ARHEOLOŠKI MUZEJ ZADAR Otvorena gostujuća izložba Dubrovačkih muzeja “Ilirska kaciga iz Zakotorca”!

U petak je u Arheološkom muzeju Zadar otvorena gostujuća izložba Dubrovačkih muzeja “Ilirska kaciga iz Zakotorca”!

Na svečanom otvorenju prisutne je pozdravila voditeljica odnosa s javnošću Arheološkog muzeja Zadar, Marina Brkić, a zatim je riječ preuzela ravnateljica Morana Vuković. Autor izložbe i voditelj Arheološkog muzeja/Dubrovačkih muzeja, Domagoj Perkić upoznao je publiku s temom i konceptom ove izložbe , dok je profesor Hrvoje Potrebica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, jedan od istraživača i autor tekstova, službeno otvorio postav.

Izložbu možete posjetiti sve do siječnja 2025.

Riječ je o izložbi kojom se prezentira kaciga pronađena na lokalitetu Zakotorac na Pelješcu, autora dr. sc. Domagoja Perkića, voditelja Arheološkog muzeja / Dubrovačkih muzeja.

Tijekom perioda 2020. do 2022. godine obavljena su probna arheološka iskopavanja na položaju Gomile na području zaseoka Zakotorac u Donjoj Bandi, općina Orebić, u središnjem dijelu poluotoka Pelješca. U istraživanjima, kojima koordinira Centar za prapovijesna istraživanja, sudjelovali su Dubrovački muzeji, Institut za arheologiju i Odsjek za arheologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, uz logističku pomoć udruge Hrvatski dom Viganj. Povremeno su sudjelovali i kolege arheolozi iz Gradskoga muzeja Korčula i Dolenjskoga muzeja iz Novoga Mesta.

Na položaju Gomile, nalazi se veća nekropola s najmanje 27 prapovijesnih kamenih gomila. Riječ je o izuzetno bogatoj prapovijesnoj nekropoli s različitim oblicima ukopavanja: grobovi pod gomilama, grobovi na ravnom i grobovi u naknadno dodanim suhozidnim konstrukcijama. Čini se kako se pokopavanje na prostoru nekropole provodilo tijekom dužeg razdoblja, minimalno u rasponu od 9. do 4. st. pr. Kr., s tim da je najintenzivnije bilo tijekom 5. i 4. st. pr. Kr. Utvrđeno je i postojanje naknadno dodanih manjih suhozidnih konstrukcija uz pojedine gomile, koje očigledno nisu imale funkciju groba. U istraživanjima provedenim 2020. u jednoj od takvih naknadno dodanih konstrukcija pronađena je brončana ilirska kaciga.

Ilirske kacige varijante III A2 predstavljaju prepoznatljivo obilježje ratničke vojne opreme starijega željeznog doba istočnojadranskoga priobalja te centralnoga i zapadnoga Balkana gdje su, osim kao dio obrambene opreme, bile statusni simbol vojno-političke aristokracije, navode i upoznaju nas iz Dubrovačkog muzeja i Arheološkog muzeja Zadar…

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...