BEZ MINUSA NEMA ŽIVOTA Polovina radnika na pumpama Ine radi za minimalac
Reprezentativni sindikati INA Grupe prekinuli kolektivno pregovaranje i pokrenuli postupak mirenja uoči štrajka
Tri reprezentativna sindikata koji djeluju u INA Grupi odlučili su prekinuti kolektivne pregovore i pokreću proces mirenja, postupak koji prethodi eventualnom štrajku, ukoliko tijekom mirenja ne bude postignut dogovor s upravom, priopćeno je jučer iz središnjica Sindikata gospodarstva (SING), Sindikata naftne djelatnosti (INAŠ) i Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN), prenosi Novi list.
Kolektivno pregovaranje je prekinuto, a proces mirenja pokrenut, prema objavi sindikata, jer uprava odbija povećati plaće i druga materijalna prava radnika, poboljšati uvjete rada te uskladiti plaće s porastom troškova života, koji su porasli u proteklom razdoblju.
“Danas, 19. studenog, s početkom u 10.30 reprezentativni sindikati održat će konferenciju za medije ispred Upravne zgrade Ine, Avenija Većeslava Holjevca 10 u Zagrebu na kojoj će najaviti detalje daljnjih sindikalnih akcija”, najavljuju sindikati.
“Prekinuli smo kolektivne pregovore i pokrenuli proces mirenja, koji je obvezan prije štrajka, te smo započeli s pripremama za osobno izjašnjavanje članova.
U prošloj godini Ina je ostvarila dobit veću od 250 milijuna eura, a samo u prvih devet mjeseci ove godine dobit je rasla oko pet posto, u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
S druge strane, za plaće radnika u Ina d.d. izdvaja se oko dva posto ukupnih operativnih troškova.
U Ina Maloprodajnim servisima u 2024. godini od 2.700 zaposlenih čak 50 posto radnika radi za minimalnu bruto plaću što sa svim dodacima na uvjete rada (rad subotom, nedjeljom, državnim praznikom) iznosi prosječno 870 eura neto.
Mnogi naši članovi, bez korištenja minusa ne mogu preživjeti mjesec, dio zaposlenika preživljava uz pomoć mirovina svojih roditelja, a velik broj uopće nije kreditno sposoban. Zahtijevamo da kompanija osigura veće plaće svim radnicima, jer su oni zaslužni za pozitivne poslovne rezultate kompanije.
No, Uprava smatra kako povećanje plaće treba zaslužiti prema pokazanim izvrsnim rezultatima, pa će je dobiti oni radnici koje odredi poslodavac.
Kvalitetne i kvalificirane radnike Uprava Ine može zadržati dobrim primanjima i visokom zaštitom drugih radničkih prava, jer ćemo u protivnom svjedočiti još većem odljevu radnika iz naše najbogatije i najsnažnije hrvatske kompanije”, ističu reprezentativni sindikati, prenosi N1.