LUKA NA TRI KRALJA SVAKI TJEDAN BISER JEDAN Zapalila se 264. koleda…
KOLUMNA- Piše: Nenad Marčina
LUKA/DUGI OTOK – Kako je i najavljeno tradicionalna 264. koleda po redu zapalila se šestog sječnja u 17 sati i 32 mimuta. Samo dva minuta u zakašnjenju. A sve je započelo s misnim slavljem Bogojavljanja, Sveta tri kralja u crkvi svetog Stipana u Luci na Dugom otoku. Misno slavlje predvodio je don Frane Šindija, župnik mjesta Sali, Žmana i Luke…
U svojoj propovjedi don Frane naglasio je značaj Bogojavljanja, kršćanskog blagdana kojim se slavi objava Boga čovječanstvu u ljudskom liku. Nazivamo ga i Sveta tri kralja, a oni su Baltazar, Melkor i Gašpar. Prema evanđelu, tri mudraca, tri kralja došli su se pokloniti novorođenom Isusu Kristu u Betlehemu. Darovi koji su mudraci donijeli zlato, tamjam i smirnu imaju duboku simboliku, kazao je župnik Frane objašnajavajući simboliku darova.
Nakon misnog slavlja župnik Frane u pratnji vjernika stigao je do škvera na kojem je blagoslovio užgani oganj kolede. Nakon blagoslova započelo je slavlje koje je trajalo do ranih jutarnjih sati.
Luka na blagdan TRI KRALJA postala je centralno mjesto Dugootočana. Hodočastili sum mnogi a posebno mještani južnog djela Dugog otoka, prednjačili su Žmanci, Zaglavci i Saljani.
Već nekoliko godina nestaje običaj na blagdan Tri KRALJA. Nema istrošenog broda za koledu, kako nalaže tradicija hrvatske maritimne kulture. Brodova za otpis nema, izostale su suze za umrlim i krik novorođenog, čulo se na škveru. Ma kako će i biti starih istrošenih brodova kada su nestali kalafati, a pojavili se PLASTIFIKATI. Uglavnom, drveni istrošeni brodovi oblaču novo ruho, hladno, PLASTIČNO. Provjereno, povjesni izvori govore kako se ove godine zapalila 264. koleda.
Sve do šesdedetih godina prošlog stoljeća slavilo se, plesalo, pivalo, gušticiralo u jelu i piću na kultnom mjestu zvanom Pupak, otvorenoj pozornici mjesta. Bez obzira na turbuletna vremena, ratne vihore palile su se godišnje tri kolede, na blagdan svetog Nikole, Staru Godinu i na blagdan Tri kralja. Tradicija par excellence. Ipak, ova 2025. godina pamtit će se po najvećem dosadašnjem barjaku u posljednjih sedamdesetak godina tvrde najstariji mještani. Bilo je i velikih barjaka, poput one 2011. godine te jubilarne 250. kolede. Visok 10,3 metara dok je širina kolede bila 23 „PAŠA“. Međutim, laser meštra Stipe Bubice izmjerio je visinu barjaka 11, 2 metra.
Vridne domaćice, žene i neviste pripremile su raznoraznih vrsta kolača, pila su se bila i crna vina, likeri, za one najmlađe i nealkoholičare sokovi i kola, dok su najviše kurila piva. Kratki zaključak, Lijepa naša poznata je po vinima. Nažalost, pedesetogodišnjaci i mlađi naraštaj ne uživaju u vinskim delicijama. Pivo i samo pivo. Nije se koleda ni rasplamsala a već se na jelovniku našla hrana – delikates. Divljač i junjetina. Petnaestag kilograma mixa, divljači (jelena, srne, muflona i vepra), dar poklon meštrov6 Jure iz Luke i Nikole iz Sali te junjetine dar Hrvatske vojske spremljeno u režiji mještana Marka i Tonija. Delikates, kombinacije divljači i junjetine pogođen. Glazba je pratila pjevačice i pjevače domoljubnih pisama, žanr sedamdesetih i onih sadašnjih, starinskih posvećenih običajama mještana, ribara, trudbenika, mornara, maslinara, uz smih i šale, uz plesni užitak najstarijih fešta je trajala i trajala do dugo u noć.
A na kraju veličanstveni Vatromet…
A tko je sudjelovao u četverodnevnom kreiranju kolede ?, mladež Luke, njihovi očevi, didi i nane. Najagilnijem maslinaru, Mariju Marčini su mještani Luke premjestili brod na sigurnu udaljenost.
Na koledi na kojoj su oni najmađi grijali svoje prstiće ostalo je ognja i žara te se i idući dan u utorak nastavila fešta, guštirajuć u mesnim delicijama, te raznoraznim pićima, pismi i prepričavanju dugodovština i viceva.
**************************************************
“CNA SIKITRA”
Na koledu su pristigli i Zaglavci, veterani, igrači odbojkaške ekipe „Crna Sikira“ sa svojim stručnim timom. Pivali su i plesali do iznemoglosti.
Međutim, kako nisu najavili dolazak nedostajali su luški odbojkaši, upravo oni koji su u zadnje dvije godine pobjednici tradicinalnog Otočnog odbojkaškog turnira na kultnom igralištu Triluke. Luške odbojkaše, kamere su snimile na Kalelargi, splitskoj rivi, zagrebaškoj špici…