Kako je opran novac od skupih bolničkih uređaja? Ključni dokaz istražitelji našli u WhatsApp grupi…

Istragom u kojoj sumnja da je dojučerašnji ministar zdravstva Vili Beroš utjecao na natječaj za sofisticiranu robotsku opremu za neurokirurgiju i otorinu, USKOK je obuhvatio i tvrtku Medical Innovation Solutions (MIS).

Detalje njezinog poslovanja, među kojima je u USKOK-u sumnjiva nabavka skupih uređaja za KB Sestre milosrdnice, jučer je pisao Forbes Hrvatska.

Vlasnik tvrtke Saša Pozder uhićen je zajedno s Berošem i pročelnikom u KB Sestre milosrdnice Krešimirom Rotimom. Njemu je Pozder, kako sumnja USKOK, kao mito za unosan posao dao na korištenje također jedan sofisticirani uređaj.

EPPO pak smatra da iza tvrtke Medical Innovation Solutions zapravo stoji Hrvoje Petrač. Osim što sumnjiči samog Petrača EPPO je svojom istragom obuhvatio i tvrtku Gala Plus u vlasništvu jednog od njegovih sinova. I Petračeve sinove europsko tužiteljstvo tereti za umiješanost u ovaj slučaj, jer ih povezuje s pranjem novca koji je izvučen preko nezakonite prodaje skupih uređaja bolnicama.

Za ovu povezanost istražitelji su doznali iz WhatsApp grupe u kojoj su poruke razmjenjivali otac i sinovi Petrač te njihov poslovni partner Pozder, a među ostalim, spominjali su poslove u koje je bio uključen bivši ministar Vili Beroš, donosi N1.

USKOK je objavio priopćenje vezano uz uhićenje bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša.

Priopćenje prenosimo u cijelosti:

“USKOK je, na temelju rezultata izvida koje je samostalno proveo, 15. studenoga 2024. donio rješenje o provođenju istrage protiv trojice hrvatskih državljana (1964., 1967., 1977.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, trgovanja utjecajem, primanja mita, poticanja na nezakonito pogodovanje i davanja mita, sve u sastavu zločinačkog udruženja, a u odnosu na pravne osobe zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela davana i primanja mita u sastavu zločinačkog udruženja.

Osnovano se sumnja da su se, u razdoblju od sredine 2022. do kraja 2023. godine u Zagrebu i drugim gradovima u Hrvatskoj, u zajedničko djelovanje povezali I. okr. kao ministar zdravstva Republike Hrvatske, II. okr. – predstojnik Klinike za neurokirurgiju jednog Kliničkog bolničkog centra (dalje: KBC) te istovremeno član uprave jedne privatne Poliklinike iz Zagreba i III. okr. – direktor jednog trgovačkog društva sa sjedištem u Zagrebu, s ciljem plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu u postupcima javnih nabava u kojima će tražene tehničke karakteristike predmeta nabave biti prilagođene tehničkim karakteristikama medicinskih uređaja upravo tog proizvođača po cijenama znatno većim od tržišnih cijena, a koje je prodavalo trgovačko društvo III. okrivljenika.

Radi realizacije tog cilja I. i II. okr. su, znajući da je trgovačko društvo u kojem je III. okr. direktor registrirano za distribuciju navedenih medicinskih uređaja te da je zainteresirano za širenje prodaje i na hrvatsko tržište, sukladno planu, I. okr. kako bi osigurao plasman tih medicinskih uređaja, koristeći se autoritetom ministra zdravstva koju je obnašao i kao osoba izravno nadređena ravnateljima bolničkih ustanova u državnom vlasništvu, po potrebi tražio da isti organiziraju sastanke sa III. okr. i tako mu osigurao dobivanje poslova za njegovo trgovačko društvo.

Nadalje se osnovano sumnja da je I. okr. tijekom pripreme postupaka javnih nabava za koje je zainteresiran bio III. okr., znajući da se radi o novčanim iznosima koji znatno premašuju tržišnu vrijednost medicinskih uređaja koje na prodaju nudi III. okr., osiguravao svojim odlukama potrebna novčana sredstva Državnog proračuna Republike Hrvatske za financiranje postupaka javne nabave budući da ista nisu bila predviđena godišnjim planovima nabave bolničkih ustanova.

Također se osnovano sumnja da je II. okr., po uputama III. okr., sastavio tehničke specifikacije u potpunosti prilagođene tehničkim karakteristikama predmetnih medicinskih uređaja koji će biti predmetom javne nabave u KBC-u, odnosno osigurao da istovjetne tehničke karakteristike budu uvjet i u postupcima javne nabave drugih medicinskih ustanova kojima će III. okr. dostavljati svoje ponude. Zauzvrat je III. okr. u srpnju 2022. godine u privatnu Polikliniku, u kojoj je II. okr. predstojnik, bez naplate na korištenje isporučio jedan robotski mikroskop austrijskog proizvođača.

Sukladno planu zločinačkog udruženja, okrivljenici su u više navrata poduzimali daljnje radnje radi njegove realizacije. Tako su u svibnju 2022. godine poduzeli sve dogovorene radnje vezano za kupnju robotskog mikroskopa austrijskog proizvođača za KBC u iznosu od 456.234,65 eura koji iznos je I. okr. odobrio budući da ta nabava nije bila predviđena godišnjim planom nabave KBC-a. Robotski mikroskop austrijskog proizvođača je na isti način, nakon poduzimanja svih dogovorenih radnji okrivljenika, u svibnju 2023. godine kupila jedna Klinika iz Zagreba po cijeni od 487.500,00 eura, te KBC iz Osijeka po cijeni od 464.363,93 eura.

Osim toga se III. okr. sumnjiči da je u prvoj polovici studenoga 2023. godine, nakon što se, među ostalima, odazvao pozivu koji je KBC-a iz Splita uputio gospodarskim subjektima da prezentiraju medicinske uređaje za robotsku kirurgiju kojima raspolažu, koristeći okolnost da je već ranije upoznao predstojnika tog KBC-a, ponudio mu iznos od 100.000,00 eura kako bi u budućem postupku javne nabave poduzeo sve potrebne radnje i osigurao da se nakon provedenog postupka javne nabave sklopi ugovor s njegovim trgovačkim društvom, a koju ponudu je predstojnik KBC-a odmah odbio.

Na opisani način su I., II. i III. okr. trgovačkom društvu, u kojem je III. okr. direktor, u postupcima javnih nabava osigurali dobivanje poslova ukupne vrijednosti 1.408.098,58 eura, dok su na razlici između stvarne tržišne cijene robotskih mikroskopa i cijene postignute u postupcima javnih nabava bolničkih ustanova u državnom vlasništvu, njegovom trgovačkom društvu pribavili korist u iznosu od najmanje 494.518,58 eura.

Primjenom odredbi Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, IV. okr. trgovačko društvo, u kojem je III. okr. direktor, sumnjiči se za pribavljanje materijalne dobiti u iznosu od najmanje 494.518,58 eura, dok se V. okr. Poliklinika, u kojoj je II. okr. član uprave i stvarni voditelj poslovanja, sumnjiči za pribavljanje nepripadne materijalne dobiti besplatnom uporabom i korištenjem robotskog mikroskopa.

USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu protiv I. i III. okr. predložio određivanje istražnog zatvora, dok u odnosu na II. okr. nisu bile ispunjene zakonske pretpostavke za predlaganje istražnog zatvora”..

 

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...