DHMZ 2024. je na putu da postane najtoplija godina otkad postoje mjerenja…

Prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO), 2024. godina će vjerojatno biti najtoplija godina u povijesti, s globalnom prosječnom temperaturom zraka čak višom nego 2023.

Analiza globalne temperature WMO-a pokriva razdoblje od siječnja do rujna 2024. i temelji se na šest međunarodnih skupova podataka za pružanje konsolidirane procjene temperature. WMO je podatke dostavio glavnom tajniku UN-a Antóniju Guterresu uoči UN-ove konferencije o klimatskim promjenama, COP29, u Bakuu, Azerbajdžan.

Danas nam Svjetska meteorološka organizacija i partneri govore da je 2024. na putu da bude najtoplija godina ikada zabilježena – gotovo dva mjeseca prije kraja, rekao je g. Guterres. Čovječanstvo spaljuje planet i plaća cijenu.

Više pojedinosti bit će objavljeno 11. studenog na COP29 u ažuriranom WMO-ovom izvješću o stanju klime u 2024. godini. Ono će se baviti ključnim klimatskim pokazateljima uključujući globalnu prosječnu temperaturu zraka, zagrijavanje oceana, porast razine mora, morski led i ledenjake. Također će pružiti informacije o ekstremnim vremenskim i klimatskim događajima te utjecajima na održivi razvoj.

Glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo predstavit će najvažnije podatke o najnovijem stanju klime na tiskovnoj konferenciji u Bakuu, a prenosit će ga UNFCCC online. Izvješće će također biti predstavljeno istog dana na COP29 na Informativnom danu o Zemlji.

Uoči objave ažuriranog izvješća o stanju klime u 2024. godini, WMO je objavio izvješće o stanju globalnih klimatskih usluga, o napretku u proteklih pet godina u pružanju klimatskih informacija i usluga za podršku prilagodbi te suočavanje sa sve ekstremnijim vremenskim uvjetima.

WMO koristi skupove podataka koji se temelje na klimatološkim podacima s mjernih postaja, brodova i plutača u globalnim morskim mrežama, koje su razvili i održavaju Nacionalna uprava za oceane i atmosferu Sjedinjenih Država (NOAA) , NASA-in Goddard institut za svemirske studije, Met Office Hadley Center Ujedinjenog Kraljevstva i Sveučilište u Klimatska istraživačka jedinica Istočne Anglije te Berkeleyeva grupa Zemlja.

WMO također koristi skupove podataka za reanalizu iz Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) i njegove Copernicusove službe za klimatske promjene (C3S) te Japanske meteorološke agencije. Reanalizom se kombiniraju milijuni meteoroloških i pomorskih motrenja, uključujući i satelitske, koristeći model za izradu potpunije analize stanja atmosfere. Kombinacija motrenih s modeliranim vrijednostima omogućuje procjenu temperatura u bilo koje vrijeme i na bilo kojem mjestu diljem svijeta, čak i u područjima s malom količinom motrenja, kao što su polarna područja i oceani.

Prema skupu podataka ERA5 Copernicusove službe za klimatske promjene, listopad 2024. bio je drugi najtopliji listopad u povijesti, nakon listopada 2023. Informacije iz drugih međunarodnih skupova podataka bit će dostupne uskoro…

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...