PUHOVSKI “Milanović nije imao konkurenta. Ostaje vidjeti hoće li moći iskoristiti svoj trijumf”
Politički analitičar Žarko Puhovski komentirao je za Index premoćnu pobjedu Zorana Milanovića nad HDZ-ovim kandidatom Draganom Primorcem na predsjedničkim izborima. Osvojio je tri četvrtine glasova.
“Ovaj amalgam je striktno privremen”
“Veliki trijumf Zorana Milanovića do kojeg je došlo nasuprot njegovoj promidžbi, ne zato što je kandidat s karakterom nego jer nije pretjerivao s karakterom, što se pokazalo kao jedna prigodna društvena općenitost, pa je zbog toga mogao kupiti i one kojima je HDZ-a navrh glave, pa i one kojima je Plenkovića navrh glave.
I one kojima se čini da nema dosta HDZ-a, odnosno da su HDZ i Plenković ‘napustili’ pravu stazu.
Time je stvoren jedan amalgam, za koji je bitno shvatiti da je striktno privremen. Dakle, da predstavlja politički potencijal koji je praktički nemoguće realizirati u bilo kojoj narednoj političkoj akciji”, rekao nam je Puhovski u uvodu.
“Milanović si je osigurao masovnu, ali ne i masivnu podršku”
Pojasnio je ukratko zašto misli da je Milanović izdominirao Primorca na izborima.
“Milanović je do toga došao tako što je igrao ulogu i ljevičara i desničara, što je bio centralist i decentralist, ideolog i kritičar NATO-a i čovjek sa simpatijama za ‘srpski svet’ i njegov nacionalistički kritičar. Što je zastupao i građansku BiH i Herceg Bosnu, što je zastupao i slabljenje i jačanje uloge predsjednika RH, što je bio za i protiv Tuđmana, neprijatelj civilnog društva i zaštitnik ljudskih prava.
Pokrio je naprosto sve kutove političke panorame Hrvatske i time si osigurao jednu masovnu, ali ne masivnu podršku”, kaže nam Puhovski.
“Uz HDZ i SDP, tu je jedino Most (koji ne želi vladati). Ostali su marginalizirani”
“Drugim riječima, uz njega se šverca SDP, stranka koje je navikla ugodno prebivati u sjeni. I to ne samo prebivati nego i napredovati, kako pokazatelji javnog mnijenja demonstriraju.
S druge strane, neuspjeh u negaciji ovoga što sam uvodno rekao dolazi do izražaja zbog njegovih najlošijih karakteristika, najprije vezanih uz dvosmisleni, praktičan odnos prema korupciji, i njegovih relativno boljih osobina, a to je pokušaj da se ‘europeiziraju’.
Sve ostale stranke su marginalizirane, bilo svojom vlastitom odlukom poput Možemo, koji je potrčao ususret Milanoviću bez ikakvog principijelnog i taktičkog razloga jer dobro zna da je Milanović u ovom trenutku daleko od lijeve, a kamoli ekologijske pozicije, dok im je istovremeno jasno da on pobjeđuje i bez njih.
Slično se dogodilo s nizom manje desnih stranka koje su se povezale s HDZ-om.
U ovom trenutku, uz HDZ i SDP, postoji još samo Most. No Most se vezao uz neartikuliranog kandidata s apetitom za primitivizam i, što je za njih još gore, ponašao se već dulje kao svojevrsna nevladina organizacija koja se želi baviti politikom, ali ne kani doći na vlast”, govori Puhovski.
“Milanović nije imao konkurenta. Ostaje vidjeti hoće li moći iskoristiti svoj trijumf”
“U ovoj situaciji Milanović nije ni izdaleka imao konkurenta ili konkurenticu i postavlja se kratkoročno pitanje – hoće li biti u stanju barem do te mjere iskoristiti svoj trijumf da se nastavi ponašati kao za vrijeme kampanje, a ne kao ustavni huligan, što je bila njegova praksa u najvećem dijelu mandata.
Tragikomično je da on smatra Ustav svojim programom. Ali na toj točki se vidi razlika između njega i HDZ-a. HDZ u dobroj staroj tradiciji nastoji skriti svoje zakonske ustavne prekršaje, dok ih Milanović na sav glas reklamira. I to je doista opasno”, kazao nam je Puhovski.
“Kad Milanović kaže da pruža ruku, treba vidjeti je li ona u boksačkoj rukavici”
“Njegove su ovlasti male u tom pogledu. Srećom, imamo najmanji ili najlošiji sastav Ustavnog suda ikad iako je Milanović dobrih pola godine radio na tome da se ta institucija općenito ukine. Ali ustavna su pitanja za velik dio biračkoga tijela neka vrsta profesorske apstrakcije nebitne za realni život.
Pitanje je hoće li se Milanović moći vratiti u svoju osnovnu ustavnu poziciju, a to znači podešavanje odnosa među institucijama, što bi bilo načelno ispravno, a istovremeno bi mu omogućilo daljnju superiornost nad HDZ-om jer bi ih dodatno tjerao na suradnju.
Kad on ovih dana kaže da je ispružio ruku, treba iz iskustva pogledati je li ta ruka obučena u boksačku rukavicu ili nije. Ako doista nije, onda je pitanje političke inteligencije premijera Plenkovića da surađuje”, govori Puhovski.
“Plenković je doživio prvi ozbiljan poraz i dosta je nespretno reagirao”
Pitali smo Puhovskog što težak poraz HDZ-ovog kandidata Dragana Primorca znači za premijera i šefa HDZ-a Plenkovića.
“Doživio je prvi ozbiljan poraz, čini mi se. Dosta je nespretno reagirao. Činjenica da nisu čestitali Milanoviću nije toliko važna jer Milanović nije ni njima čestitao svojevremeno, ali pokazuje da se prostačko ponašanje nastavlja. Međutim, puno važnije je to što HDZ još uvijek reagira kao da nije izgubio izbore, kao da nije svjestan realnosti, a to je jako opasno jer oni ipak vladaju Hrvatskom.
U ovoj situaciji Milanovićeva suradnja s Plenkovićem i obrnuto označila bi relaksiranje političke situacije, ali na to ne treba računati iz dva razloga. Prvo, jer je Milanović ovu etapu, u kojoj je politika zamijenjena prostačkim naguravanjem, i započeo.
A osnovno pravilo glasi da se ljudi ne mijenjaju dok im dobro ide. Zoranu Milanoviću svakako dobro ide”, govori nam Puhovski.
“S druge strane, suradnja s Milanovićem bi dodatno oslabila Plenkovića unutar HDZ-a jer je njemu u mnogočemu odgovarao niz Milanovićevih ispada proteklih godina budući da se tako mogao pozicionirati kao onaj koji brani stranku”, govori Puhovski za Index.
“Pobjeda SDP-a u Zagrebu ili Splitu bila bi znak ozbiljne promjene”
Puhovski nam je komentirao i mogu li se rezultati ovih izbora, odnosno puls birača, prenijeti na lokalne izbore, koji se održavaju u travnju ove godine.
“Imamo trenutnu većinu, kojima je HDZ-a previše i HDZ-a nije dovoljno, i ona nema šanse ozbiljnije djelovati na lokalne izbore.
Barem su tri razloga za to: jer je sustav postavljen tako da u 575 jedinica lokalne uprave i samouprave uvijek postoji mogućnost da netko dokazuje pobjedu u nekoj točki. Osobno vjerujem da je bitan razlog županija u tomu što upravo u njima HDZ uvijek pobjeđuje. Tako da se na lokalnim izborima teško može dokazivati ozbiljna pobjeda neke od strana”, kaže Puhovski za Index.
“Međutim, kad bi se zaista moglo govoriti o tomu da se ovaj momentum prenosi na lokalne izbore, onda bi trebalo očekivati pobjedu SDP-a npr. u Zagrebu ili Splitu. To bi bio znak ozbiljne promjene trenda. Međutim, SDP nema ozbiljne kandidate ni u jednom od tih gradova. S druge strane, SDP bi se morao, da pobijedi u jednom u ta dva grada, sukobiti sa svojim saveznicima – Možemo i OPG Puljak, s kojima je jučer slavio pobjedu.
Sigurno će biti velikih promjena u čitavom nizu sredina u Hrvatskoj. HDZ će vjerojatno doživjeti neke neugodne situacije, npr. možda u Zadru. SDP će vjerojatno dobiti neke pozitivne znakove, ali se mogu naći čak i u Rijeci u poteškoćama, premda to nije vjerojatno”, komentira analitičar i filozof Puhovski.
“Treba biti oprezan oko trenutne euforije”
“Da se vratim na početak s klasičnom paralelom, Milanović je doista pokazao ‘mnogoliko lice’ koje spominje Euripid u Andromahi, a preko tog lica, koje je lice sudbe božje kod starih Grka, dogodi se to ‘kad se tvrdo nadaš, izda te nada’.
To je ono zbog čega treba biti oprezan jer staro iskustvo pokazuje da trenutna euforija, bude li produžena, samo slabi one koji slave”, zaključuje Puhovski za Index.