ČAŠA VINA DNEVNO Liječnici poručuju da nema sigurne količine alkohola

Čaša crnog vina dnevno često se promovira kao zdrava za srce, no sve više istraživanja sugerira da čak i umjerena konzumacija alkohola može biti štetna. Prema najnovijim preporukama, ne postoji sigurna razina konzumacije alkohola, a rizici uključuju povećanu vjerojatnost razvoja raka.

Alkohol je već dugo prepoznat kao uzrok raznih vrsta raka, odgovoran za oko 100.000 slučajeva raka i 20.000 smrti godišnje samo u SAD-u. Ti brojevi premašuju čak i smrtnost u prometnim nesrećama povezanim s alkoholom. Prema riječima dr. Faiza Bhorea, predsjednika Odjela za kirurgiju u Hackensack Meridian Health, alkohol je potvrđeni kancerogen koji oštećuje stanice na više načina.

“Alkohol uzrokuje oksidativni stres i ometa popravak DNA, što može dovesti do disfunkcije staničnog ciklusa i razvoja raka.” objašnjava dr. Bhora.

Posebno je alarmantno što je konzumacija alkohola povezana s povećanim rizikom za razvoj sedam vrsta raka, uključujući rak dojke.

Zastarjele tvrdnje

Dugo se tvrdilo da čaša crnog vina dnevno može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, no najnovija istraživanja kritiziraju metodologiju tih studija. Prema dr. Bhori, teško je pronaći stvarne zdravstvene koristi od konzumacije alkohola.

“Ideja da čaša vina doprinosi dugovječnosti ili zdravlju nema znanstvene osnove”, kaže. “Priče o ljudima u 80-ima i 90-ima koji pripisuju svoje zdravlje čaši vina ili viskiju više su anegdote nego znanstvene činjenice.”

Konzumacija alkohola duboko je ukorijenjena u društvene norme i često se koristi za opuštanje ili kao “oslonac” u socijalnim situacijama. No, dr. Bhora ističe kako sve više ljudi bira odbijanje alkohola zbog zdravstvenih razloga, što je korak koji bi trebalo podržati.

“Premještanje fokusa s ideje da je ‘jedno piće dnevno sigurno’, ključno je za promjenu percepcije,” kaže Bhora. Preporučuje smanjenje unosa alkohola, primjerice, ograničavanje na konzumaciju isključivo vikendom, i njegovo postupno potpuno izbacivanje iz prehrane.

Kako izgleda život bez alkohola

Mnogi koji su prestali piti ili značajno smanjili unos alkohola izvještavaju o pozitivnim promjenama u životu. “Prijatelji i kolege koji su prestali piti osjećaju se oslobođeno”, kaže dr. Bhora. “Jasnije misli, veća produktivnost i smanjenje potrebe za alkoholom u društvenim situacijama ključne su prednosti.”

Alkohol nije bezazlen. Čak i u malim količinama, može uzrokovati dugoročne zdravstvene probleme. Dr. Bhora ohrabruje ljude da razmisle o svojoj konzumaciji i otkriju dobrobiti zdravijeg, načina života lišenog alkohola.

“Manje alkohola znači više zdravlja, jasnoće i produktivnosti”, zaključuje, javlja Index.hr.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...