PERIVOJ KRALJICE JELENE MADIJEVKE Dašak prirode, povijesti i neizostavno mjesto odmora i druženja

Perivoj kraljice Jelene Madijevke otvoren je 16. rujna 1829. godine, a nastao je prema zamisli tadašnjeg vojnog upravitelja grada Zadra, baruna Franza Ludwiga von Weldena. Inače botaničar, ideju za perivoj dobio je uslijed velikog oduševljenja dalmatinskom florom, a navedeni je perivoj otvorio za građane i upravo mu takvo ime i dao – Gradski perivoj. Tom je odlukom grad dobio svoj prvi gradski perivoj, koji je ujedno prvi ne samo u Zadru, već i čitavoj Dalmaciji.

Zadar je u tom periodu bio grad-tvrđava, što znači da se navečer iz grada pak nije smjelo izlaziti, stoga je perivoj služio kao svojevrstan “balkon grada jer se iz njega pružao krasan pogled na more i okoliš”, prema riječima Mirne Petricioli, rukovoditeljice sektora hortikulture u tvrtki Nasadi d.o.o.

Franz Ludwig von Welden, inače Bavarac, oduševio se Dalmacijom i njezinom florom, stoga je već tijekom prve godine boravka u Zadru botanički istražio Dalmaciju i crnogorsko primorje, a pritom je otkrio neke nove vrste. Surađivao je i s ostalim botaničarima, pisao za brojne njemačke časopise, a u jednom pismu koje je napisao regensburškom časopisu “Flora”, istaknuo je kako je u Zadru uspio ostvariti davni san o izgradnji perivoja za javnost posvećenog dalmatinskoj flori i to baš na najvećem bastionu zadarske tvrđave s koje se pruža prekrasan pogled.

Perivoj je podignut u vrijeme romantizma, stoga je i imao sva obilježja tog vremena. Sadržavao je izrazito zanimljive objekte poput maurske kavane, kineske pagode, grčkog hrama, eksedre, ledane, obeliska, umjetne špilje i mnogih drugih. U svrhu podizanja romantičnog ugođaja postavljene su razne umjetne ruševine, a brojni paviljoni podsjećaju na arhitekturu dalekih krajeva. Perivoj je bio prepun zabavnih sadržaja, a građanima je služio kao mjesto za druženje. Moglo se naručiti brojna egzotična pića, svirala se glazba, izvodili su se igrokazi i sportske egzibicije, a s obzirom da u to vrijeme muzeji nisu postojali, postavljene su brojne biste i kipovi, dok su stolovi i klupe bili su složeni od kapitela, stupova i drugih ulomaka.

I dan danas stoji natpis uklesan u kamen “WILLKOMMEN DEN 16 SEPT 1829” koji svjedoči njegovu otvorenju, ali i dugoj povijesti i važnosti koju je ovaj perivoj imao i još uvijek ima za grad Zadar.

Danas je park i dalje živ, mjesto je za odmor i prepun je različitih biljnih vrsta. Tako se tamo može sresti slučajnih ili namjernih prolaznika koji su došli sjesti na klupu i udahnuti zrak prirode ili pak prošetati, brojne obitelji, parove, sportaše i rekreativce, djecu što se igraju, turiste koji sami, ili u sklopu kojekakve ture, razgledavaju park i dive se njegovoj ljepoti.

Više o samom perivoju možete pročitati na stranicama nasada, a dašak prirode koji nam on nudi možete provjeriti u galeriji ispod teksta.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...