SDP bira novo vodstvo stranke: Pet je kandidata za predsjednika, evo tko je favorit…

Oko 22 tisuće SDP-ovaca s pravom glasa pozvano je u subotu na birališta u svojim stranačkim organizacijama kako bi izabrali novo vodstvo. Birat će se Glavni odbor, Predsjedništvo i predsjednik ili predsjednica stranke, a za tu se dužnost natječe petero kandidata.

Potpredsjednica Foruma žena Sanja Major, načelnik općine Kalnik Mladen Kešer, gradonačelnik Makarske Zoran Paunović, bivši ministar rada Mirando Mrsić i aktualni potpredsjednik stranke Siniša Hajdaš Dončić za nasljednika Peđe Grbina borit će se na izborima 14. rujna po načelu ‘jedan član-jedan glas’.

Najveća oporbena stranka u subotu će, nakon Ivice Račana (koji je stranku vodio 17 godina), Zorana Milanovića (9 godina), Davora Bernardića i Peđe Grbina (po četiri godine), izabrati svog petog čelnika ili čelnicu.

Jerko Trogrlić, politički analitičar, u Novom danu kod naše Mašenke Vukadinović komentirao je izbor novog vodstva u SDP-u.

Trogrlić je kazao da on i njegova tvrtka ne radi niti s jednim od pet kandidata za lidera stranke, ali da radi za grad Makarsku odnose s javnošću čiji je gradonačelnik Zoran Paunović jedan od kandidata za novog predsjednika SDP-a.

Komentirao je jesu li svi kandidati imali ravnopravan tretman tijekom kampanje.

“Unutarstranačka demokracija u Hrvatskoj nije na nekoj razini, a u SDP-u imamo pravilo ‘jedan član-jedan glas’. Mislim da su bila tri sučeljavanja, tako da su napravili više nego ijedna druga stranka u Hrvatskoj u ovom trenutku. Koliko znam, nijednom kandidatu nije bilo zabranjeno da obilazi Hrvatsku i predstavlja se”, kazao je Trogrlić.

Dodaje da ni u zapadnim demokracijama stranke ne pružaju platformu za predstavljanje kandidatima. “U usporedbi s izborima u Domovinskom pokretu i HDZ-u, ovo je bilo puno demokratičinije.”

U političkim i medijskim kuloarima neslužbeno kao favorit kotira Siniša Hajdaš Dončić kojeg se smatra kandidatom kontinuiteta dosadašnje politike Iblerovog trga.

“Nešto što je vrijedilo do sada je da pobjeđuje onaj za kojeg većina misli da će pobijediti. U ovom trenutku to je Siniša Hajdaš Dončić i ne možemo kriti da je on najveći favorit. Isitna je da je od kandidata najprepoznatljiviji, ali istina je i da dvoje najprepoznatljivijih SDP-ovaca na nacionalnoj razini ne sudjuluju u izborima i mislim da je to problem za SDP, jer imate Biljanu Borzan i Tonina Piculu koji su ostali izvan ove priče, imate Hajdaša Dončića i Sabinu Glasovac koji su na nižoj razini i onda dolaze drugi kandiati. Od ovih koji su se kandidirali, Siniša Hajdaš Dončić je najvidljiviji”, naveo je Trogrlić.

Komentirao je i “krizu liderstva” u SDP-u. “Kriza liderstva zaista je prisutna. U vrijeme Račana i Milanovića imali ste izdvojena mišljenja, ali i puno snažniji osobu na čelu stranke. Ono što je problem jest da najistaknutiji SDP-ovci ne prihvaćaju preuzeti te uloge u ovom trenutku.”

zbori se provode po modelu “jedan član – jedan glas”, a ako u subotu nitko od kandidata ne dobije natpolovičan broj glasova, sedam dana kasnije bit će održan drugi krug s onih dvoje koji su u prvom krugu dobili najviše glasova.

Kontinuitet ili promjena?
U javnim istupima kandidata i u njihovim javnim sučeljavanjima prevladavalo je mišljenje koje se, u različitoj mjeri čulo od svih kadndidata, da je SDP u dubokoj krizi i da je stranci nužna sistemska promjena. SDP je od 2015. naovamo u nizu četiri puta gubio na parlamentarnim izborima i već devet godina tavori u oporbi.

Uoči izbora, politički analitičar Davor Gjenero ističe kako na ovim izborima u SDP-u “nema petero kandidata, nego samo dvoje”.

“Jedan je kandidat kontinuiteta (Hajdaš Dončić) koji govori o promjenama samo zato što je situacija u stranci toliko katastrofalna da se ne može govoriti o drugome. Druga je kandidatkinja (Major) koja zastupa vrlo ozbiljnu političku alternativu. Ostali kandidati služe isključivo tome da se prikrije taj dualitet. Svi oni su se kandidirali tek nakon što je gospođa Major otvorila karte i pokazala da to nije nekakava bizarna kandidatura, nego osmišljena i konzistentna politička alternativa koje se oni koji su do sada kontrolirali stranku izrazito boje”, smatra Gjenero.

“Alternativa dolazi s margine, ali nema puno šanse”…
Ukratko, kaže, SDP-ovci imaju izbor između nastavka “milanovićevske” politike i ponovnog pretvaranja SDP-a u ozbiljnu socijaldemokratsku stranku.

“Svima je jasno da ta alternativa dolazi s margina i da šanse Sanje Major nisu velike, ali to je jedan izrazito veliki test za stranku. Jasno je da ona neće pobijediti, ali ako uđe u drugi krug i zada probleme Hajdašu Dončiću, onda se otvaraju ozbiljne nade za tu stranku”, procjenjuje Gjenero.

Za SDP, dodaje, ima nade samo ako se ispuni puno tih “ako”.

“Ako se bude trčao drugi krug i ako u tom krugu bude gospođa Major s Hajdašem Dončićem, ako se međuvrijeme iskoristi za ozbiljan dijalog u stranci i ako nakon toga poražena skupina ostane konzistentna i ostane pritiskati stranku, te ako u predsjedništvo uđe dovoljan broj neovisnih aktera poput Tonina Picule i Zlatka Komadine koji nisu puki lojalisti Zorana Milanovića, u tom slučaju SDP ima šansu”, smatra Gjenero.

“Ubija se ono što je radio Račan”
S druge strane, kaže, ako budu eliminirani ozbiljni demokratski akteri, onda sva samokritičnsot koja se čula u predizbornim sučeljavanjima kandidata neće služiti ičemu, a stranka će odumirati. Gjenero smatra da je sa budućnost SDP-a izrazito opasno ako nastavi gubiti koalicijski potencijal.

“Vidjeli ste da je napad na koaliciju s Možemo! bio lajtmotiv istupa nekih kandidata. Postoji, dakle, tendencija da se do kraja “ubije” ono što je u SDP-u radio pokojni Ivica Račan. Jedna od Račanovih strateških ideja bila je da nije važno maksimalizirati broj glasova koje SDP osvaja, nego da je važno sustavno raditi na tome da SDP bude poželjan koalicijski partner što većem broju poltičkih aktera. Milanović to nije razumio i tu je priču uništio. U tom smislu, opasno je što se ova izborna utakmica u SDP-u odvija blizu lokalnim izborima jer je strašno jak pritisak unutar stranke da se ne ide onim Račanovim putem”, kazao je.

Kao primjer razaranja lokalnih partnerskih saveza Gjenero nije istaknuo samo zagreb, nego i Primorsko-goransku županiju gdje tamošnji SDP, kako kaže, sustavno radi protiv suradnje s Primorsko-goranskom strankom (PGS) koji im je ondje godinama bila ozbiljan regionalni partner.

“Ima nade da reafirmiraju socijaldemokraciju”
Gjenero ne krije da ga je Major ugodno iznenadila.

“Ta žena mi prije nije bila na radaru, ali iznenadilo me kako suvislo politički misli i otvara najvažnije socijaldemokratske teme. Sjećam se kada je Milanović otišao iz stranke pa se otvorila nekakva niša za povratak SDP-a ozbiljnoj socijaldemorkatskoj opciji. Tada je Davorko Vidović, kao ozbiljan političar i socijaldemokrat, počeo govoriti o prekarijatu, što je u tom trenutku bila, a i danas je, jedna od glavnih tema u Europi. Devedeset posto ljudi u stranci nije znalo o čemu on govori. Ne znam do koje mjere gospođa Major govori u ime neke šutljive grupacije unutar stranke, a do koje mjere u svoje ime. Ako postoji barem neka neformalna mreža, a ona je govorila da bi osnovala frakciju bude li poražena, u tom slučaju postoji nada da se reafirmira socijaldemokracija u SDP-u”, zaključio je Gjenero.
Tko je favorit?
U političkim i medijskim kuloarima neslužbeno kao favorit kotira Hajdaš Dončić kojeg se smatra kandidatom kontinuiteta dosadašnje politike Iblerovog trga. Ostalih četvero kandidata u kampanji su kritizirali otuđenost rukovodstva od članstva na terenu, udaljavanje od socijaldemokratske politike, bezidejnost, nejasnu ideološku profilaciju stranke, koketiranje s desnicom, a neki su zagovarali i potrebu emancipacije SDP-a od Zorana Milanovića i politike koju vodi.

Ne dobije li u subotu nijedan kandidat 50 posto plus jedan glas, drugi krug izbora za lidersku poziciju održat će se za tjedan dana, u subotu 21. rujna.

SDP-ovci će na izbore izaći na 267 biračkih mjesta diljem Hrvatske, a uz predsjednika ili predsjednicu birat će i 17 članova Predsjedništva, za što ima 37 prijavljenih kandidata te 103 člana Glavnog odbora za što se kandidiralo 206 SDP-ovaca.

Dosadašnji predsjednik Grbin nije se kandidirao ni za jednu stranačku dužnost, ostaje zastupnik u Hrvatskom saboru, a hoće li i dalje nastaviti obnašati dužnost Predsjednika Kluba zastupnika SDP-a odlučit će, kako je i sam rekao, novo vodstvo stranke, prenosi N1.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...