Ne smiruju se prosvjedi zbog gradnje hidrocentrale na izvoru Une: “Spriječite ekocid”
Udruga Ekološko kulturna scena Hrvatska Kostajnica danas se oštro usprotivila gradnji mini hidrocentrale na izvoru rijeke Une te je prozvala Zadarsku županiju za izdavanje dozvole držeći da se tamo događa ekocid i kršenje konvencija, stoga pozivaju mjerodavne službe da to spriječe, prenosi Index.
“Slijedom događanja u svezi izgradnje mini hidrocentrale na izvoru rijeke Une u Donjoj Suvaji, izrazito protestiramo i prozivamo Vas kao odgovorne koji su izdali dozvolu za ovakav ekocid koji se upravo događa”, stoji u otvorenom dopisu Ekološko kulturne scene EKS Hrvatska Kostajnica Zadarskoj županiji.
Drže da ovakva izgradnja mini elektrane nije od nacionalnog interesa, nego je privatni interes vlasnika i nije im, kažu, jasno kako je Zadarska županija mogla izdati ovakvu građevinsku dozvolu koja je direktni ekocid na zaštićeno područje.
Optužuju Zadarsku županiju za kršenje konvencija i protokola
Stoga od njih traže da im pošalju studiju utjecaja na okoliš kako bi je ponovno neovisno tijelo procijenilo, te da obustave daljnje uništavanje izvora Une. Sve mjerodavne službe Hrvatske pozivaju da izađu na teren i spriječe “ekocid koji ima utjecaj na cijeli tok rijeke Une”.
EKS Hrvatska Kostajnica smatra da je županija morala provesti javnu raspravu, ne samo u na svom području, nego i u svakom dijelu županija kroz koje protječe rijeka Una, pa i u susjednoj Bosni i Hercegovini.
Zadarsku županiju optužuju da ovakvim činom koji su proveli, direktno krše ESPOO konvenciju (Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (Konvencija iz Espooa) i Protokol o strateškoj procjeni okoliša (Protokol SEA).
“Nedopustivo je raditi ovakve intervencije”…
Cilj je Konvencije osigurati da njezine stranke procjenjuju utjecaj na okoliš određenih aktivnosti u ranoj fazi planiranja i da se međusobno obavještavaju i savjetuju o aktivnostima navedenima u Konvenciji koje će vjerojatno imati značajni štetni prekogranični utjecaj, ističe udruga.
Napominju da je prekršena i Arhuška konvencija koja traži uključivanje građana u projekt, te Natura 2000, koja je odavno zaštitila ovaj tok rijeke Une, te Unu u potpunosti do njenog ušća u Jasenovcu.
“Nedopustivo je raditi ovakve intervencije na rijeci u samom gornjem toku, kod izvora budući da se sve mijenja i ima znatan utjecaj na tok i tijek korita rijeke Una, a osobito za floru i faunu. Ne treba uopće ni spomenuti da je u Bosni Nacionalni park Une, te ovakvom intervencijom na Uni, skroz mijenjate strukturu zaštićenog područja”, upozorava udruga.