BACITE POGLED Afere koje su obilježile godinu na izmaku
Izbor novog šefa DORH-a i njegov sukob s EPPO-om u slučaju uhićenog bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša, čitav niz podignutih i zasad tek dijelom potvrđenih optužnica, kao i masovno ubojstvo u domu za nemoćne u Daruvaru te 18 slučajeva femicida obilježili su pravosudnu 2024.
Hrvatski sabor je u veljači, sa 78 glasova za, 60 protiv i dva suzdržana, glasovao o imenovanju Ivana Turudića novim glavnim državnim odvjetnikom. Dotad sudac Visokog kaznenog suda (VKS), Turudić je na čelu Državnog odvjetništva (DORH) zamijenio Zlatu Hrvoj Šipek kojoj je mandat istekao krajem svibnja.
Glavni državni odvjetnik punio medijske stupce
Neposredno pred Turudićevo preuzimanje DORH-a, sudačko vijeće VKS-a odbacilo je pritužbu predsjednika tog suda Željka Horvatovića koji je, uz suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, protiv Turudića zatražio pokretanje postupka povrede Kodeksa sudačke etike.
Horvatović je kao razlog istaknuo Turudićeve kontradiktorne izjave u vezi sa Zdravkom Mamićem dok je aktualni šef DORH-a bio sudac zagrebačkog Županijskog suda, a bivši čelnik Dinama predmet istrage.
Sve se događalo dok su mediji objavljivali srdačnu prepisku Turudića i za korupciju okrivljene bivše državne tajnice Josipe Plesić, nekada Rimac. Turudića je u više navrata prozivao i predsjednik RH Zoran Milanović, ocijenivši da je propucavanje Turudićevog automobila u ožujku bio ”prvi slučaj samoubojstva auta”.
Turudić je punio medijske stupce i nakon izbijanja afere Mikroskopi u kojoj je uhićen ministar zdravstva Vili Beroš. U dvije paralelne istrage, Uskok je zbog korupcije osumnjičio Beroša, predstojnika neurologije u KBC Sestre Milosrdnice Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, dok je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu istog dana priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba, među kojima su i bivši šef Klaićeve bolnice te poduzetnik Hrvoje Petrač i dvojica njegovih sinova.
Nakon uhićenja osumnjičenika sredinom studenoga, DORH je zatražio žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa od EPPO vezanog za Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu. EPPO je u konačnici predao slučaj Uskoku, a Tamara Laptoš iz zagrebačkog ureda EPPO-a zatražila je zaštitu za delegirane europske tužitelje u Hrvatskoj.
Europska tužiteljica Laura Koves zbog ovog je slučaja Turudića prijavila Europskoj komisiji, a Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu izvijestilo je da istražuje curenje podataka iz EPPO-ve istrage naknadno spojene s istragom hrvatskog tužiteljstva.
Bivši ministri pod teretom optužnica
Tijekom ove godine otvoren je put prema odluci o osnovanosti optužnice bivšim ministrima Darku Horvatu, Josipu Aladroviću, Tomislavu Tolušiću i potpredsjedniku Plenkovićeve vlade Borisu Miloševiću nakon što je VKS odbio žalbu obrane koja je tražila da se dokazi kojima tužiteljstvo potkrepljuje optužnicu proglase nezakonitim i u tom dijelu postupka više ne postoji pravo žalbe.
U nastavku postupka očekuje se nova sjednica optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda o Uskokovoj optužnici bivšim ministrima te gradonačelniku Županje Damiru Juzbašiću. Horvata, Tolušića i Miloševića tereti se za pogodovanje pri dodjeli novčanih potpora za područja naseljena nacionalnim manjinama, dok su Aladrović i Juzbašić okrivljeni za nezakonita zapošljavanja.
Medijski je u studenome snažno popraćeno i potvrđivanje optužnice protiv bivšeg ministra obrane Marija Banožića, optuženog da je godinu dana ranije, na cesti između Vinkovaca i Županje, izazvao prometnu nesreću u kojoj je poginuo Goran Šarić (41). Mediji su problematizirali i je li Banožić u vrijeme nesreće imao alkohola u krvi, donosi Index.hr.