DVA SLUČAJA ZARAZE Virus Zapadnog Nila u Hrvatskoj, ako osjetite simptome, odmah se javite liječniku!
Na Banovini su zabilježeni prvi slučajevi zaraze virusom Zapadnog Nila. Oboljele su dvije osobe s područja Siska i Petrinje, a sumnja se da postoje još deseci zaraženih. Epidemiolozi poručuju da razloga za paniku nema, ali ima za oprez, jer ovaj virus može biti vrlo opasan po zdravlje, prenosi N1.
“Imamo dva pacijenta koji su oboljeli od groznice Zapadnog Nila, kod njih je razvijen meningoencefalitis, što je veoma rijetko. Kad gledate ovu bolest, moramo kazati da 70 do 80 oboljelih nema nikakvih tegoba”, objasnio je Inoslav Brkić, epidemiolog i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije.
“Bilo tko da ima kakve simptome: osip, bolove u mišićima – što liči na ljetnu gripu – neka se javi svom liječniku. Definitivno mora biti obrađen. Bolesti ima svugdje po svijetu i gdje god ima ptica i komaraca bit će ove bolesti”, dodao je za Dnevnik.hr.
Područje Siska i Petrinje tretirat će se i larvicidno i adulticidno. “Poduzimamo prema uputama sve potrebne mjere”, napomenula je gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes.
Pacijenti imali teže simptome
“Naši bolesnici, njih dvoje, imali su teže simptome: jaku glavobolju, visoku temperaturu, bolove u mišićima i zglobovima. Teško su se kretali, a prva dva ili tri dana imali su poremećaj stanja svijesti. Znači, teško su se razbuđivali, što je nama odmah alarm da se radi o težoj bolesti”, objasnila je Tonka Jozić Novinc, voditeljica Odjela za infektivne bolesti Opće bolnice Sisak.
“Bolest prenose komarci, ne prenosi se s čovjeka na čovjeka. Kako je velik broj komaraca, veća je vjerojatnost da će se netko zaraziti. Može se očekivati da ćemo imati još slučajeva”, kazala je.
Dva su se bolesnika dobro oporavila. “Međutim, kada god imate bolest središnjeg živčanog sustava, naravno da se mogu očekivati problemi i oštećenja. Nećemo zvati zlo, ali posljedice mogu biti i veće”, rekla je Jozić Novinc.
Od bolesti se može obraniti raznim repelentima i zdravim životom, ali i košnjom trave i zaprašivanjem. “Svi mjerodavni gradovi i općine bi morali špricati i smanjivati broj komaraca, a time i broj bolesnih”, zaključila je.