KULTURNA BAŠTINA I TURIZAM Obnova lokalne tradicije stare preko 800 godina: Zadarska županija uključuje se u službenu europsku mrežu Camino de Santiago!
Potpisom ugovora između Zadarske županije i Hrvatske bratovštine svetog Jakova danas je službeno započela realizacija projekta Camino Zadar, dionice hrvatske i europske mreže Puta sv. Jakova – Camino de Santiago.
„Premda je Camino izvorno posvećen svetome Jakovu, moram istaknuti jednu zanimljivost u cijeloj ovoj priči. Ovaj se ugovor potpisuje baš danas na blagdan sv. Nikole koji je, osim najčešće spominjanih, pomoraca i djece, ujedno i zaštitnik putnika“, istaknuo je župan Božidar Longin dodajući da je upravo hodočasništvo kroz povijest bilo prvi oblik turizma, a hodočasnici prvi putnici koji su odlazili od kuće da bi ispunili neku svoju duhovnu potrebu, podsjetio je župan.
„U gospodarskoj strukturi Zadarske županije turizam zauzima jako značajan dio, a razni selektivni oblici turizma mogli bi dodatno pomoći proširenju sezone. Hodočasnički turizam svakako je jedan od onih grana turizma koja se dominantno ne provodi u ljetnim mjesecima. Dapače, s obzirom na klimatološku sliku Hrvatske, ljetni mjeseci su izuzetno nepovoljni za pješačenje, za hodnju što po svojoj temeljnoj definiciji Camino upravo jest“, dodao je župan.
Camino Zadar pružit će priliku za promociju i očuvanje kulturne baštine, a istovremeno će omogućiti širenje turističke ponude koja se temelji na autentičnosti i duhovnoj tradiciji. Ovaj projekt predstavljat će dragocjen dodatak europskoj ruti i značajan doprinos razvoju cjelogodišnjeg turizma.
„Radi se hodočasničkoj stazi koju godišnje u Europi hoda preko milijun i pol ljudi, kako vjernika tako i onih koji traže odmak od stresa svakodnevnice. Camino na zadarskom području ima tradiciju od preko 800 godina, još od 1203. godine kada kronike bilježe djelovanje Bratovštine sv. Jakova koja je pomagala hodočasnicima na Putu za Santiago de Compostelu. Uključivanje Zadarske županije u službenu europsku mrežu Camino de Santiago nije samo priznanje povijesne i kulturne baštine obog područja, već i ključni korak u razvoju održivog turizma“, naglasila je Marija Pražen, koordinatorica projekta.
Nositelj projekta Camino Zadar je Zadarska županija u suradnji s bratovštinom sv. Jakova te osam turističkih zajednica (Turistička zajednica Zadarske županije te turističke zajednice Zadra, Nina, Starigrada, Pakoštana, Sukošana, Sv. Filipa i Jakova i Vrsi).
„Ono što ovaj projekt čini dobro odabranim za naše područje svakako je naša bogata kulturno-povijesna i sakralna baština. Vjerski turizam ima veliki potencijal na našem području i na tome ćemo sustavno raditi i dodatno ga promovirati. Spomenimo samo potencijal svetišta svetoga Šime u Zadru, zatim Stalne izložbe crkvene umjetnosti, a spomenut ću još jednog Jakova, blaženog Jakova Zadranina koji je također simbolična poveznica današnjeg događanja“, kazao je direktor Turističke zajednice Zadarske županije Hrvoje Anić.
Bratovština svetog Jakova službeni je hrvatski predstavnik u Europskoj federaciji „Camino Europa Compostela“ i Nadbratovštini sv. Jakova u Santiago de Composteli te isključivi nositelj projekta Camino Hrvatska, hrvatske mreže Puteva sv. Jakova – Camino de Santiago.