PREVENTIVNI PREGLEDI U organizaciji Grada Zadra
U povodu obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti Grad Zadar u suradnji s voditeljicom Odjela za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Klinike za internu medicinu OB Zadar, Zavodom za Javno Zdravstvo – Zadar, Ambulantom obiteljske medicine – Murvica te ambulantama na udaljenim zadarskim otocima Molata, Ista, Silbe, Oliba i Premude organizira preventivne zdravstvene preglede.
Ove godine odlučili smo se za provedbu akcije na zadarskim otocima zbog činjenice što su na otocima zdravstvene usluge teže dostupne, kao i zbog toga što na otocima živi pretežito populacija starije životne dobi.
Ovom sveobuhvatnom zdravstvenom akcijom mjerit će se težina, visina i indeks tjelesne mase, opseg struka i bokova, krvni tlak, vrijednost šećera u krvi te HbA1c, odnosno prosječna vrijednost šećera u krvi u posljednja tri mjeseca, što se inače mjeri prilikom bolničkih pretraga.
Onima koji budu zainteresirani obavit će se i EKG. Oni koji nemaju postavljenu dijagnozu šećerne bolesti, ispunjavaju upitnik za procjenu rizika od šećerne bolesti.
Po obavljenom detaljnom pregledu svatko će, uz konzultaciju s liječnikom, dobiti nalaz s rezultatima pretraga kojega će dostaviti svom izabranom liječniku.
Grad osigurava prijevoz i reagense za mjerenja šećera u krvi, a dva aparata za tromjesečno mjerenje šećera bez naknade za ovu akciju ustupa tvrtka Axon Lab iz Zagreba.
Preventivni pregledi obavit će se sljedećim rasporedom:
11. studenoga od 9-12 h ambulanta na otoku Molatu i od 14-17 h ambulanta na otoku Istu.
14. studenoga od 9-10.30 h ambulanta na otoku Olibu; od 11-13:30 h ambulanta na otoku Silbi i od 15-17 h ambulanta na otoku Premudi.
Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog, sukladno preporuci Međunarodne dijabetičke federacije. U svijetu od šećerne bolesti boluje 463 milijuna ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 700 milijuna do 2045. godine.
U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 4,2 milijuna ljudi, a gotovo polovica je mlađa od 60 godina. Većina oboljelih boluje od dijabetesa tipa 2 koja se u 80% slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika. Budući da jedan od dvoje oboljelih u svijetu nema postavljenu dijagnozu šećerne bolesti, rano otkrivanje i liječenje su ključni u sprečavanju nastanka komplikacija ove bolesti.
Podizanje svijesti o znakovima, simptomima i rizičnim čimbenicima su stoga od velike važnosti za pravodobno otkrivanje bolesti. U Republici Hrvatskoj registrirano je 315.290 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, a procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih oko 500 000. Tijekom proteklih nekoliko godina šećerna bolest bila je treći vodeći uzrok smrti u Hrvatskoj.