ANDREJ DUJELLA Akademik zadarskih korijena među najcitiranijim hrvatskim znanstvenicima
Na temelju profila znanstvenika u bazi Scopus, znanstvenici sa Sveučilišta u Stanfordu objavili su ažurirane liste 2 posto najcitiranijih znanstvenika svijeta. Liste se temelje na podacima preuzetima 1. kolovoza 2024.
Dvije su liste – prva se odnosi na cjelokupnu karijeru i druga, godišnja, za 2023. godinu.
Na novim listama sad već tradicionalno našli su se prof. dr. sc. Dražen Adamović i akademik prof. dr. sc. Andrej Dujella.
Prof. Adamović nalazi se na listi za 2023. a prof. Dujella na listi za cjelokupnu karijeru!
Liste su dostupne na sljedećoj poveznici: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/7
Od hrvatskih matematičara, za cijelu karijeru na popisu su Tomislav Došlić, Andrej Dujella, Josip Pečarić i Damir Vukičević, a za 2023. godinu Dražen Adamović, Tomislav Došlić, Josip Pečarić i Damir Vukičević, kod hrvatske matematičke dijaspore na listama su Mladen Bestvina, Predrag Cvitanović, Ivan Gutman, Igor Mezić, te pokojni Branko Grünbaum i Andro Mikelić.
-Čestitamo profesorima Adamoviću i Dujelli na kontinuiranoj prisutnost u znanstvenom vrhu svijeta!- poručili su i izvijestili na službenoj stranici zagrebačkog PMF-a.
Na ažuriranoj listi koja se odnosi na cjelokupnu karijeru nalaze se 82 znanstvenika iz Hrvatske, što je povećanje u odnosu na prošlu godinu, kada ih je ondje bilo 75. Na listi od dva posto najcitiranijih u 2023. godini nalazi se čak 116 znanstvenika s hrvatskih institucija. I to je povećanje u odnosu na godinu prije, kada je na godišnjoj listi bilo 108 znanstvenika s hrvatskih znanstvenih institucija. Inače, autori su na listama klasificirani u 22 znanstvena polja i 174 znanstvene grane, piše srednja.hr.
– Ako autor nije na listi, to je jednostavno zato što vrijednost složenog pokazatelja nije dovoljno visoka da bi se pojavio na listi. To ne znači da autor ne obavlja dobar posao. Imajte na umu da je baza objavljena u arhivskoj formi i neće se mijenjati. Objavljena verzija temeljena je na podacima Scopus profila autora u trenutku izračuna. Zato savjetujemo autorima da povedu računa o tome da su im podaci na profilima točni. Podatke o korekcijama u Scopus bazi ne bi trebali slati nama, nego direktno Scopusu, stoji u napomeni uz tablice najcitiranijih znanstvenika.
Prof.dr. Andrej Dujella rodio se 21.5.1966. u Puli. Roditelji su mu dr. Josip Dujella i Zaga Dujella, rođena Vukasović. Dujella je staro zadarsko prezime – javlja se još u oblicima Dujela i Duiella.
-Djetinjstvo sam proveo u Žminju i Novigradu Dalmatinskom, osnovnu školu sam pohađao u Novigradu i Zadru (Stanovi), a srednju školu u Zadru. U srpnju 1984. godine sudjelovao sam na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi u Pragu, gdje sam osvojio 3. nagradu. Studij za dipl. inženjera matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu – Matematičkom odjelu u Zagrebu, upisao sam 1985. Dobitnik sam stipendije Sveučilišta u Zagrebu u šk. god. 1988/89. Diplomirao sam 1990. godine s diplomskim radom Konveksnost na metričkim prostorima izrađenim pod vodstvom prof. dr. Zvonka Čerina. -navodi u Dujella u životopisu na stranici PMF-a.
Akademik Andrej Dujella – navodi uz ostalo HAZU- podigao je svjetska istraživanja iz teorije brojeva u hrvatskoj matematičkoj sredini na vrlo visoku razinu i inicirao istraživanja eliptičkih krivulja koja su važna za teoriju brojeva, ali i ključna za teoriju kodiranja. Zahvaljujući radu akademika Dujelle, napravljen je golem napredak u smjeru dokazivanja slutnje o nepostojanju Diofantove petorke te je on povezao taj problem s teorijom eliptičkihkrivulja. Radeći na navedenome problemu, otvorio je novi smjer istraživanja u teoriji brojeva. Daleko više i detaljnije možete pročitati klikom na LINK.
U Top 10 najcitiranijih znanstvenika iz Hrvatske u 2023. nalazi se i Irena Burić sa zadarskog sveučilišta… (PL)