U OB ZADAR- 21 Nagli porast broja oboljelih od COVID-19…

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana se bilježi nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19, te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Navedeni pacijenti su primarno, ipak, hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19, te je samo 1 pacijent hospitaliziran poradi COVID-19 infekcije…

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 se i dalje provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19, tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske…

-Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje, stoga u  slučaju pogoršanja epidemiološke situacije  mogu se postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija.Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike- pojašnjava nam iz OB Zadar.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je – napominju- da je došlo do opuštanja među građanima, te popuštanja mjera, te sa sigurnošću ne možemo reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priliv turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

-Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene  osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe te s njima trebaju izbjegavati kontakt. Naročito, treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi, a ako je odlazak ipak nužan onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapije i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno potrebno je obavezno nositi masku- poručili su iz Opće bolnice Zadar.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...