230 GODINA U mjestu Brbinju prerada maslina započela je davne 1794.

Brbinj –  U mjesec dana preradili smo preko četiri vagona maslina, naglasiti će Krešimir Kaleb jedini djelatnik brbinjske uljare smještene u uvali Lučina. Uljara Torkul u vlasništvu je brbinjskih zadrugara te od 1956. godine prerađuje masline bez prekida. Međutim, povijest prerade maslina počinje davne 1794., kada su prije punih 230 godina brbinjski maslinari dobili na poklon postrojenje za preradu maslina od zaklade Zmajević.

Na pitanje kako je moguće samo sa jednim djelatnikom preraditi četiri vagona maslinova ploda, Brbinjac 50. godišnji Kreišmir Kaleb,  upravitelj uljare, tvrdi kako odlučuje više faktora od same ljubavi prema maslini, dosljednosti, profesionalizmu, radnom elanu…. U uljari sam u ranim jutarnjim satima.

S pripremama počinjem u pet i trideset. Radno vrijeme određuju potrebe i količina koju taj dan trebam preraditi u mlinu. Naravno, radujem se kvaliteti maslinovog ulja zahvaljujući novom postrojenju za preradu DMF tvrtke Pieralissi koji omogućava vodeno hlađenje do 27 stupnjeva maslinova ploda te na  sat preradi 200 kilograma maslinova ploda.

Cijena prerade je 25 centi po kilogramu ploda. Radman nizak, a kvaliteta ulja odlična. Preradom brbinjske uljare služe se mještani, zadrugari, veći dio maslinara iz sjevernog djela Dugog otoka. Kominu zbrinjavamo i tijelom vremena koristimo za gnoj.Zlatko Meštrov, predsjednik Mjesnog odbora Brbinj i član zadruge uljare Torkul uvodi nas u povijest brbinjskih uljara, pohvalivši brbinjskog zeta, bivšeg upravitelja uljare, Renata Vladovića.

-Uljare su  mijenjale sjedišta, zgrade. Uljaru u Jazu je u požaru izgorila do temelja. Postrojenje nam je pristiglo iz Luna na otoku Pagu. Današnja uljara bila je u derutnom stanju. Poznati klapski pjevač Renato Vladović i majstor zanata elektrostruke u svom mandatu sa zadrugarima pokrenuo je obnovu današnje zgrade mijenjajući istrošeni inventar, novim modernijim.  Uljara je naš brand, dugootočka prepoznatljivost te namjeravamo organizirati prvu degustaciju otočnog maslinova ulja u samoj uljari sa ciljem kako bi degustacije prešle u tradicij u Brbinju, uljarskoj oazi već punih 230 godina, istaknut će Ivan Kaleb, predsjednik Skupštine uljarske zadruge…  (Nenad Marčina)

POVIJEST PRERADE MASLINA 

Sve je krenulo daleke 1794.
Prinos maslinovog ulja bio je bolji nego onaj na kopnu, zbog čega je glagoljaško sjemenište Zmajević 1794. pobrinulo za svoj mlin u Brbinju, novi moderni tijesak torcolo za ulje kojim je prema Calcijevim saznanjima mogao upravljati samo jedan čovjek, a prinos ulja od isciđenim maslina bio je veći za dvadeset i četiri do dvadeset pet posto od maslina sa kopna.
Tadašnji upravitelj uljare bio je mještanin Josip Račić.

Legende ‘slikica’: Naslovna- Oko četrdesetak zadrugara

2. i 3.  Radnik i upravitelj Krešimir Kaleb

4. Ivan Kaleb uz moderno postrojenje…

5. i 6.  Staro i novo postrojenje…

7. Komin starog postrojenja pokazuje predsjednik MO Brbinj, Zlatko Meštrov.

 

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...