TAMBURAŠI IZ NINA Puna tri desetljeća skladbi i nota, ljepote tona i života…

 Trideset godina! Puna tri desetljeća. Trideseti rođendan. Nekima puno, nekima malo, kada su oni u pitanju- taman. U zamišljenom pogledu unatrag kao u trenu, u stvarnosti- na desetke, stotine, nastupa, koncerata, domaćinstava i gostovanja, skladbi i nota. Toliko toga, nebrojeno, od osnutka do dan danas. I članica i članova, događanja, anegdota, poznanstava, prijateljstva, zaljubljivanja. Pa i vjenčanja. I života…

Nastavljena tradicija predaka

Početkom mjeseca lipnja dugih 11.000 dana djelovanja prisjetili su se svečanim obilježavanjem u Tamburaškom orkestru KUD Branimir iz Nina. Kroz blizu 2.000 tjedana povijesti ansambla prošlo je njime preko 250 djece i mladih, i srednjovječnih i starijih, različitih generacija, glazbeno su se obrazovali, putovali i družili, čineći i predstavljajući na najbolji mogući način raznolikost umjetničkog stvaralaštva kulturnog amaterizma grada.

Hrvatsko kolo, Kondorov let, Yesterday, Can-Can… predivni zvuci instrumenata polako su i sigurno posjetitelje svečane večeri vraćali u prošlost, počeci orkestra Kulturno-umjetničkog društva sežu u ratnu 1994., kada se pri Osnovnoj školi „Petar Zoranić“ osnivao tamburaški orkestar. No, sami začeci sviranja tambure u gradu Ninu puno su stariji i sežu na sam početak 20. stoljeća…

-Možemo biti ponosni i sretni što su naša djeca i mladi u ovih 30 godina neprekidnog rada nastavili njegovati tradiciju naših predaka i pronositi ime grada Nina diljem domovine i inozemstva. U tih trideset godina članovi i vodstvo orkestra prošli su brojne promjene, lijepe i one malo manje lijepe, od početničkog zanosa i sreće zbog velikog broja djece i mladih koji su se okupili u formiranom tamburaškom orkestru, prvih nastupa i gostovanja, natjecanja na Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku, osvajanja brončanih, srebrnih i zlatnih plaketa „Tambura Pajo Kolarić“, uspona u sam vrh tamburaštva u Hrvatskoj, do stagnacije u radu, opadanje broja članova, smjene umjetničkih voditelja – prisjetili su se i Ivica Stulić i vodstvo KUD-a. Ono što se nije mijenjalo neizmjerna ljubav je prema tamburaškoj glazbi i svom gradu, i iskazana želja da ta ljubav i dalje traje i ostane među ninskom djecom, i mladima, da se prenese na buduće naraštaje kako bi proslavili još puno obljetnica.

Kronologija rađanja ansambla je i duža, iznad stoljeća, 1908. snimljena je fotografija s otvorenja ninske škole na kojoj su djeca -s tamburama u rukama. Već 1909., za ljetnih praznika osnovan je Tamburaški zbor „Branimir“, a 1928. pri gimnastičkom društvu „Sokol“, u Ninu, formira se Tamburaški orkestar. Dirigent je bio učitelj Mihajlo Opravić iz Osijeka, a orkestar je u početku imao 15 članova. Raspoloživi podaci nadalje nabrajaju kako je 1931.u Biogradu na Moru društvo registrirano pod imenom „Branimir“, bilježi uspon u radu, javni su nastupi orkestra bili subotom, ali i nedjeljom obično pred crkvom kada se obavezno igralo i kolo, svirali su se valceri, polke, marševi, serenade, starogradske i dalmatinske pjesme, najomiljenije bile su im „Oj, more duboko“ i „Cigančica“. Česti su im domaćini bili Ražanac, Zemunik i Sukošan.

Ustrajnost u radu i brdo nagrada…

Ratne 1941. nastupa prekid u radu Društva zbog odlaska članova u NOB, 1946. pri Poljoprivrednoj zadruzi ponovo se formira Tamburaški orkestar koji vodi Ante Morović, knjigovođa. Veći se broj tamburaša vratio iz rata, a primljeno je i oko 20 mladih članova. U razdoblju 1947. – 1956. godine zajednički su nastupi i dobra suradnja s pjevačkim zborovima. Učitelj Kažimir Sviben 1947. pri OŠ „Petar Zoranić“ osniva pjevački zbor u kojem je bilo 50 članova, a 1952. i omladinski zbor koji je imao 45 članova. U tom periodu u radu s orkestrom izmjenjivalo se nekoliko učitelja i učiteljica- Marija Milić u 1952./53.; Dragan Kosanović 1953./54.; Ivo Cetinić 1956./57. Nakon odlaska iz Nina voditelja Morovića, orkestar preuzima učitelj Kažimir Sviben i stavlja pod patronat škole zbog lakšeg rada.

Učitelj je dva pjevačka zbora i tamburaški orkestar uspješno vodio sve do 1962. kada zbog lošega zdravlja napušta vođenje i rad u školi, pa nažalost u nedostatku stručnog kadra prestaje rad pjevačkih zborova i orkestra. Ipak, 1994. ponovo se osniva Tamburaški orkestar pri Osnovnoj školi „Petar Zoranić“, koji i preuzima ime škole, a dvije godine kasnije osnivanjem Kulturno-umjetničkog društva vraća staro ime „Branimir“. Obnavljanje orkestra dogodilo se na inicijativu Jakova Ćurka i članova Mjesnog odbora Nin. Ćurko je osigurao instrumente i predložio ravnatelju škole Vitomiru Burčulu pokretanje orkestra. Na prijedlog ravnatelja, učiteljica Grozdana Klarin vodit će orkestar jer je ona kao srednjoškolka u Posedarju svirala tamburicu u orkestru pod vodstvom glazbenog pedagoga Andreja Jakuša. Nakon toga upravo maestro Jakuš pozvan je pokrenuti orkestar u Ninu u čemu mu je pomogla učiteljica Klarin poučavajući male početnice i početnike prvim notama. Inicijativu je prihvatilo vodstvo škole osiguravajući prostor za rad, a vodstvo Općine Nin iz proračuna je za voditelje osiguravalo financijska sredstva.

Tamburaši su ustrajnim vježbanjem i procjenom maestra Jakuša prvi put 1995. sudjelovali na Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku na kojem su briljirali i osvojili brončanu plaketu „Tambura Paje Kolarića“. U 1996. osniva se i službeno Kulturno-umjetničko društvo „Branimir“, pa tamburaški orkestar postaje sekcija unutar Društva. Razdoblje 1996. – 2006. najvećih je uspjeha Tamburaškog orkestra, osvojili su u Osijeku šest uzastopnih zlatnih plaketa…

Između 2006. i 2008. dolazi do osipanja broja članova. I maestro Jakuš napušta rad s Tamburaškim orkestrom, a rad s tamburašima do 2015. preuzima bivša tamburašica Ivana Burela, započinje rad sa starijim tamburašima, dok početnike vodi učiteljica Grozdana Klarin. Orkestar postupno popunjava svoje redove, vraća se natjecanjima na Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku i osvaja srebrne plakete, a 2015. dirigentsku palicu nakratko ponovno preuzima Andrej Jakuš pripremajući tamburaše za svečani koncert povodom 20. obljetnice Društva. Od 2016. do 2024. bivši tamburaš, Josip Bakić, prihvaća ulogu voditelja Tamburaškog orkestra i svirača početnika.

Natjecanja, koncerti i suradnja

Uspješno nastavlja, stopama svojih prethodnika, s radom orkestra, pripremajući ga za razne nastupe, gostovanja, tradicionalne koncerte i natjecanja. Napose na Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku na kojima su osvajali srebrne plakete „Tambura Paje Kolarića“. Najbolji rezultat postigli su 2023. godine kada im je za samo 1 bod izmaknula zlatna plaketa. Orkestar razvija i njeguje suradnju s muškom klapom Condura, Župnim zborom svete Marcele i novoosnovanom folklornom sekcijom unutar KUD-a „Branimir“ iz Nina…

***********************************************

FILM, KNJIŽICA, ŽIVA ČESTITKA…

U povodu 30.rođendana Tamburaškog sastava izdani su i prigodni filmić i bogata programska knjižica. Tamburaški orkestar vrlo rado surađuje s ostalim udrugama koje djeluju u gradu Ninu, neke su se i nastupom uživo pridružili čestitarima i priključile čestitkama. Ninska muška dalmatinska klapa Condura kontinuirano djeluje od 2008. s manjim izmjenama u sastavu pjevača. Klapa u svom radu bilježi brojne nastupe u domovini i inozemstvu, a posebno se rado odaziva na nastupe humanitarnog karaktera. Sudionici su na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu i Večeri dalmatinske pisme u Kaštel Kambelovcu, posebnost  im je autentično izvođenje velikog broja ‘a capella’ izvornih narodnih pjesama. Pod vodstvom Borisa Ercegovića s Tamburaškim orkestrom izveli su skladbe: Dida moj i Maslina je neobrana, a solist Duje Stanišić pridružio se u izvođenju skladbe Vilo moja. Župni zbor svete Marcele djeluje pak pri Župi Nin od 2012. godine pod vrijednom palicom voditelja Toma Yeseta. Osim što pjevaju na svetim misama, nastupaju i kao gošće na koncertima u Zadarskoj županiji i brojnim humanitarnim akcijama. Zbor pjeva uz pratnju tamburaškog sastava AMA koji je sa svojim radom započeo 2017., a pokrata u imenu označava prva slova imena triju nebeskih zaštitnika grada Nina -svetih Anselma, Marcele i Ambroza. S Tamburaškim orkestrom izveo je skladbe: Maramu, Ave Maria i Dobra Majko sa Zečeva. Dragi gosti svečanog događanja bili su članovi KUD Tomislav-Županja…

FOLKLORNA SEKCIJA

KUD Branimir od sredine listopada 2023. bogatiji je za još jednu sekciju koja se uspješno razvija. Riječ je o folklornoj sekciji koju čini 18 članica koje marljivo rade na obnavljanju ninskih običaja. Za potrebe postavljanja ninskog kola, u nedostatku živućih kazivača, KUD je na Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu pronašao potrebnu dokumentaciju o plesnim obrascima i napjevima sa samog početka 20. stoljeća. Trenutno – pod vodstvom Alena Šuškovića, plesnog voditelja Ansambla Lado- uče korake i figure ninskog kola i ninske napjeve, a -u suradnji s Etnološkim odjelom Narodnog muzeja u Zadru- napravljena je  rekonstrukcija svečane ninske nošnje, u tijeku je šivanje oglednog  uzorka. Na rođendanskoj proslavi tamburaša predstavile su se koreografijom Sinje more, plesom iz okolice Nina, a plesalo se u posuđenim dalmatinskim nošnjama…

230 ČLANICA I ČLANOVA

Generacija 1994.: 1. Marin Kapović 2. Josipa Peroš 3. Lucija Tartaro 4. Lucija Ćurko 5. Jelena Magaš 6. Ivana Surić 7. Ana Ljubičić 8. Mandica Peroš 9. Tatjana Dejanović 10. Zdenka Stulić 11. Iva Jurišić 12. Martina Magaš 13. Zorica Šalov 14. Mirjana Ivanković 15. Tomislava Šalov 16. Šime Glavan 17. Krešimir Magaš 18. Marija Kera 19. Tomislav Kera 20. Šime Ljubičić 21. Stjepan Magaš 22. Mate Rašić 23. Kristina Glavan 24. Ivana Burela 25. Petra Stulić 26. Lucija Šalov 27. Brane Stulić 28. Filip Morović 29. Antonia Kuzmar 30. Duško Modrinić.

Generacija 1995.: 31. Maša Grbić 32. Helena Pernek 33. Nina Pijaca Generacija 1997. 34. Josip Laštro 35. Nikolina Perković 36. Antonija Pijaca 37. Maja Stulić 38. Višnja Stulić. Generacija 1999. 39. Vesna Lipotica 40. Josip Stulić 41. Ana Peroš 42. Marija Peroš 43. Nikolina Perinić 44. Jure Vučetić 45. Biljana Vukoje 46. Mirela Vukoje Generacija 2000.: 47. Marko Bašić 48. Josip Stulić 49. Paula Zorić. Generacija 2001. 50. Andrea Bačić 51. Josip Bakić 52. Jelena Burela 53. Ana Čvrljević 54. Edo Fekete 55. Toni Ikić 56. Luka Jakovčević 57. Luka Ljubičić 58. Matea Oltran 59. Lucija Pekić 60. Marija Pekić 61. Marjan Peša 62. Filip Pijaca 63. Angela Sipina 64. Matea Sipina 65. Lucija Sjauš 66. Ivona Stulić 67. Tereza Stulić 68. Danijel Vidić 69. Ivan Vidić. Generacija 2003. 70. Ante Pijaca 71. Marko Pijaca Generacija 2005. 72. Ivan Jurišić 73. Višeslav Magaš Generacija 2006. 74. Roko Bačić 75. Dajana Karlović 76. Lucija Lipotica 77. Filip Lipotica 78. Frane Lipotica 79. Josip Ljubičić.

80. Ivan Magaš 81. Roko Pekić 82. Ivica Pernek 83. Ivan Peroš 84. Tome Pijaca 85. Maja Prekpalaj 86. Nina Proroković 87. Dragutin Stulić 88. Lovre Stulić 89. Marin Stulić 90. Mate Stulić 91. Nina Stulić 92. Ivana Surić 93. Katarina Surić 94. Lucija Šalov 95. Frane Škibola 96. Duje Štulić 97. Lucija Bakić 98. Vinona Burela 99. Bahrudin Čaušević 100. Emila Čvrljević 101. Luka Čvrljević 102. Petra Čvrljević 103. Gašpar Ćurko 104. Branimir Ivanić 105. Matea Kosović 106. Roko Koštan 107. Ljubica Kuzmar 108. Branimir Lipotica 109. Filip Ljubičić 110. Grgo Ljubičić 111. Frane Magaš 112. Paola Marguč 113. Sonja Mašinović 114. Magdalena Matulj 115. Matea Matulj 116. Andrea Morović 117. Ivan Medić 118. Tome Mustać 119. Patrik Pijaca 120. Mario Rajić 121. Mišel Sanjicki 122. Martina Surić 123. Anđela Šalov 124. Filip Štulić 125. Helena Štulić 126. Jakov Štulić 127. Katarina Štulić 128. Mia Štulić 129. Nina Štulić 130. Rebeka Štulić 131. Ivan Tartaro 132. Laura Zorić. Generacija 2010. 133. Antonia Ćurko 134. Ivana Glavan 135. Kristina Glavan 136. Filip Majstorović 137. Karla Matešić 138. Karmen Matešić 139. Josipa Medić 140. Korina Oltran 141. Martina Peroš 142. Lorena Relja 143. Nina Relja 144. Anđela Stulić 145. Matea Stulić 146. Ana Šalov 147. Nikolina Škibola.

Generacija 2011.:148. Iva Magaš Generacija 2012. 149. Petra Mila Glavan 150. Petar Keri 151. Franko Ljubičić 152. Marta Magaš 153. Iva Paula Majić 154. Karlo Mustać 155. Mario Mustać 156. Anđelina Sipina 157. Gabriela Stojanović 158. Ivana Stulić 159. Anđela Surić 160. Antonija Surić 161. Josipa Surić 162. Antonija Šalov 163. Ana Špac Generacija 2013.: 164. Jelena Barunčić 165. Lucija Magaš 166. Božo Savić 167. Danijel Striguljica 168. Anđelka Magaš 169. Tom Yeseta Generacija 2014. 170. Lana Pijaca 171. Maja Magaš 172. Marta Ćurko 173. Ema Ćufurević 174. Ivan Majstorović. 175. Paula Stulić 176. Pio Glavan 177. Matej Šalov 178. Luka Pijaca. Generacija 2016.: 179. Lucija Savić 180. Ivona Magaš 181. Hana Patrk 182. Petra Šarlija 183. Josipa Stulić 184. Vita Stulić 185. Dante Šalov 186. Klara Pavlović 187. Josipa Šalov 188. Ena Ivanov 189. Jelena Lipotica 190. Roko Skoblar.  Generacija 2017. 191. Mihovil Škibola 192. Marta Glavan 193. Marcela Burela 194. Anica Burela 195. Nikolina Magaš 196. Lucija Tartaro. Generacija 2019. 197. Lovre Jakovčević 198. Adrian Dejanović 199. Marcela Šalov 200. Petra Stulić.

Generacija 2021.: 201. Leonardo Pijaca 202. Lovre Tartaro 203. Franko Zorić 204. Ruža Glavan 205. Ljiljana Ramić 206. Katja Deša 207. Josipa Ćurić 208. Tonka Šalov 209. Krešo Bošnjak Generacija 2022. 210. Zara Ljubičić 211. Alani Štulić 212. Karlo Veledar 213. Niko Ljubičić 214. Luce Škibola 215. Lana Marcelić 216. Maša Glavan 217. Luka Brlek 218. Frane Skoblar 219. Gloria Jurkin 220. Nino Puškar 221. Tomi Vučetić 222. Matija Ljubić 223. Tara Mržljak Generacija 2023. 224. Gabriela Šalić 225. Lara Stulić 226. Klara Štulić 227. Cvita Štulić 228. Antonela Mrkela 229. Aenona Ljubičić 230. Gabriela Petanović. (Pero Livajić)

LINK na video filmić o Tamuraškom orkestru i KUD Branimir (kronologija)…

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...