ŠPUD NAS IZNOVA ODUŠEVLJAVA Erasmus+ projekt i đačka izložba UMJETNICI ZA UMJETNIČKO OBRAZOVANJE/ARTISTS FOR ART EDUCATION- ‘čista petica’…
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2024/06/Izlozba-Graz-2024-11.jpg?fit=2048%2C946&ssl=1)
U Školi primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar koncem svibnja je učenicima, nastavnicima i posjetiteljima predstavljena izložba koja prikazuje umjetničke radove nastale tijekom mobilnosti u Grazu za mjeseca siječnja.
-Izložba je i prikladan način da se oprostimo od ovogodišnjih maturanata, od kojih je čak sedmero sudjelovalo na mobilnosti ove godine, a od njih čak troje i na prošlogodišnjoj mobilnosti u Mariboru! Dakle, neki od njih već su Erasmus veterani!- kazuje nam Bojana Vukojević, nastavnica.
O PROJEKTU
Erasmus+ je europski program obrazovne i kulturne razmjene, u okviru projekta „Umjetnici za umjetničko obrazovanje“, jednom godišnje u trajanju od dva tjedna umjetnici stavljaju na raspolaganje svoje ateljee, vrijeme i stručnost mladim budućim umjetnicima iz RH. Na kraju tog razdoblja prezentiraju se rezultati koje su učenici postigli.
Projekt UMJETNICI ZA UMJETNIČKO OBRAZOVANJE odvija se u provedbi Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU), u cijelosti se financira u okviru EU projekta Erasmus+, a o značaju projekta govori i to što je 2022. godine dobio i Europsku nagradu za inovativno poučavanje!
https://www.ampeu.hr/novosti/predstavljamo-cetiri-hrvatska-dobitnika-europske-nagrade-za-inovativno-poucavanje-za-2022-godinu
Projekt okuplja učenike i nastavnike srednjih škola primijenjene umjetnosti i dizajna Hrvatske u jedinstvenoj prilici širenja svojih umjetničkih znanja i iskustava boravkom na mobilnostima kod profesionalnih umjetnika u Austriji, Sloveniji, Latviji, Njemačkoj, Italiji. Ovo je deveta godina provođenja projekta, a Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar s učenicama, učenicima, nastavnicima i nastavnicama u njemu sudjeluje treću godinu zaredom. Projekt uključuje odlazak učenika i nastavnika na dvije odvojene mobilnosti u zemlje – partnere, gdje jedni i drugi stječu iznimno važna iskustva u struci. Tijekom dva tjedna mobilnosti učenice i učenici rade i stvaraju u ateljeima biranih mentora/umjetnika i za njih je ovaj projekt jedinstvena prilika kad mogu boraviti u stranoj zemlji i raditi izravno s profesionalnim umjetnicima na produkciji likovnog djela. S druge strane, nastavnice i nastavnici su tijekom svoje mobilnosti od pet radnih dana uključeni u proces „job shadowing“ – u školi domaćinu projekta.
-Cilj hvalevrijednog projekta je dodatno usavršavanje stečenih znanja i priprema za tržište rada, kao i mogućnost veće konkurentnosti pri upisu na fakultet ili pri budućem zaposlenju u struci. Prijavljuju se učenici trećih i četvrtih razreda slikarskog i grafičkog dizajna te nastavnici stručnih predmeta iz područja slikarstva i grafike te nastavnici koji predaju crtanje i slikanje ili plastično oblikovanje prvim razredima škole- upoznaje nas Bojana. Proces prijave nije lak i već su se treću godinu zaredom u ŠPUD-u uvjerili kako se učenici zaista trude jer žarko žele priliku rada u umjetničkim ateljeima. Prijavljuju se putem prijavnice i predstavljaju pred komisijom za ocjenjivanje s mapom od pet radova.
MOBILNOST UČENIKA
-Prvu godinu u kojoj se Škola priključila projektu, učenici su boravili na mobilnosti u Grazu, a u prošloj školskoj godini 2022./2023. naših je desetoro učenika dva tjedna boravilo u Mariboru, gdje su, podijeljeni u grupe, svakodnevno odlazili u umjetnička studija, u kojima su istraživali i radili sa svojim mariborskim mentoricama na područjima intermedijske umjetnosti, stop – animacije, animacije, mozaika i društveno angažiranog kolaža, a na kraju mobilnosti priredili su izložbu na kojoj su predstavili svoja umjetnička djela kao rezultat dvotjednog angažiranog rada- priča nam prof. Vukojević. Ona je ove školske godine učenicima koji su boravili u Grazu u Austriji, s njima boravila u svojstvu nastavnice u pratnji i koordinatorice projekta za školu iz Zadra.
Mobilnost u Grazu: 21. 1. – 3. 2. 2024…
Kao i na ostalim mobilnostima do sad, učenici ŠPUD-a su i ova dva radna tjedna proveli u društvu učenika Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule, s nastavnikom u pratnji prof. Denisom Sardozom. Ta austrijska mobilnost bila je ujedno prva mobilnost projekta u 2024. godini i polučila je izvanredan uspjeh, o čemu govori zadovoljstvo učenika i mentora, kao i samih organizatora, Hrvatskog društva likovnih umjetnika te partnera – umjetničke organizacije „NEXT – Verein für zeitgenössische Kunst“ na čelu s koordinatoricom projekta za Austriju, svjetski priznate umjetnice Luise Kloos.
Tijekom mobilnosti, učenici su proveli deset radnih dana u ateljeima svojih biranih mentora, austrijskih umjetnika iz Graza, uz čiju su pomoć istraživali ideje i teme svojih umjetničkih radova, a koje su predstavili na završnoj izložbi u petak, 2. 2. 2024. u Galeriji Keil u Grazu.
-Područja umjetničkog rada i interesa bila su raznovrsna. Učenice Iskra Brčić Igić i Luce Majstorović su u ateljeu umjetnice Lotte Hubmann u tehnikama crteža i instalacije istraživale način na koji smo povezani s korijenjem biljaka, dok je Petra Kaica kod grafičarke Lere Elur proučavala razne vrste grafičkog otiskivanja, a tema su joj bile ptice. Lucijan Nižić je kod velike austrijske strip majstorice Edde Strobl vješto i vrijedno radio svoj prvi pravi strip, a Petra Babara i Klara Ćustić su kod multimedijalne umjetnice Nicole Wogg istraživale kako crtež pomoću drugih tehnika izlazi iz plohe papira. Emanuel Barišić Naglić i Gabriel Arbanas stvarali su u radionici kolektiva Roter Keil – Emanuel je kod Akbara Brandnera istraživao napetost ljudske agonije kroz sliku i skulpturu, a Gabriel je uz mentorstvo Amalije Lalić Stanić izveo impozantne predimenzionirane crteže tušom na papiru. Gregor Gržan i Matija Jaša su kod svestranog umjetnika Igora F. Petkovica za temu imali čovjeka kao nositelja poruke o unutarnjem svijetu ili svijetu budućnosti, a njihovi ateljei bili su u prostoru Umjetničkog kluba Kräftner, dakle u samom srcu mlade austrijske umjetničke scene- kazuje nam Bojana.
Učenici su prisustvovali i izvrsnoj radionici crtanja akta kod poznatog austrijskog umjetnika Gerharda Stieglera u prostoru Galerije Centrum, a razgledali su čuveni Kunsthaus u Grazu, kao i ostale znamenitosti ovog lijepog grada. Nedjelja, 28. siječnja, bila je dan za uspješni performans kojim su pod vodstvom austrijske koordinatorice projekta, umjetnice Luise Kloos, istraživali odnos tijela i prostora. U performansu su sudjelovali i studenti Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu pod vodstvom prof. dr. Josipa Zankija, što je ujedno bila i izvrsna prilika za naše učenike da se raspitaju o Akademiji i nadolazećim prijemnim ispitima.
LINK na NEXTKUNST:
Next – Verein für zeitgenössische Kunst (nextkunst.at)
Na kraju svakog programa Erasmus+ hrvatski studenti predstavljaju svoje radove u profesionalnom izložbenom prostoru u Grazu. Tijekom godina ove su izložbe izazivale veliki interes javnosti u Grazu koja je veliki ljubitelj umjetnosti. Gradske kulturne institucije i umjetnički kolektivi kao što su Roter Keil, Schaumbad – Freies Atelierhaus Graz, Galerie Centrum i majstorski tečajevi Ortweinschule Graza stalni su partneri ovih susreta. Naravno, živopisni grad Graz sam po sebi predstavlja inspiraciju i mjesto za ostvarenje raznih mogućnosti i eksperimentiranja.
Izložba: NEXT ERASMIS +, UMJETNICI ZA UMJETNIČKO OBRAZOVANJE
Vrhunac mobilnosti odigrao se u petak, 2.2., kada su učenice i učenici u jutarnjim satima postavljali svoju izložbu, koja je svečano otvorena u 19 sati u izvrsnoj Galeriji Keil u centru Graza. Dvadeset učenika – dvadeset likovnih radova, velike kvalitete i pomno razrađenih ideja. Svi prisutni ostali su oduševljeni pristupom i stavovima naših zadarskih i pulskih učenika, koji su zdušno govorili o svojim radovima, neki riječima, a neki i performansom. Ti odvažni, pametni, kreativni mladi ljudi pokazali su svojim pristupom i svojim razmišljanjem kako nakon Austrije mogu na kraj svijeta!
-Ovogodišnja mobilnost projekta UMJETNICI ZA UMJETNIČKO OBRAZOVANJE bila je za učenike Škole izrazito uspješna, a najviše zahvaljujući prijateljskoj povezanosti zadarskih i pulskih učenika, koji su zajedno radili kod mentora, pomagali jedni drugima, družili se i razmjenjivali ideje. Zajedno su stvorili čvrstu mrežu solidarnosti u umjetnosti, što bi mogla biti i krilatica mobilnosti!- tvrdi prof. Bojana Vukojević.
MOBILNOST NASTAVNIKA
Ništa manje entuzijastična mobilnost i kod nastavnika koji su ove godine sudjelovali u tzv. „poslovnom zasjenjenju“ u Ljubljani od 11. do 16. ožujka. Tomislav Grzunov, Martina Beneta i Matea Radobuljac zajedno su sa svojim kolegicama i kolegama iz ostalih hrvatskih umjetničkih škola boravili u školi domaćinu – Srednjoj šoli za oblikovanje in fotografijo u Ljubljani. Posjetili su i Centar Rog, nekadašnju Tovarnu Rog, koja je danas suvremeni centar za umjetnost s inovativnim i otvorenim pristupom za kreativne ideje te Akademiju za likovno umetnost in oblikovanje, a vratili su se puni novih saznanja i ideja i to prenijeli svojim kolegama u školi!
ZADARSKA IZLOŽBA UČENIČKIH RADOVA NASTALIH NA MOBILNOSTI
Ovogodišnja izložba u Grazu bila je toliko uspješna da je prof. Bojana Vukojević odlučila radove zadarskih učenika postaviti kao izložbu po povratku u Zadar. Zbog razloga tehničke prirode (rad najvećih dimenzija ostao je kod mentora u Grazu), postavljanje nije bilo moguće do pretprošlog tjedna, kada je i ovaj posljednji rad konačno stigao u Zadar! Radi se o djelu Gregora Gržana, koje je izvedeno u kombiniranoj tehnici akrilnog laka u spreju i assemblagea, a zbog svoje kompleksnosti i dimenzija, osobno ga je iz Graza dopremio umjetnik Igor F. Petkovic koji je bio Gregorov mentor. Zahvaljujući Igoru, izložba je postavljena u prostoru škole gdje je odmah postala središte zanimanja učenika i nastavnika, dok su je mnogobrojni posjetitelji imali prilike vidjeti za Dan otvorenih vrata ŠPUD-a. Pozivamo i druge zainteresirane da je pogledaju svaki školski radni dan!
-Uz Gregorov rad, izložena su i ostala umjetnička djela naših učenika: crteži i fotomontaže Iskre Brčić Igić i Luce Majstorović, grafike Petre Kaice, crteži Matije Jaše i Gabriela Arbanasa, strip Lucijana Nižića, slika i skulptura Emanuela Barišića Naglića, trodimenzionalne slike Petre Babara i Klare Ćustić. Jedinstvena prilika rada sa svjetskim umjetnicima u umjetničkim ateljeima ogleda se u likovnim ostvarenjima naših srednjoškolaca, sedmero maturanata i troje učenika trećeg razreda, koji su se u Zadar vratili obogaćeni za neprocjenjivo iskustvo- podsjeća Bojana.
Maturantica grafičkog dizajna, Petra Kaica, o ovom iskustvu nam priča:
-Naše putovanje započinje polaskom iz Zadra u 10 sati ujutro. To je bio početak naše dvotjedne avanture u Grazu, znali smo da će nam nedostajati naš Zadar, ali spremno i odlučno smo krenuli. Kad smo stigli u Zagreb, dočekali smo učenike iz Pule te nastavili put prema Grazu. Bilo nas je sveukupno dvadeset i dvoje, po deset učenika iz svakog grada te naši profesori. U Graz smo stigli oko 17 sati popodne. Nakon smještanja u hostel, slijedila je kratka šetnjica gradom i upoznavanje s ostalim učenicima. Sljedeći dan sastali smo se s našim mentorima i voditeljima kako bi se rasporedili i bolje upoznali grad. Tada su svi sa svojim mentorima krenuli do njihovih ateljea. Kroz ta dva tjedna svi su naporno radili i smišljali nove ideje za svoj rad. Također smo imali razne radionice i aktivnosti poput razgledavanja muzeja i znamenitih mjesta koji su značajni za kulturu grada. Na dan izložbe sastali smo se u galeriji i počeli s postavljanjem radova, međusobno smo si pomagali i zabavljali. Izložba je prošla kao i očekivano, bilo je odlično slušati ostale kako predstavljaju svoj rad i proces rada iza toga. Za mentore smo pripremili iznenađenje kao mali znak pažnje te imali finalne pozdrave, krenulo je završno pakiranje i spremanje radova. Sljedeće jutro smo krenuli oko 10 sati ujutro te kad smo stigli u Zagreb pozdravili smo se s Puljanima. Mi smo krenuli prema našem Zadru. Iako smo svi bili malo umorni od puta, bilo je odlično iskustvo za nas kao umjetnike i voljela bih to opet iskusiti. Ja sam sa svojom mentoricom naučila mnoge nove tehnike koje mogu upotrijebiti u svom daljnjem izražavanju. Naučila sam biti kreativnija i slobodnija te mi je druga okolina poboljšala snalaženje u prostoru- naglašava Petra.
NOVA MOBILNOST U NOVOJ ŠKOLSKOJ GODINI
-Projekt „Umjetnici za umjetničko obrazovanje“ vrlo brzo je stekao veliku popularnost među učenicima i nastavnicima, kako u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar, tako i u drugim školama sudionicima. Natječaj za novu mobilnost kreće već krajem listopada, kada će novi učenici slikarskog i grafičkog dizajna pokazati svoj interes i nova desetorka biti izabrana za novu Erasmus pustolovinu. Željno očekujemo nastavak priče!- poručuje pak Bojana.
******************
PREDSTAVLJANJE AUSTRIJSKIH UMJETNIKA/MENTORA U ZAGREBU
U svibnju 2023. godine, u Galeriji PM, Doma HDLU / Meštrovićevog paviljona, predstavljena je izložba „Next Erasmus +, umjetnici za umjetničko obrazovanje“, kustosice Luise Kloos, koja je prikazala trenutačnu umjetničku produkciju umjetnika iz Štajerske koji su sudjelovali u projektu Erasmus+, umjetnici za umjetničko obrazovanje, njihovi se radovi bave individualnim i društvenim temama te estetskim pitanjima našeg vremena. Umjetnici u svom radu koriste različite materijale i medije, poput slikarstva, crtanja, grafike, fotografije, keramike, instalacija, skulpture i videa. (PL)