BILI SMO NA VINKOVAČKIM JESENIMA ‘Ruke šokačkih uspomena’, priča o životu prožetom emocijama, životu teškog rada, pjesme i plesa…

Ovogodišnje 59. po redu Vinkovačke jeseni, pod sloganom ‘Ruke šokačkih uspomena’, posvećene su bile čuvari(ca)ma Šokadije, bakama i djedovima, njihovim vrijednim rukama, načinu života i odgoja. Priča je to o životu prožetom emocijama, životu teškog rada, pjesme i plesa.

Najstarija i najveća manifestacija folklora i tradicijske kulture, koja je otela i otima zaboravu stare narodne nošnje, glazbu i stare zanate gotovo punih šest desetljeća privlači izuzetan broj sudionika i posjetitelja, iz svih krajeva Lijepe naše i inozemstva.

Vaš reporter osobno je doživio ‘povratak u prošlost’, uživajući u predstavljanju i nastupima KUD-ova, koji su vinkovačku subotnju večer obojali bojama jeseni, težačkog rada i slavonskim notama.

Nedjeljno jutro obilježili su mimohod konjskih zaprega, njih tridesetak, ples i pjesma spretnih, sretnih i umiješnih konjanika. A sve ovo buđenje uspomena mnoštva okupljenih ujedno je i obveza očuvanja naših običaja nadolazećim generacijama.

Nekoliko stotina sudionica i sudionika, na tisuće promatrača, garancija su da će ova kulturna manifestacija i u budućnosti oblikovati naš identitet i tradiciju ne samo kraja, već i cijele RH.

Tromjesečna Tonka Cerančević najmlađi sudionik Svečanog mimohoda 

I ove godine po 59. put bogatstvo hrvatske tradicijske kulture zaživjelo je na vinkovačkim ulicama. Najveća hrvatska, ali i europska manifestacija tradicijske kulture okupila je 62 folklorne skupine i gotovo 3000 sudionika. Prethodno je ulicama Vinkovaca prošlo 9 grupa (kuburaši, zvončari, kandžijaši, Vinkovački šokački rodovi, čaje i ostali), a Svečani mimohod otvorio je gradonačelnik grada Vinkovaca Ivan Bosančić sljedećim riječima:

„Danas kuca hrvatsko srce gdje će biti prikazano ono najljepše što hrvatski narod može pokazati, a to je pjesma, prekrasne nošnje, ali i zajedništvo koje će sigurno obilježiti 59. Vinkovačke jeseni. Nadam se da ćete uživati   i zabaviti se te zapjevati, pa kroz pjesmu želim reći da mimohod 59. Vinkovačkih jeseni krene.”

Orila se pjesma središnjim gradskim ulicama, plesali su i pjevali i mladi i stari. Najmlađi sudionik, odnosno sudionica, ovogodišnjeg Mimohoda je tromjesečna Tonka Cerančević iz Ivankova koja je u naručju svoje majke uživala u prenošenju tradicije. „Cijela je obitelj, od mame, tate, braće i sestara, od malih nogu u folkloru pa mi je čast što i mi našu djecu možemo učiti o tradiciji i običajima”, rekla nam je Tonkina mama.

Nakon godinu dana na velika vrata vratile su nam se zaprege i konjanici koji su prikazali snagu i eleganciju najplemenitije životinje kao i ljepotu zaprega i dali završnu notu ovogodišnjeg mimohoda. „Mimohod i općenito Vinkovačke jeseni od velike su važnosti za hrvatski narod kako bismo čuvali bogatstvo koje imamo. Prije sam bila aktivni sudionik i član KUD-a, a sada u Vinkovačkim jesenima uživam kao posjetitelj i promatrač”, kazala nam je Jasminka iz Berka.

Svi folkloraši još jednom ističu kako se rado odazivaju i dolaze u Vinkovce na Jeseni, a nadamo se kako će tako biti i u budućnosti. Vinkovačke jeseni još jednom su pokazale kako su pravi stručnjaci u čuvanju svoje tradicije, u čuvanju onoga što volimo i od čega živimo. (Vinkovačke jeseni)

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...