STUDENT Plaća mi je 1000 eura, najam je 600 eura plus režije

Od 2018. godine cijena četvornog metra u Hrvatskoj skočila je 62 posto – najviše u Europskoj uniji. Skup je novi stan, skupo je i iznajmljivanje.

Hoće li novi porez na nekretnine povećati ponudu stanova, sniziti cijene i stanovanje učiniti priuštivim? Hoće li danak platiti mali iznajmljivači, a podstanari i dalje plaćati skup najam? O tome su u emisiji Studio 4 na HRT-u govorili Martina Nimac Kalcina, analitičarka turizma, i predsjednik Hrvatskog studentskog zbora Berislav Žužić.

Žužić ističe kako se još uvijek ne zna u potpunosti kakav će porez na nekretnine biti i kako će utjecati na cijene nekretnina te na cijene najma. “Prosječan student si trenutno ne može priuštiti najam stana u Zagrebu od 50 kvadrata koji iznosi 600 eura”, naglašava.

Dodaje kako se nada da nove mjere idu u smjeru kako bi stanovanje bilo priuštivo svima.

Žužić kaže kako iznajmljivači na moru iznajmljuju stanove preko zime, a kada dođe ljetna sezona, već od 1. svibnja, podstanari se tjeraju iz stana unatoč tome što oni još uvijek imaju obaveze na fakultetima.

Vlasnici stanova će porez prebaciti na najmoprimce

Nimac Kalcina je rekla kako su namjere s novim zakonom dobre, ali smatra kako mjere nisu dovoljno dobro napravljene i da neće dovesti do smanjivanja cijena nekretnina.

“Što se tiče poreza na najmove, vlasnici stanova će porez prebaciti na najmoprimce. Nesumnjivo će porasti najam stana. Ljudi neće spuštati najam, već će ga dizati”, naglašava.

Žužić je kazao kako je njegova plaća tisuću eura, a najam stana šesto eura plus režije.

Danas studenti ne mogu priuštiti stan, osim ako nemaju sustanara.

“Postoje mjere vlade kojima se subvencionira sa 60 eura podstanarstvo, ali ako student nije prijavljen u njemu, od subvencija nema ništa”, istaknuo je.

Nimac Kalcina dodaje kako se slaže sa zaštitom stanara u zgradi. Kako kaže, treba se zaštititi pravo stanara, ali ne tako da se utječe na jedinu djelatnost u našem gospodarstvu koja proizvodi nešto.

Narasli problemi, ali ne i plaće

“Ovo se ne odnosi samo na privatni smještaj već i na poslovne prostore u zgradama”, naglašava.

Žužić ističe kako je 2016. godine plaćao stan 200 eura, a kako kaže, danas isti takav stan se plaća 650 eura.

“Problemi su narasli, ali ne i plaće. Za studentski smještaj prijavilo se 10 tisuća ljudi, a u Zagrebu su kapaciteti 7 tisuća”, ističe.

Naglašava kako 40 posto studenata radi, što je teško uskladiti sa studentskim obavezama.

Povećat će se broj stanova koji se iznajmljuju na crno

Nimac Kalcina je rekla kako ima mnogo praznih stanova i da se oni najvjerojatnije iznajmljuju na crno. Kaže da je to problematika s kojom se susrećemo godinama.

“S ovim novim nametima povećat će se broj stanova koji se iznajmljuju na crno”, poručuje.

Žužić smatra kako je za mladog čovjeka kupnja stana danas nemoguća. Nada se da će doći do modela priuštivog stanovanja i dugoročnog najma, ali i do normalnih cijena za kupnju stana, prenosi Index.hr.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...