POZIV NA OTVORENJE IZLOŽBE Ornamentika sjeverne Dalmacije četvrtak, 16. 1. 2025. u 13 sati Edukativnoj dvorani Kneževe palače
Etnografski odjel Narodnog muzeja Zadar u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar predstavlja izložbu Ornamentika sjeverne Dalmacije; torbe/zobnice kao inspiracija u suvremenom. Izložba je inspirirana tradicijskom tematikom, muzejskom građom i ornamentikom sjeverne Dalmacije.
Izložba tj. izložbeni projekt je kompleksan i u sebi sadrži priču od muzejskog predmeta do prenošenja tradicije kroz inspiraciju u suvremenom u mediju tekstila, te likovnih koncepata tradicijskog ornamenta u izmijenjenoj varijanti sadašnjosti.
Zbirke Etnološkog odjela NMZ i u njima muzejski tradicijski predmeti pružaju savršene inspiracije i ideje za dizajn odjeće i tekstila. Učenici su imali mogućnost upoznavanja s originalnom građom, torbama zobnicama i u direktnom kontaktu su mogli saznati porijeklo torbi, njihovu namjenu, kako se tkalo, koji materijal se upotrebljavao, koje boje i kakvi uzorci. Zobnice su šarene torbe sa uzorkom, od prirodne ovčje vune, tkane na tkalačkom stanu, dio su narodne nošnje. Služile su za nošenje sveg potrebnog, hrane, odjeće, a poznate su kao zobnjača, vreća iz koje konj jede, pričvršćuje se konju oko glave.
Živi prijenos, iskustvo gledanja i dodira s predmetom je najbolji način upoznavanja s muzejskim predmetom otvara razne mogućnosti pristupa, na koji način interpretirati i primijeniti inspiraciju u suvremenom dizajnu. Radionice su omogućile usvajanje novih znanja i razvijanje vlastitog kreativnog izraza spajanja tradicije i suvremenih dizajnerskih koncepata. Rezultat radionice je izložba povezana s procesom programa u ŠPUD- u.
Kroz analizu uzoraka i boja sa torbi-zobnica, učenici su razvili tekstilne uzornice koje su predstavljene kroz faze istraživanja, izrade samih crteža te tisak i primjenu motiva u konkretan produkt. Uz uzornice učenici su oblikovali i suvremeni nakit od filca, istražujući geometrijske oblike karakteristične za dalmatinsku ornamentiku nastojeći prenijeti razigranost i dinamiku originala u suvremeni koncept.
Radionice namijenjene za učenike ŠPUD- a imaju posebnost izlaska iz škole i izravno upoznavanje s tradicijskom baštinom kroz dostupnost stručnog vodstva i muzejske originalne građe. Time Etnološki odjel postaje mjesto susreta, mjesto prenošenja i vrelo inspiracije i znanja.
Gošća izložbe je umjetnica patchworka Marica Jurišić koja je reinterpretirala zobnice/torbe u mediju izrade patchworka, kombinirajući male krpice kao mozaike i ostvarivši autorske prekrivače, odjeću, korpe. Postupak izrade patchworka je svojevrsni umjetničko izvedbeni proces. Postupak kreće od ideje do realizacije, od izrade nacrta, pojedinih geometrijskih šablona, na posebno izrađenim preciznim mrežama autorica crta elemente prekrivača. Navedeni proces zahtjeva veliku preciznost i sveobuhvatno kompozicijsko viđenje cjeline. Autorica prolazi proces oblikovanja od razmišljanja o predlošku, torbi zobnici, izboru materijala različitih vrsta i posebnosti, plete priču svakog prekrivača dok ne zadovolji likovnu ideju i oblikuje svoje umjetničko djelo.
Susret s umjetnicom i zajednička izložba vođena istom tradicijskom tematikom omogućila je đacima upoznavanje s radom umjetnice i kako prenijeti ornament u suvremenost.
Izložba predstavlja spoj tradicije i suvremenosti, osvježavajući bogato naslijeđe sjeverne Dalmacije kroz inovativni dizajn i izražaj mladih kreativaca.
Ornamentika sjeverne Dalmacije, torbe/zobnice kao inspiracija u suvremenom