za zaštitu okoliša u odnosu na 2022. godinu, za gotovo 1,5 milijuna eura, Karlovačka je povećala sredstva za 701,5 tisuća, Zadarska za 662,1 tisuću, Ličko-senjska za 422,7 tisuća i Sisačko-moslavačka za 344,8 tisuća eura. U postocima, najveći rast izdvojenih sredstava za zaštitu okoliša, imala je Ličko-senjska županija, za preko 200 posto, Karlovačka za blizu 200 posto, Sisačko-moslavačka za 100 posto te Dubrovačko-neretvanska i Vukovarsko-srijemska za nešto više od 80 posto.
Šibensko-kninska županija je kao i ranijih godina, na vrhu kada je riječ o izdvojenim sredstvima za zaštiti okoliša. Po stanovniku je izdvojila 16,23 eura, a udjel iz proračuna je iznosio 1,12 posto. O svemu daleko više na Župan.hr.