BOLNICA IMA NOVI UREĐAJ Bolji uvjeti za djelatnike, a pacijentima još preciznije dijagnoze u OB Zadar!

Na Odjelu za patologiju i citologiju Opće bolnice Zadar u tijeku je edukacija djelatnika za rad na upravo instaliranom uređaju Ventana HE 600. Riječ je o potpuno automatiziranom in vitro dijagnostičkom uređaju za bojenje patohistoloških uzoraka metodom hematoksilin i eozin koji, u odnosu na do sada korišten uređaj, ima nekoliko prednosti. Ona daleko najvažnija jest da je zaštita djelatnika na prvom mjestu. Ventana HE 600 je zatvoren sustav koji ne koristi ksilen niti alkohol, nema isparavanja štetnih tvari što za rezultat ima sigurnije i zdravije radno mjesto.

Uređaj je ovo najnovije generacije koji objedinjuje procese sušenja, deparafinizacije i bojenja patohistoloških preparata na predmetnim stakalcima s potpuno integriranim i neovisnim modulom za pokrivanje stakalca. Proces je automatiziran, pa liječnicima omogućuje brzo i precizno postavljanje dijagnoze. Na zadarsku Patologiju stiže sav operativni materijal iz endoskopskih i kirurških sala te ide u obradu. Kapacitet novog uređaja je obrada 200 uzoraka po satu. Kod nas je dnevni prosjek 40 uputnica, no na jednu uputnicu može se vezati jedan uzorak odnosno stakalce na kojemu je preparat, a može i nekoliko desetaka, koliko ih je primjerice potrebno za uzorke većih operativnih zahvata. Novi uređaj ubrzava rad jer se sada preskače proces sušenja, dok je kvaliteta bojenja patohistoloških preparata ujednačenija.

Na ovu se dijagnostiku najviše oslanjaju pacijenti oboljeli od raka, a sustav VENTANA HE 600 ujedno mijenja na bolje i standard skrbi za laboratorijsko osoblje i liječnike patologe. Zadarska Opća bolnica jedina je opća bolnica u Hrvatskoj s ovim sustavom. Instaliran je još u tri hrvatska KBC-a i jednu Kliničku bolnicu.

-Naša je ustanova ovime udarila temelje standardizacije i automatizacije radnog procesa u patohistološkom laboratoriju na koje se uskoro nadograđuje projekt PATODIGITAL. Nositelj projekta je Javna zdravstvena ustanova Opšta bolnica „Blažo Orlandić” Bar, dok su partneri na projektu Opća bolnica Zadar i Sveučilište u Mostaru. Cilj projekta je unaprjeđenje načina rada digitalizacijom Odjela patologije te unaprjeđenje znanja zdravstvenih djelatnika u prekograničnom području kao i pružanje boljih zdravstvenih usluga. Uspostavljena zajednička platforma omogućit će razmjenu znanja zdravstvenih djelatnika s ciljem davanja što konkretnije dijagnoze pacijentima. Patolozi će se tako jednostavno konzultirati s kolegama diljem svijeta što dovodi do točnijih dijagnoza i odluka o liječenju- napominju u OB Zadar.

Inače, na Odjelu za patologiju i citologiju Opće bolnice Zadar, nažalost, prevelik je opseg posla.

-Znatno se povećao broj dijagnostičkih uzoraka bronhoskopije, stereotaksijske i core biopsije dojke i iglene biopsije prostate kao i broj uzoraka ostalih endoskopskih zahvata. Sve se odradi na vrijeme, iako naš patohistološki laboratorij, baš poput svih ostalih u Hrvatskoj, ima jednu boljku; manjak prostora. Naša će bolnica tom problemu doskočiti u skoroj budućnosti gradnjom Centra za simulacije na prostoru stare Interne gdje će se smjestiti i Odjel za patologiju i citologiju- dodaju iz zadarske bolnice, tamo će laboratorijski stručnjaci i liječnici, inače predani inovacijama, nastaviti svoju misiju osnaživanja zdravstvenog sustava i brige o pacijentima uz korištenje najsuvremenijih dijagnostičkih rješenja.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...