TRADICIONALNI IZBOR NAJBOLJEG GRADA U velikom finalu: Biograd na Moru, Nin, Novalja, Zadar…
Grad Nin izborio je ove godine svoj treći uzastopni ulazak u finale izbora za Najbolji grad. Nakon što se preklani plasirao u Top 5 gradova i borio za naslov u kategoriji najvećeg napretka u kvaliteti života, zatim lani našao u završnici u isto tako prestižnoj kategoriji gospodarstva, veliko finale tradicionalnog nadmetanja kojega po sedmi put zaredom početkom prosinca priređuju portal Gradonačelnik.hr i Jutarnji list, zavrijedili su u Ninu sada po prvi puta u po mnogima najprestižnijoj kategoriji izbora – kvaliteti života.
Izvrstan plasman umnogome zahvaljuje obrazovnim i gospodarskim Top 5 pokazateljima i postignućima u konkurenciji malih gradova. Nin ima peti najbolji pedagoški standard u navedenoj konkurenciji kada je u pitanju odnos broja učitelja na ukupan broj učenica i učenika, kao i četvrti najbolji pokazatelj prosječnih izvornih ‘per capita’ prihoda – 1171 euro, a uz to, ima drugi najbolji pokazatelj proračunskih izdvajanja za zaštitu okoliša među našim malim gradovima (ispod 10.000 stanovnika).
-Nominacija Grada Nina u finale velikog izbora za najbolji grad i to u najprestižnijoj kategoriji – Kvaliteta života, potvrda je dugogodišnjeg truda i ulaganja u sve sfere društvenog života. Jačanje mjera razvoja gospodarstva, očuvanje i briga oko vrijedne kulturne i prirodne baštine, zaštita okoliša, kapitalni infrastrukturni projekti, ulaganje u socijalnu, zdravstvenu skrb, kao i brigu za stare, mlade i socijalno ugrožene skupine s nizom mjera, programa i potpora, kontinuirane su nam aktivnosti – ističu iz Grada.
Iz godine u godinu intenzivno u Ninu stvaraju kvalitetnije uvjete za razvoj ekonomskog napretka, a aduti ‘najstarijeg hrvatskog kraljevskog grada’ kada je gospodarstvo u pitanju su nekoliko važnih djelatnosti. Svakako najstarija i najpoznatija je proizvodnja soli, tvrtke ‘Solana Nin’ koja to ‘bijelo zlato’ dobiva na tradicionalan način – utjecajem sunca i klimatskih prilika.
Nadalje, u Ninu imaju i jedno od najvećih modernih mrjestilišta riblje mlađi- ‘Cromaris’ – koji za mrijest uzima morsku vodu i ninskoj laguni. Tu je i višestruko nagrađivani ‘Zaton Holiday Resort, koji ima značajnu ulogu u razvoju turizma, bookiranju smještaja, gastronomskoj ponudi, kao i drugim uslužnim djelatnostima, ali i uvelike pridonosi zapošljavanju lokalnog stanovništva. A rezultati i ove sezone su i više nego odlični. Naime, strelovit uspon kulturnog turizma, temeljen na sveukupnoj obnovi grada, razvijao je godinama ugostiteljsku i trgovačku djelatnosti, i odredio gospodarsku podlogu egzistencije ninskih građana, što je isprofiliralo turizam glavnom privrednom granom Nina. Grad između ostalog daje snažnu podršku svim gospodarstvenicima, malim i srednjim poduzetnicima, kao i poljoprivrednicima, kroz čitav niz raznih mjera poput: izmjena Prostornih planova, razvojem infrastrukture, subvencioniranjem sadnog materijala za sve OPG-ove na području Grada Nina, najnižom komunalnom naknadom i drugima…
Izuzetno dobar pokazatelj uspješnosti Grada je i podatak da je Nin ju skupini vodećih gradova u RH po povlačenju novca iz EU fondova po glavi stanovnika. Tek neki u čitavom nizu projekata za koje su povukli iznimna europska sredstva u Nin je i kapitalni projekt izgradnje sustava odvodnje – koji je pri samom završetku svoje realizacije, a završena je i izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
-Tu su i aktualni projekti izgradnje prometne infrastrukture, izgradnja i obnova javne rasvjete, obnova i revitalizacija spomeničke baštine, hortikulturno uređenje, jačanje turizma i rekordno privlačenje broja gostiju, kojim su se otvorili uvjeti za rast malog i srednjeg poduzetništva koji značajno doprinosi tom pozitivnom trendu rasta zaposlenosti, povećanju potrošnje i najbitnije – povećanju demografske slike Nina- napominju iz Grada. Više o mjerama, projektima, programima kojima je Nin zaslužio prestižnu nominaciju klkom na Gradonačelnik.hr.
I Biograd na Moru se našao u velikom finalu, čiji će se pobjednici znati u Šibeniku, 5.12.
Treću godinu zaredom Biograd na Moru u završnici je pak velikog izbora za najbolji mali grad po kvaliteti života. Ove godine finale u najelitnijoj kategoriji tradicionalnog izbora Gradonačelnika.hr i Jutarnjeg lista u tom starom kraljevskom gradu zaslužili su, među ostalim, najboljim pokazateljem iznosa stipendija i školarina po stanovniku među malim gradovima od 22 eura. Uz to, u Zadarskoj županiji ima drugi najbolji pokazatelj bruto plaće po zaposlenome, kao i vitalni indeks, a sa 64 obrtnika na 1000 stanovnika, Biograd na Moru ima najbolji šesti ‘obrtnički’ rezultat u najprestižnijoj konkurenciji izbora…
-Grad Biograd na Moru je izuzetno počašćen time što se nalazi u finalu za titulu Najboljeg grada. Rezultati ne dolaze preko noći, projekti se ne ostvaruju niti realiziraju sami od sebe, mali gradovi kao što je Biograd na Moru moraju ponekad uložiti puno više angažmana i truda da postanu vidljivi ‘velikim’ igračima. I da budu grad poput našega u koji se ulaže, koji se razvija, koji ima pozitivan demografski prirast, grad kojeg mladi ljudi naseljavaju, grad koji ima budućnost. Ja se volim našaliti pa reći kako treba dobro ‘pedalirati’, pa nastojim uvijek i ‘pedalirati’ brže od ostalih – tvrdi nam gradonačelnik Ivan Knez preformulirajući, kako kaže, ‘staru izreku da svi putevi vode u Rim’, u to da svi putevi vode do kraljevskog Biograd na Moru, ‘mali grada velikog srca, idealno smještenoga u centru Jadrana’, kojega i zbog toga građani i njegovi gosti s puno ljubavi vole zvati ‘Srcem Jadrana’.
U nizu demografskih mjera ističe se napose najnovija- novčana pomoć za opremu novorođenog djeteta, za prvo novorođeno dijete potpora iznosi -1.000 eura, za drugo 2.000, za treće dijete 5.000 eura, za četvrto novorođeno 10.000, a za svako iduće dijete u obitelji iznos se povećava za dodatnih 1.000 eura…
Biograd na Moru drži se čvrsto dokazanog ‘recepta’ kako su ulaganja u mlade, znanje i obrazovanje apsolutno dobro planirani ulog i najbolja moguća investicija, a ne puki proračunski trošak. U vrtićima, koje Grad roditeljima sufinancira s 80 posto troška, za treće i svako sljedeće je besplatan, punih deset godina odvija se program ranog učenja engleskog jezika koji je besplatan za svu djecu od 3 do 7 godina. U Biograd na Moru tijekom ljeta, inače, dolaze u razmjeni američke studentice za besplatno podučavanje engleskog jezika i svih zainteresiranih osnovnoškolaca. Learning Enterprises u suradnji s Gradom Biograd na Moru organizira boravak polaznika prestižnih američkih fakulteta u više zemalja svijeta kako bi se njihovim studentima pružila mogućnost upoznavanja lokalne kulture i međukulturalne razmjene, koja je u Biogradu na Moru prisutna već 16 godina. Svaku godinu je prisutna velika zainteresiranost djece iz Osnovne škole Biograd, u prosjeku 150 djece od 1. do 8. razreda. Financiraju u Gradu i naknadu za troškove prijevoza na medicinsku skrb djece s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, i njihovog pratitelja. Podmiruju trošak prema cijeni pojedinačne autobusne karte od mjesta prebivališta do dotične ustanove zdravstva, rehabilitacije ili obrazovanja.
Grad nagrađuje uspjehe osnovnoškolaca i srednjoškolaca koji su ostvarili izvanredne rezultate na županijskim i državnim natjecanjima, kao i nadarene sportašice i sportaše koji osim u svojim postignućima, time sudjeluju u promidžbi Biograda. Tako je nositeljima odličja s osnovnoškolskih državnih natjecanja udijelio ukupno 2.500 eura, a onima na nacionalnim nadmetanjima u sredjoškolskom uzrastu- čak 4.700 eura. Ukupno je za svoje nadarene školarce u 2023./24. izdvojio – 8.000 eura. Pojedinačno novčana đačka nagrada se ovisno o plasmanu i vrsti natjecanja kretala od 300 do 600 eura. Od početka godine pa zaključno do počeka listopada isplatili su za uspješne sportaše, osnovnoškolce i srednjoškolce- 26.150 eura. Grad osigurava za sve učenike i učenice OŠ Biograd na startu nastavne godine i jednokratnu novčanu pomoć za nabavku dopunskih i pomoćnih materijala (radnih bilježnica, zbirki zadataka, kutija za tehnički, likovnih mapa, atlasa, školskog pribora…). Daleko više o adutima Grada Biograd na Moru klikom na Gradonačelnik.hr...
Tu je i- Novalja!
Konstanta je finala izbora za Najbolji grad. Nakon što je lani bio u finalu i utrci za titulu najboljeg malog grada za život u zemlji, Grad Novalja i ove je godine izborio ulazak u samu završnicu, sada u dvije kategorije u kojima su ukupno upisali već sedam finala. Uz kvalitetu života, ‘kategoriju svih kategorija’, u kojoj se u završnici našla 2018., 2019., 2020., 2022. i 2023., Novalja je ove godine po treći put – nakon 2019. i 2020.- ušla u Top pet najboljih gradova za gospodarstvo u skupini malih gradova…
Turistički biser Ličko-senjske županije šestu je godinu u konkurenciji za najbolji mali grad po kvaliteti života. Novalja ima najveće prosječne izvorne prihode po stanovniku u kategoriji malih gradova – 1558 eura. S 88 obrtnika na 1.000 stanovnika, ima treći najbolji ‘obrtnički’ rezultat u ovoj konkurenciji, u Top 3 isto tako je i prema dvama obrazovnim i demografskim kriterijima, odnosno prema iznosu stipendija i školarina (20,37 eura) po stanovniku, kao i indeksu općeg kretanja stanovništva.
A najveći prosječni izvorni prihodi po stanovniku, uz prosječnu stopu poreza na dohodak- 25 posto, ali i prosjek ukupnih prihoda grada po zaposlenome u gradskoj upravi – 119.332 eura, kao i podatak da iz ukupnih rashoda i izdataka, izdvajanje za bruto plaće čini 11 posto, a da na svakih tisuću stanovnika ima 88 obrtnika što je svrstava među najbolja tri mala grada prema ovom pokazatelju, aduti su Novalje u velikom izboru za najbolji grad u ekonomskoj kategoriji nadmetanja.
Novalja, pokazala je to pak nedavna analiza podataka Državnog zavoda za statistiku nalazi se na visokom 2. mjestu u Trendu zaposlenosti, uz 35,14 posto povećanja u 2023. prema 2022. i predlanjskom broju zaposlenih u pravnim osobama.
-Poduži je niz mjera, programa i projekata kojima su zaslužena dva finala. Onih koje smo uspješno realizirali, koji su u tijeku, kao i onih koje planiramo u budućnosti, a koji, vjerujemo, zaslužuju mjesto među najboljim gradovima u zemlji u kategorijama ‘Gospodarstvo’ i ‘Kvaliteta života’- napominju nam iz Grada. Više o prednostima Grada Novalje klikom na Gradonačelnik.hr.
U velikom finalu izbora za Najbolji grad našao se i- Zadar…
U ovogodišnjoj završnici u kategoriji najboljih gradova po povlačenju sredstava iz fondova Europske unije većina je onih koji su i prije bili među finalistima. Petrinja i Osijek bili su među pet najboljih i prošle godine, Zadar je 2019. odnio pobjedu, a Rijeka je po povlačenju sredstava EU bila najbolja tri godine kasnije. Tituli najboljeg ove se godine nada i Bjelovar.
Za izračun najboljih gradova u kategoriji povlačenja sredstava iz fondova EU korištena su konsolidirana izvješća gradova od 2020. do 2023. Gradovi mogu povlačiti sredstva iz EU direktno ili indirektno, odnosno preko institucija središnje države, ističu organizatori izbora. Kako bi doznale koliko su ukupno europskih sredstava gradovi povukli u odabranom četverogodišnjem razdoblju, direktne i indirektne pomoći su zbrojene. Kako bi usporedba među gradovima bila bolja, stvorena su dva važna pokazatelja. Prvi je iznos sredstava EU po stanovniku, koji je dobiven tako da su ukupna sredstva EU koja je povukao pojedini grad podijeljena s brojem njegovih stanovnika. Drugi pokazatelj da je grad bio uspješan u privlačenju europskih sredstava njihov je udio u ukupnom iznosu povučenih sredstava gradova u RH.
Zadar je u promatranom četverogodišnjem razdoblju povukao 2,5 posto svih sredstava usmjerenih u hrvatske gradove, projekti na koje su ih iskoristitli su različiti. Europskim sredstvima sufinancirana je digitalizacija gradske uprave. Projekt POKRET 2+ pomaže u prevenciji institucionalizacije i unapređivanju kvalitete pružanja usluga potpore i podrške u starijim osobama i osobama s invaliditetom. Putem Mehanizma za oporavak i otpornost u ožujku je započeta nadogradnja i rekonstrukcija zadarskog vrtića Pčelica, vrijedna 1,3 milijuna eura, koji će proširiti kapacitete za osam novih vrtićkih skupina i vrtića Smiljevac (vrijedna 1,5 milijuna eura) s dodatnih osam vrtićkih skupina. Tako će se stvoriti mjesta za 256 dodatnih vrtićanaca. Kroz projekt RescuME, koji je nastao u okviru programa Obzor Europe, Zadar surađuje s drugim gradovima na razvijanju inovativnih rješenja za zaštitu europske kulturne baštine i kulturnih krajolika od klimatskih promjena, rizika od katastrofa i drugih štetnih faktora. Daleko više o izboru prvaka EU fondova klikom na Gradonačelnik.hr...
Na svečanosti dodjele nagrada koja će se održati 5. prosinca u Šibeniku će se, tako, saznati koji su najbolji gradovi u zemlji na području gospodarstva, demografije i obrazovanja i kvalitete života kao i tko je najviše napredovao, a birat će se i gradovi s najboljim projektima na području zaštite okoliša i pametnog upravljanja koji će dobiti Eco i Smart City nagrade… Posebna će, pak, kategorija u izboru biti nagrada za najbolje korištenje EU fondova, a grad s najboljim pokazateljima dobit će titulu ‘Šampion EU fondova’.