ODLUČILI SU ŠUTJETI Kako je EPPO odlučio prešutjeti Turudiću provođenje istrage o Berošu i Petraču

Europska tužiteljica Tamara Laptoš nije sama mogla donijeti odluku o tome da o predistražnim radnjama u slučaju Beroš/Petrač ne obavijesti DORH, odnosno USKOK po “načelu lojalne suradnje”, koje se navodi u Uredbi o osnivanju EPPO-a, a koje proteklih dana često spominju i glavni državni odvjetnik Ivan Turudić i premijer Andrej Plenković.

Naime, prema pravilniku o radu EPPO-a u članku 41., stavak 4. piše:

“Ako delegirani europski tužitelj koji vodi predmet ili europski tužitelj koji provodi istragu u skladu s člankom 28. stavkom 4. Uredbe smatraju da je za očuvanje integriteta istrage potrebno privremeno odgoditi obvezu obavješćivanja nadležnih tijela iz članka 25.stavka 5., članka 26. stavka 2. i članka 26. stavka 7. Uredbe, bez odgode o tome obavješćuju stalno vijeće nadležno za praćenje. Stalno vijeće može se usprotiviti toj odluci i dati uputu delegiranom europskom tužitelju ili, ako je to primjenjivo, europskom tužitelju koji djeluje u skladu s člankom 28. stavkom 4. Uredbe da odmah nastave s obavješćivanjem.”

Nakon što je, dakle, EPPO u Zagrebu procijenio da će im izvješćivanje DORH-a o sumnji da kriminalna skupina krade novac iz zdravstva uz pomoć ministra, ugroziti integritet istrage, o tome je obavijestio Stalno vijeće tužitelja u Luksemburgu. Stalno vijeće uvijek čine tri tužitelja nasumce izabrana iz drugih zemalja, što je ključno načelo na kojem počiva EPPO, a sve kako bi se osigurala apsolutna neutralnost tužitelja u svim slučajevima na kojima u svojim zemljama rade.

Drugim riječima, tri potpuno neovisna tužitelja u Luksemburgu, neopterećena bilo kakvom eventualnom poviješću međusobnih odnosa unutar USKOK-a u Zagrebu, vagala su argumente i zaključila da je bolje da DORH u ovoj fazi ne zna što se otkrilo u slučaju Beroš/Petrač.

Komentirajući jučer ovo, više puta postavljeno pitanje N1 televizije premijer Plenković nije dao konkretan odgovor već vise povezanih. Rekao je i da pravilnik ima manju snagu od Uredbe, i da je EPPO sam u priopćenju naveo da nije bilo štete za europski proračun, iako je evidentna namjera te da neće dopustiti ničiju arbitrarnost. Pozvao je delegirane europske tužitelje da sami stanu pred mikrofone i objasne zašto nemaju povjerenja u DORH i USKOK, piše N1.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...