Vili Beroš pušten iz istražnog zatvora: “Mene nitko nikada nije zvao- Mali”
Nakon što je ispitano svih sedam svjedoka na koje je mogao utjecati, bivšim ministar Vili Beroš pušten je iz istražnog zatvora.
Beroš je u prolasku rekao par riječi i zahvalio institucijama što rade svoj posao.
“Nije bilo lako ni ugodno, ali ovo je prilika za mentalnu higijenu. Vjerujem da će institucije i dalj raditi svoj posao i da ću dokazati svoju nevinost”, rekao je bivši ministar.
Dodao je da za Hrvoja Petrača nikada u životu nije vidio.
Upitan je i o opciji 6+6 plaća koje je uzeo. “Ovo nije bilo lako za mene. Ovih 6+6 je prilika, ako sam nevin, da osiguram egzistenciju svojoj obitelji. Mislite da bi netko s optužnicom nad glavom mogao koncentrirano raditi svoj posao? Na nikoga nisam ljut i zahvaljujem institucijama”, kazao je Beroš.
“Mene nitko nikada nije zvao Mali”, dobacio je, prenosi N1.
Na pitanje koju knjigu čita rekao da ona govori o “medijskoj percepciji stvarnosti i jednostranom izvještavanju”, te da ju je dvaput pročitao.
Uhićen je 15. studenog po nalogu USKOK-a koji ga tereti za trgovanje utjecajem u aferi s prodajom robotskih uređaja za četiri bolnice.
Uz njega su osumnjičeni i Krešimir Rotim, koji nije ni završio u istražnom zatvoru jer je priznao navode Uskoka, te Saša Pozder, vlasnik tvrtke koji je, prema Rotimovim riječima, davao mito Berošu.
Njih trojicu Uskok tereti i za udruživanje u zločinačku organizaciju, te davanje i primanje mita. To mito je jedan robotski uređaj što ga je prema sumnjama USKOK-a, Rotim dobio od Saše Pozdera.
Protiv Pozdera je predložen 21 svjedok, pa će još neko vrijeme ostati u istražnom zatvoru.
Bit će zanimljivo vidjeti hoće li USKOK zaključiti da postoji opasnost od utjecaja na još neke svjedoke nakon što prouči spis Europskog tužiteljstva.
Europsko tužiteljstvo osumnjičilo je, naime, Beroša za primanje mita, kao i za pripadnost zločinačkoj grupi koju je predvodio Hrvoje Petrač. USKOK tek mora odlučiti hoće li prihvatiti dokaze EPPO-a, odnosno na koji će način nastaviti njihovu istragu.
U međuvremenu je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu donijelo odluku o žalbama što su ih okrivljenici u ovom slučaju podnijeli na odluku o određivanju istražnog zatvora. Većina žalbi je odbijena, no neke odluke su preinačene. Tako za Novicu Petrača, koji se u međuvremenu predao više ne postoji opasnost od bijega, no istražni zatvor mu je i dalje određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja kaznenog djela.
I za dr. Gorana Roića više ne postoji opasnost od ponavljanja kaznenog djela, budući da je razriješen s dužnosti ravnatelja Klinike za dječje bolesti u Zagrebu. Tako će i on, nakon što budu ispitani svi svjedoci, biti pušten na slobodu.
O žalbi Nikole Petrača, koji se predao u petak, izvanraspravno vijeće nije još odlučivalo.