TE NOĆI DOGODILA SE NAJVEĆA POMORSKA NESREĆA U HRVATSKOJ POVIJESTI Na današnji dan 1960. život izgubile 53 osobe u tragediji ponosa i dike zadarske flote, M/B Petra Zoranića
Na današnji se dan 1960. godine domaći tanker po imenu Petar Zoranić sudario s grčkim brodom u Mramornom moru blizu Istanbula. U nesreći su poginule 53 osobe, a tanker je bio kompletno uništen jer je nosio zapaljiva goriva. Ovaj događaj često se naziva “najvećom hrvatskom pomorskom nesrećom”.
Ponos i dika zadarske flote…
M/T Petar Zoranić izgrađen je 1959. u riječkom brodogradilištu 3. maj. Ime je dobio po autoru prvog hrvatskog romana iz 16. stoljeća, a uskoro je predan zadarskoj floti u čiju se luku prvi put ukrcao u rujnu 1960. Cijeli grad Zadar radoznalo se okupio kako bi vidio novi moderni brod.
Zoranić je bio izgrađen od čelika. Bio je dug 192 metra te širok 25 metara. Imao je parni pogon s dvije turbine te je postizao zavidnu brzinu onog vremena od 17.5 čvorova. Bio je to pravi ponos ondašnjeg brodograditeljstva, a zadarski pomorci jedva su čekali da dođe, jer se o njemu pričalo godinama.
Par mjeseci kasnije tanker se nalazio u gruzijskoj luci Tuapse, odakle je trebao krenuti prema Hamburgu. Brod je bio nakrcan s 12 tisuća tona lako zapaljivog benzina i dizelskog goriva. Njime je tada zapovijedao kapetan Ante Sablić, čovjek koji je kroz Bospor prošao već mali milijun puta.
Tragedija u Bosporu
14. prosinca brod je plovio azijskom stranom tjesnaca, krećući se prema Istanbulu. Tada su članovi posade vidjeli drugi brod iz suprotnog pravca, koji im je sjekao kurs. Pola sata kasnije, brodovi su se sudarili.
Sudar se dogodio na Zoranićevom desnom boku, baš tamo gdje je bio skladišten benzin. Te noći u Bosporu se čula eksplozija popraćena bljeskovima koji su probudili obližnje stanovništvo. U tjesnac se izlilo više od deset tisuća tona goriva, što je rezultiralo velikim zagađenjem.
Brodove u koliziji lokalni je vjetar nasukao na obalu. Oba su bila uništena, ali Zoranić je ostao gorjeti još mjesecima. Istanbulska vatrogasna služba nije imala adekvatna sredstva da ugasi požar, a na kraju je turska vojska spriječila širenje požara bacajući zemlju i pijesak.
Na tankeru Petar Zoranić tada je bilo stotinjak članova posade. U nesreći su poginule 53 osobe. Dio posade uspio se spasiti, premda uz velike ozljede i posljedice, zato što su Hrvati baš te noći dobili poštu od svojih obitelji pa je većina bila budna u vrijeme nesreće, piše i podsjeća nas Index.
Danas se fotografije i članci vezani uz tragediju tankera Petar Zoranić nalaze u pomorsko-povijesnoj zbirci Zavoda za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zadru.