SVEUČILIŠTE U ZADRU 20. Noć muzeja – „Muzeji – vidljivi i nevidljivi“
Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru u suradnji s Odjelom za klasičnu filologiju, Odjelom za povijest umjetnosti i Centrom za geoprostorne tehnologije (GAL) poziva Vas da nam se pridružite u još jednoj Noći muzeja. Ovogodišnja, 20. po redu manifestacija održat će se u petak, 31. siječnja 2025. godine s početkom u 18 sati u izložbenom prostoru Odjela za arheologiju u zgradi Starog kampusa na rivi (Obala Petra Krešimira IV, 2).
Večer ćemo tradicionalno otvoriti Arheološkom večerom: Otkrivanje gastronomske prošlosti drevnih civilizacija na kojoj će posjetiteljima biti predstavljena hrana iz davne prošlosti koju će rekonstruirati doc. dr. sc. Ankica Bralić Petković s Odjela za klasičnu filologiju. Razotkrivanje jela nepoznatih široj javnosti započet će najstarijim receptima pisanim na glinenim pločicama 1.700 godina pr. Kr. u drevnoj Mezopotamiji, a nastavit će se grčkim specijalitetima koji uključuju tortu od sira koja se posluživala sudionicima Olimpijskih igara i završiti rekonstrukcijom rimske građanske gozbe.
Ove godine u goste nam stiže Arheološki muzej u Zagrebu s izložbom fotografija Arheologija iz zraka. Izložba je u posljednjih nekoliko godina proputovala cijelu Hrvatsku, a za Noć muzeja po prvi put dolazi u Zadar. Arheologija i zračna fotografija imaju dugu zajedničku prošlost, a s vremenom se razvila i posebna grana naše znanosti – zračna arheologija.
Fotografije snimljene iz zraka danas se koriste za detekciju, dokumentaciju i prezentaciju arheoloških nalazišta, a dronovi su postali neizostavni alat na svakom arheološkom istraživanju. Na izložbi su prikazane neke od najzanimljivijih i najatraktivnijih zračnih fotografija arheoloških lokaliteta na prostoru Republike Hrvatske.
Ova izložba odudara od klasičnih arheoloških izložbi jer je osnovni fokus stavljen na fotografije, dok su podaci o arheološkom kontekstu su svedeni na minimum. Autori izložbe: Miroslav Vuković (Odsjek za arheologiju, Filozofski fakultet u Zagrebu), Jacqueline Balen (Arheološki muzej u Zagrebu).
Nebeski alati: dronovi i senzori u službi arheologije
Kako se uz pomoć naprednih dronova i senzora, otkrivaju skriveni arheoloških lokaliteti, kartiraju povijesni krajolici i prikupljaju podaci za njihovu rekonstrukciju, prezentirat će nam Centar za geoprostorne tehnologije (GAL). Tijekom Noći muzeja posjetitelji će imati priliku otkriti kako suvremene tehnologije transformiraju način na koji razumijemo i istražujemo prostor, arheologiju i kulturnu baštinu, te se upoznati s tehnologijama koje GAL koristi u svojim interdisciplinarnim istraživanjima, uključujući dronove, napredne senzore i alate za analizu prostora. Dođite i postanite dio priče o tome kako znanost i tehnologija otkrivaju prošlost, čuvaju baštinu i otvaraju put prema budućnosti!
Cjelovečernji program na Sveučilištu u Zadru bit će popraćen brojnim radionicama, a tu je i nezaobilazan dječji kutak s improviziranom arheološkom sondom za naše najmlađe goste.
Vanitas – što je to prolaznost trenutka?
Vanitas je pojam u umjetnosti koji se odnosi na stil i motive u slikarstvu, a razvija se poglavito u Nizozemskoj tijekom 17. stoljeća. Glavna tema koja zaokuplja umjetnike vanitasa jest prolaznost života, ispraznost materijalnih dobara te neizbježnost smrti. Kao i u svakom drugom slučaju, i u ovome je potrebno znati pročitati ključ i spoznati simboliku koja je najčešće prenesena preko mrtve prirode sačinjene od brojnih motiva: lubanje, uvelo cvijeće, pješčani satovi, voće koje nagriza vrijeme, svijeća koja gori ili dogorijeva.
Kroz radionicu će se na pedagoški primjeren način uzrastu, upoznati djecu, ali i odrasle s konceptom prolaznosti u umjetnosti, potaknuti ih na razmišljanje o simbolici u umjetničkim djelima te ih kreativno angažirati u stvaranju vlastitih vanitas djela, koja će moći sa sobom ponijeti kao suvenir i uspomenu na Noć muzeja. U simboliku vanitasa uvest će vas izv. prof. dr. sc. Silvija Bekavac, mag. hist. art. Antonela Čelan i mag. educ. hist. art. Dora Štublin zajedno sa studenticama Odjela za povijest umjetnosti.
Ukrasi svoj bookmark - Neka vam mudrost bogova kaže gdje ste stali
Edukativna radionica izrade bookmarka za djecu – osmislite vizualni identitet bookmarka koji će vas pratiti u vašim putovanjima kroz pisanu riječ. Djeca će imati priliku ukrasiti jedinstveni straničnik od papirusa s prikazom grčkih božanstva koji će spojiti njihovu ljubav prema knjigama i antičkoj mitologiji. Grčki bogovi bili su poput nas ljudi, imali su vrline i mane, a razlikovali su se po besmrtnosti, mogli su postati nevidljivi, živjeli su u kristalnim palačama na Olimpu, itd. Pridružite nam se u Noći muzeja, te kroz zabavu i radionicu zaronite u čarobni svijet bogova! Voditeljica radionice: izv. prof. dr. sc. Ivana Jadrić-Kučan i studenti Odjela za arheologiju.
Istražujemo pigmente: kako su slikali prvi umjetnici
Primjeri očuvanih i preživjelih slikarija u špiljama potiču nas na razmišljanje kako su naši preci vidjeli i doživljavali svijet oko sebe. Jesu li najranije slikarije odraz umjetničkog izražaja, vjerovanja ili možda simboličkog značenja? U kakvim oblicima i od čega su se izrađivali pigmenti? Imaju li boje značenje? Jesu li pigmenti mogli imati još neke namjene?
Na ova i brojna druga pitanja odgovorit ćemo uz pomoć doc. dr. sc. Katarine Batur s Odjela za arheologiju na radionici Istražujemo pigmente: kako su slikali prvi umjetnici. Radionica ima cilj približiti sudionicima najranije oblike umjetničkog izražavanja, uz korištenje zemljanih pigmenata, ugljena, krede i nekoliko veziva.
Sudionici svih dobnih skupina, osobito osnovnoškolski i srednjoškolski uzrast, pozvani su na radionicu gdje će naučiti ponešto o povijesti korištenja pigmenta, tehnologiji izrade te korištenju slikarskih materijala proizašlih iz prirodnih resursa. U eksperimentalnom dijelu radionice, sudionici će samostalno miješati pigmente s vezivima i slikati. Zasučite rukave, pripremite kistove i pridružite nam se!
Izložba Odjela za arheologiju
Jedna od posebnosti Odjela za arheologiju je i arheološka zbirka koju će posjetitelji imati priliku razgledati tijekom cijele večeri uz stručno vodstvo kustosice Filipa Jurković Pešić i doc. dr. sc. Martine Čelhar. Tijekom dugogodišnjeg rada na mnogim arheološkim istraživanjima, prikupljena je brojna arheološka građa, od koje je dio prezentiran u izložbenom prostoru Odjela za arheologiju. Riječ je o pokretnim arheološkim nalazima koji datiraju od vremena najstarije prapovijesti, pa do novoga vijeka.
RASPORED DOGAĐANJA:
18:00 – 00:00 Izložba fotografija: Arheologija iz zraka
(Odjel za arheologiju, Arheološki muzej u Zagrebu)
18:00 – 00:00 Nebeski alati: dronovi i senzori u službi arheologije
(Centar za geoprostorne tehnologije – GAL)
18:00 – 19:00 Arheološka večera: Otkrivanje gastronomske prošlosti drevnih civilizacija
(Odjel za klasičnu filologiju)
18:00 – 00:00 Vanitas – što je to prolaznost trenutka?
(Odjel za povijest umjetnosti)
18:00 – 20:00 Ukrasi svoj bookmark - Neka vam mudrost bogova kaže gdje ste stali
(Odjel za arheologiju)
20:00 – 22:00 Istražujemo pigmente: kako su slikali prvi umjetnici
(Odjel za arheologiju)
18:00 – 22:00 Igraonica za djecu
(Odjel za arheologiju)
18:00 – 00:00 Izložba Odjela za arheologiju