POVIJEST ZADARSKOG STRELJAŠTVA (3) Veliki uspjeh “Izviđača”; prvi u konkurenciji 90 ekipa iz cijele bivše Jugoslavije
Na gostovanju Bagata kod Obrovčana 1955. Godine, prvi je put javno nastupila darovita Mira Stilinović i ona je druga kvalitetna streljačica koja se u Zadru pojavila nakon Drugog svjetskog rata. S njom i mladi Tomo Glavan pa Josip Kalmeta, Tomislav Kotlar, Branko Brala, Frane Jusup, Romano Galinela, Ante Miočić i treća streljačica Zora Laić. Kotarski streljački savez imao je tada 12 članica, a predsjednik mu je bio Ante Mavra. Na skupštini Saveza posebno je pohvaljeno Streljačko društvo Krsto Ljubičić iz Arbanasa koje je u 1954. godini imalo samo 44 člana, a u ovoj 1955. godini čak 184 strijelca. Nakon Mavre, čelni čovjek Saveza postao je Karlo Vuk, tajnik Stevo Vrkić, a članovi upravnog tijela Branko Periša, Srećko Baranić, Ljubo Surać, Viktor Perić, Roko Raspović, Melkior Lončar, Prosper Jurić, Petar Brajović, Milan Babić, Slavko Ćosić, Ljubomir Đorđević i Radomir Cerović. Dakle, upravna struktura u zadarskom streljaštvu bitno se izmijenila u korist naših građana u odnosu na vojne časnike koji su ranijih godina redovito bili u nadmoćnom broju. I pored toga, uvjeti se nisu bitnije popravili jer i dalje je postojalo samo strelište na Punti Bajlo koje je, zbog čestog vjetra, bilo neodgovarajuće. Te godine na kotarskom prvenstvu u gađanju zračnom puškom u razredu pionira posebice su se istaknuli Ivo Perović, Ante Kulaš i Davor Lukić iz SD Krsto Ljubičić. Na tom prvenstvu gost je bio juniorski prvak Europe Josip Ćuk, koji je usput održao seminar o suvremenom gađanju.
Tomo Glavan prvak u vojničkoj puški
Na kotarskom prvenstvu u gađanju vojničkom puškom 1956. godine iznenađenje je bila pobjeda mladog djelatnika Tvornice Vlado Bagat Tome Glavana. U konkurenciji čak 1456 strijelaca, pretežito vojnih osoba, on je bio najbolji pa je tako u toj izrazito vojničkoj streljačkoj disciplini pobijedio civil. Te godine došlo je do utemeljenja novih streljačkih družina – Grafičara pri Narodnom listu, Vladimira Nazora pri istoimenom đačkom domu, SD Dom JNA i SD Narodni milicioner. Pojavila se i ideja da se novo strelište izgradi na južnoj padini Bokanjačkog brda, a utemeljen je i Tjedan streljaštva, kako bi se taj šport što više popularizirao u školama i radnim organizacijama.
U godini 1957. djelovalo je 30 streljačkih družina sa 1700 strijelaca, a u gradu 11 udruga. U Zadru je te godine počela izgradnja strelišta za malokalibarsku pušku i vojničku pušku na mjestu uz Tvornicu tekstila, gdje je danas dječji biciklistički park i ambulanta Sunce. Streljačko društvo postojalo je i u Pagu i zvalo se Ante Kristini. Osim u Zadru, u zaleđu se glede streljačkog športa najbolje radilo u Obrovcu i Benkovcu. Benkovac je imao vrlo djelatno društvo Strelac i ono je iniciralo izgradnju vrlo kvalitetnog strelišta u Benkovačkom selu.
Veliki uspjeh te godine postigli su mladi strijelci zadarskog Izviđača. Oni su osvojili prvo mjesto između 90 sastava na saveznom natjecanju u Palama kod Sarajeva. Na juniorskom prvenstvu Kotara Zadar u gađanju zračnom puškom najbolji je bio Damir Letinić, kasnije ugledni zadarski liječnik, sa 177 krugova od 200 mogućih krugova. On je godinu dana ranije bio i prvak grada. Drugo mjesto pripalo je Vladi Prusniku sa 175, a treće Šimi Čučku sa 170 krugova. Uspjehom se može ocijeniti i osvajanje četvrtog mjesta juniorske reprezentacije Kotara Zadar na republičkom prvenstvu u Zagrebu. Pri tome je Jakica Silić bila druga. |
Napredak s novim strelištem
U sljedećoj godini prvak kotara u gađanju vojničkom puškom bio je Karlo Vuk – opet civil ispred vojnika! On je od 300 mogućih krugova pogodio 199. Za njim su se uvrstili Novaković, Baranić i Josip Kalmeta. Sličan uspjeh juniorima na prvenstvu u Zagrebu ostvarila je i seniorska reprezentacija. U gađanju i u Narodnu metu i u Titovu metu bili su peti pa tako i u konačnom uvrštenju. Uspjeh su postigli: Karlo Vuk, Tomo Glavan, Josip Kalmeta, Novaković, Popov, Jezidžić i Vrkić. Bitan događaj za napredak streljačkog športa u Zadru bio je predaja na upotrebu novog strelišta za malokalibarsku i vojničku pušku, koje je otvoreno 29. studenoga 1958. godine. Za to doba bilo je ono moderno strelište dužine 50 m i s deset streljačkih mjesta. Na njegovom otvorenju u prvom natjecanju u gađanju iz ležećeg stava najbolji je bio Karlo Vuk sa 156 krugova, ispred Josipa Kalmete i Tome Glavana koji su pogodili krug manje. Novaković je «ubio» 154, a Gladić 153 kruga. Vuk je tako postao prvak grada i kotara za 1958. godinu. S tog natjecanja je raritetan slučaj koji lijepo pokazuje kako se na šport onda gledalo i koliko se cijenio fair play. U ekipnom natjecanju uvjerlivo najbolji, prema očekivanu, bio je sastav SD Vlado Bagat, ali konačnim pobjednikom proglašen je Izviđač. Ocjenjivačka komisija diskvalificirala je strijelca Bagata Tomu Buljana zbog nesportskog ponašanja i brisala njegov rezultat te ga prijavila na disciplinski postupak.
(Na fotografiji su strijelci “Izviđača” u Rijeci 1957. godine: Davor Matanović, Ante Kolega, Branko Bašić, Vlado Prusnik, Dalibor Masnov i Damir Letinić).