MATEK NA OPTUŽBE OPORBE: Vijećnici radi populizma i senzacionalizma konstruiraju teze da isporučujemo vodu koja nije za piće

 

Nakon što mu je pozlilo na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća, direktor Vodovoda Tomislav Matek vratio se je na posao. S obzirom da zbog ovog nemilog događaja nije mogao odgovarati na teške optužbe oporbe, od Mateka smo zatražili odgovor na ove ozbiljne prozivke.

Naime, na zadnjoj sjednici na kojoj su direktori gradskih poduzeća podnosili izvještaje o radu, vijećnik SDP-a Daniel Radeta prozvao ga je ponajprije zbog velikih gubitaka vode, ali i aglomeracije te velikih problema sa zamućenjem vode:

S obzirom da Vodovod građanima isporučuje vodu koja nije za piće, Vodovod bi njima trebao plaćati što piju takvu vodu, umjesto što građani plaćaju račune za tu istu vodu. A da i ne govorimo o problemu nestašice usred turističke sezone, upozorio je Radeta.

Što dirktor Vodovoda kaže na ove optužbe sa nedavne sjednice Gradskog vijeća?

Vodovod d.o.o. Zadar upravlja zahtjevnim vodoopskrbnim sustavom koji se proteže na oko 135.000 he površine te se duži niz godina, kao i veliki broj isporučitelja javne vodoopskrbe u Republici Hrvatskoj, susreće sa problematikom gubitaka vode uzrokovanih starom infrastrukturom, krađama vode i dr. Tijekom 2022. godine i 2023. godine rekonstruirano je ukupno 6.180 metara vodovodne mreže te se svakodnevno kontinuirano i intenzivno radi na rekonstrukcijama vodovodne mreže, kao i na sanaciji i prevenciji svih mogućih uzroka gubitaka vode, što predstavlja dugotrajan i složen posao, kaže Matek.

Napominje kako je na proljeće potpisan Ugovor za nabavu usluge izrade novelacije studije izvodljivosti i aplikacijskog paketa, projektne i natječajne dokumentacije za razvoj sustava vodoopskrbe na uslužnom području Vodovoda d.o.o. Zadar za sufinanciranje iz EU, vrijedan 5,2 milijuna eura, s rokom izvršenja od 36 mjeseci:

Realizacijom tog ugovora, odnosno, obnovom cjevovoda i prateće infrastrukture smanjit će se postojeći gubici vode. Omogućit će se i nesmetana opskrba vodom svih domaćinstava tijekom cijele godine, uključujući ljetne mjesece kada je znatno veći pritisak na vodovodnu mrežu. Tim projektom cijela će Zadarska županija imati riješenu vodoopskrbu na cijelom području. Projekt je osmišljen tako da će se graditi 540 kilometara cjevovoda i 24 kilometra podmorskih cjevovoda kojima bi spojili kopno s pojedinim otocima, uključujući i gradnju dodatnog cjevovoda prema otoku Ugljanu. Gradit će se i desalinizatori na otocima Silbi, Premudi i Olibu. Također će i zaleđe te podvelebitski i lički dio Zadarske županije dobiti pitku i tekuću vodu, pojašnjava direktor Vodovoda.

Dodaje kako dovršetkom ovog projekta očekuju jednu novu razinu u poboljšanju vodoopskrbe na našem području te podizanje kvalitete usluge javne vodoopskrbe za sve naše korisnike, što je po njemu najveći i najznačajniji projekt Vodovoda:

Nadalje, ovoljetna problematika s vodoopskrbom na području županije uzorkovana je različitim faktorima, od radova na prometnoj infrastrukturi na Žmirićima, koji su uzrok nestašice vode na zapadnom pravcu, Kožino, Vrsi, i tako dalje, do enormnih krađa vode u predjelu od Muškovaca i Zadra, a susretali smo se i s bizarnim situacijama poput zatvaranja ventila od nepoznatih počinitelja u pojedinim naseljima, ističeMatek.

Vodovod Zadar je svojim korisnicima omogućio korištenje cisterne s pitkom vodom, dodaje, promptno smanjio isporuku vode drugim isporučiteljima usluge javne vodoopskrbe te pojačao noćne kontrole u svrhu pronalazaka kradljivaca vode kako bi se smanjio negativan utjecaj na vodoopskrbu.

Pojedini gradski vijećnici radi populizma i senzacionalizma konstruiraju teze da Vodovod isporučuje vodu građanima koja nije za piće te time radi političkog obračuna obmanjuju i uznemiruju javnost. Tijekom 2024. godine zamućenja vode na glavnom vodocrpilištu CP Dolac, Muškovci, zabilježena su u veljači, ožujku, rujnu i studenom. Ukupan broj dana za vrijeme kojih je bila obavijest o zamućenju iznosi 39 dana. U navedenom razdoblju, osim mutnoće, nismo ustanovili nikakva druga odstupanja od maksimalno dopuštenih koncentracija no Vodovod preporučuje preventivno prokuhavanje vode za piće, uglavnom za bolesne i osjetljive osobe, malu djecu i stariju populaciju. U internom laboratoriju Vodovoda, koji posjeduje ovlaštenja Ministarstva zdravstva, godišnje se analizira oko 4.300 uzoraka, od čega oko 4.000 u vodovodnoj mreži, poručuje na kraju Matek, napominjući kako, osim laboratorija Vodovoda, uzorke uzima i Zavod za javno zdravstvo Zadar u sklopu županijskog monitoringa i monitoringa izvorišta te da je voda pod stalnom kontrolom laboratorija Vodovoda i Zavoda za javno zdravstvo Zadar koji je prošle godine analizirao čak 212 uzoraka.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...