VELEBIT Na Međunarodni dan planina otvorena izložba Josipa Zankija
U izložbenim dvoranama Kneževe palače na Međunarodni dan planina 11. prosinca, otvorena je izložba “Velebit” autora Josipa Zankija. Izložba je dio manifestacije „Niti života“, koja obuhvaća bogate aktivnosti s ciljem otkrivanja kako se kultura, umjetnost, baština, priroda, prošlost i sadašnjost isprepliću kroz ljudsko stvaralaštvo, oblikujući nove oblike znanja o svijetu u kojem živimo.
Manifestacija prezentira lokalnu kulturnu baštinu kroz prizmu suvremene umjetnosti, potičući i razvijajući umjetničke programe koji, osim predstavljanja kulturne baštine, imaju zadatak povezivanja socijalnog i kulturnog djelovanja u suvremenom kontekstu. Prva manifestacija „Niti života“ pod nazivom „Velebit“, fokusirala se na područje Velebita i podvelebitskog kraja, s ciljem prezentacije značaja ovog kraja na stvaranje zajedničkog identiteta Sjeverne Dalmacije i Zadra kao središta mreže koju su istkale „niti života“, kroz raznoliko povijesno i kulturno naslijeđe.
Otvorenje same manifestacije obogatio je nastup mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica na čelu s dirigentom Ivom Nižićem. Zbor je osnovan 2009. od strane bivših članova Akademskog zbora Sveučilišta u Zadru. Condura Croatica Zadar nastavlja tradiciju Akademskog zbora izvodeći glazbu vokalne literature hrvatske i svjetske baštine od ranog srednjeg vijeka do suvremene glazbe.
–Velebit je neiscrpan izvor ljepote, inspiracije i kulturne baštine. On je kroz povijest bio izvor snage, opstojnosti i povezanosti čovjeka s prirodom. U njemu se susreću priroda i duhovnost, mitovi i znanstvena istraživanja, povijesne priče i suvremene umjetničke interpretacije. Ova izložba svjedoči o tome kako umjetnost može biti most između prošlosti i sadašnjosti, kao i prirode i čovjeka. Zanki nam ovom izložbom otvara horizonte i poziva nas da se još dublje povežemo s Velebitom, istaknula je ravnateljica Narodnog muzeja Zadar Vesna Sabolić.
-Velebit danas promatramo na različite načine, promatramo ga iz grada kada želimo vidjeti okreće li na buru, tražimo ga kada je skriven u magli južine, promatramo ga kao planinari, gledamo ga na vijestima i odlazimo na Velebit kada strka svakodnevnog života postane nepodnošljiva. Digitalne platforme koje preplavljuju naše živote, prenijele su Velebit i na zaslone naših ekrana. Zankijeva izložba nas uvodi u Velebit koji je puni dublji od površnih, i lako zaboravljenih, dojmova koji su vezani uz naizmjeničnost vizuala Velebita u digitalnom formatu. U vremenu društvenih mreža kada svaka nova vijest nestaje sa sljedećom koja je brzo zasjenjuje, umjetničko istraživanje nudi prostor za refleksiju i povratak dubokoj povezanosti s prirodom, rekao je izv. prof. dr. znanosti, etnolog i antropolog te autor kataloga izložbe, Tomislav Orzo.
-Ova je izložba presjek različitih ciklusa kojima se bavim od 2009. godine. Prvi ciklus naziva “Borovi i bukve” vezan je uz sakralnu interpretaciju krajobraza i bio je predmet mog interesa, posebice kada sam upisao studij. Nakon toga me put odveo u Indiju gdje sam istraživao tibetsko-budističko slikarstvo, a tako je nastao ciklus “Učenje thangke”, ali i ciklus “Ruins and the expression of Romanticism”. Istraživanje nakon doktorata se potom nastavilo u Meksiku. Osim toga imamo i animirani film Mirila, kao i crteže vezane uz njih, a dio su mog starijeg rada koji je je kulminirao animiranim filmom 2012. godine. Ovo je istovremeno i umjetnički i etnografski materijal, istraživački za vrijeme doktorata i presjek je nekih tema kojima sam se bavio i kao umjetnik i kao znanstvenik, naglasio je autor ove izložbe, izv. prof. dr. znanosti Josip Zanki, akademski slikar, grafičar i pisac