BISER DUGOG OTOKA Izložba o špilji Strašna peć u koju je ušao i austrougarski car Franjo Josip

Izložba fotografija o legendarnoj dugootočkoj špilji Strašna peć otvorena je u ponedjeljak u Gradskoj  knjižnici Zadar. Posjetitelji se mogu upoznati s ovim vrijednim prirodnim spomenikom o kojemu, nažalost, naša hrvatska, pa čak i zadarska javnost ne zna dovoljno, barem ne onoliko koliko ona zaslužuje po svojoj posebnosti.

Na otvorenju izložbe koju je organizirao Vladimir Šarunić, koncesionar ove špilje koju u ljetnim mjesecima pohode turisti na Dugom otoku, o iznimnim značajkama Strašne peći govorio je profesor Vladimir Alavanja. Istaknuo je da se radi o špilji koja je po mnogočemu prva na tlu današnje Hrvatske. Strašna peć na Dugom otoku prva je fotografirana špilja u Hrvatskoj, tu je špilju otvorilo planinarsko društvo Liburnija, najstarije u Hrvatskoj, to je prva špilja u nas koja je postala izletnička destinacija, posjetili su je car Franjo Josip, Eduard VIII sa suprugom i brojni drugi značajni ljudi kroz povijest, bio je u njoj nadbiskup Garković…

Postavljanje ove izložbe u zadarskoj Gradskoj knjižnici financijski je potpomogla Turistička zajednica Općine Sali na čijem se području nadležnosti ona nalazi.

Vladimir Šarunić je u uvodnoj riječi istaknuo da je špilja Strašna peć u zadnjih 107 godina drugi put otvorena i to 5. srpnja 2007. nakon što je napravljen kompletan speleološki pregled te utvrđeni svi tehnički i sigurnosni parametri. Nakon otvaranja uložili smo velike napore u njegovu medijsku prezentaciju, napravljen je i TV prilog koji je išao u eurovizijsku razmjenu, ali još uvijek nije ni izbliza iskorišten njegov puni edukativni, izletnički i turistički potencijal – naglasio je Šarunić.

Profesor Alavanja je stoga istaknuo da ova izložba treba biti poticaj Općini i Županiji da ovaj prirodni fenomen iskoriste puno više u kulturne i obrazovne svrhe, predloživši da školske ustanove organiziraju edukativne izlete za svoje učenike koji će posjet ovakvim prirodnim i povijesnim fenomenima svoga zavičaja zauvijek nositi u sjećanju.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...