TUGA Preminuo Božidar Petani, poznati ronilac, nacionalni rekorder i svjetski prvak u ronjenju na dah. Dobitnik Grba Grada Zadra…

Sve nas manje ima tu…

Tužna vijest stigla je danas i potresla sportski Zadar.

Nakon kratke i teške bolesti u 50. godini života preminuo je Božidar Petani, poznati ronilac, nacionalni rekorder i svjetski prvak u ronjenju na dah. Dobitnik Grba Grada Zadra, najbolji sportaš Zadarske županije u 2012.

Nositelj niza naslova, odličja, obiteljski čovjek, sportaš.

Ljudina.

Posljednji ispraćaj pokojnika bit će na Gradskom groblju, u ponedjeljak, 8. travnja, u 12:00.

Adio Božo, doviđenja prijatelju, legendo Zadra, ZD i hrvatskog ronjenja…

U nastavku se In memoriam prisjećamo dva teksta našeg portala pisana u povodu Petanijeva osvajanja titule svjetskog prvaka.

RONJENJE NA DAH Hrvatska reprezentacija osvojila zlatnu medalju na SP U Nici na prvenstvu u asocijaciji AIDA

BOŽIDAR PETANI SVJETSKI PRVAK

Piše: Pero Livajić

Presretan sam! Presretan – kratko – i jasno – ‘presjekao’ nas je član zadarskog kluba 2dive u subotnjim večernjim urama. Točnije, netom po informaciji koja je eterom ‘prostrujila’ brže nego dok si kazao – Božidar.

Drama i dinamika

Božidar Petani u sastavu izabranog ‘terceta’ nastupio je minulog vikenda u Francuskoj i na momčadskom Svjetskom prvenstvu u ronjenju na dah po federaciji AIDA i na najprestižnijem ronilačkom natjecanju u svijetu, u žestokoj konkurenciji 123 natjecatelja iz 37 zemalja, uvjerljivo osvojio ekipno prvo mjesto u muškoj konkurenciji potvrdivši tako s kolegama Hrvatskoj status najuspješnije nacije u ronjenju na dah.

Na momčadskom SP koje se održavalo od 9. do 15. rujna 2012. u Nici sudjelovao je rekordan broj prijavljenih ekipa. Blizu četrdeset respektabilnih planetarnih sastava, za svaku vrstu nastupala su po tri natjecatelja u tri discipline: ronjenje u dubinu s nepromjenjivom težinom (Constant Weight) za što se za svaki preronjeni metar mogao ostvariti 1 bod, zadržavanje daha u mirovanju (statika) u kojem je svaka sekunda nosila 0,2 boda te ronjenje u daljinu (dinamika) gdje je svaki preronjeni metar donosio 0,5 bodova.

Plasman pojedinoga tima određivao se zbrojem ostvarenih bodova svih natjecatelja u sve tri discipline nadmetanja. Hrvatski tim u Nici činili su: Goran Čolak (RK Geronimo), Veljano Zanki (KŠR Split), Božidar Petani, trener Ivan Drviš i fizioterapeut Velimir Kukas. Naša je postava prema stanju natjecateljske forme i prethodno ostvarenim rezultatima bila jedan od favorita, no zbog iznimno velike konkurencije do pobjede nije bilo lako doći, pogotovo i zato što se svaka i najmanja pogreška u strogim protokolima ronilačkih natjecanja mogla kazniti diskvalifikacijom natjecatelja čime bi cijeli tim ostao bez plasmana. Nakon prvoga kruga natjecanja (u dubinskoj disciplini s nepromjenjivom težinom – Constant Weight) hrvatski tim zauzeo je drugo mjesto s blagim zaostatkom za francuskom reprezentacijom i sa ostvarenim sljedećim rezultatima: Veljano Zanki – 90 metara, što je ujedno i novi nacionalni rekord, Božidar Petani – 85 metara i Goran Čolak – 85 metara.

Nakon drugoga kruga natjecanja (u disciplini zadržavanja daha u mirovanju – statika) Hrvatska je preuzela vodstvo zahvaljujući sljedećim rezultatima: Veljano Zanki – 7 minuta i 30 sekundi, Goran Čolak 7:26 i Božidar Petani 6:57. Prednost ostvarena u drugome krugu nije bila dovoljna za sigurnu završnicu pa je posljednje natjecanje u disciplini ronjenja u daljinu – dinamici donijelo pravu dramatičnu završnicu dostojnu velikoga natjecanja. Hrvatski su natjecatelji međutim ostvarili sljedeće rezultate: Goran Čolak – 236 metara, Božidar Petani – 200 metara i Veljano Zanki – 200 metara.  Time su osigurali dovoljan broj bodova da zadrže prvo mjesto ispred Francuske, koja je osvojila drugo mjesto, te Češke koja je osvojila treće mjesto turnira.

Potvrda trona

Naša reprezentacija u ronjenju na dah, predvođena trenerom Ivanom Drvišem, i prošle je godine na pojedinačnome svjetskom prvenstvu po AIDA federaciji bila najuspješnija reprezentacija s osvojenih pet medalja (od čega dvije zlatne) i jednim svjetskim rekordom, a osvajanjem ovogodišnjega timskog natjecanja, koje se u ronilačkim krugovima smatra najprestižnijim natjecanjem, samo je potvrdila svoje uspjehe i status vodeće nacije u ronjenju na dah. Inače, osim natjecanja po AIDA federaciji, hrvatska je reprezentacija najuspješnija i po drugim federacijama po kojima se odvijaju natjecanja u ovim sportskim podvodnim aktivnostima.

OKVIRI

‘Brdo’ trofeja

Petani je u sedam godina bavljenja podvodnom sportskom disciplinom pokupio niz najprestižnijih nagrada.

– Teško se prisjetiti svih medalja i pehara. Među meni najdražima su lanjska titula državnog prvaka u ‘Jump bluu’, na prvenstvu priređenom u Zadru, naslovi na Otvorenom prvenstvu Srbije 2011., Kupu Niša, kolajne s međunarodnog turnira u blizini Raba. I naravno nastup na Svjetskom prvenstvu u izabranoj vrsti na Tenerifima.  – Tamo je ‘za dlaku’ izmakla kolajna. Na žalost, malo nedostatak iskustva na ovako jakim natjecanjima, malo trema, utjecali su sigurno na to da nisam uspio ostvariti plasman. Dogodilo se naime da sam načinio dvije protokolarne pogreške, nisam u predviđenim vremenima izronio iz mora, odnosno ‘bazena’.

Ponos kluba

U klubu su ponosni na Božidara Petanija, ali naravno i na aktualni momčadski ‘šampionski’ pehar s proljetos održanog PH.

– Tu je i izvrsni Jakov Peljušić, a imamo i dobru ekipu cura. Među potonjima prednjači Nataša Stipanov, u 2011. brončana na ‘Jump blu’ PH. U relativno kratkom vremenu, a utemeljeni smo 2008. možemo se pohvaliti uistinu odličnim rezultatima. Po meni je značajan podatak da smo promovirali i Zadar kao centar ronjenja na dah, uz bok Splita i Zagreba. Trenutno smo u tom sportu i najjača dalmatinska postava – naglašava Božidar Matković, predsjednik 2Dive i sam aktivan ronilac.

Monoperaja i ‘sirena’

Ronjenje na dah je relativno skup sport, ali ne i puno više nego druga ronilačka branša.

– Treba na godinu izdvojiti otprilike deset tisuća kuna. Toliko dođu odijelo, maska i peraje, plus kvalitetna štoperica. Brzo se oštećuju i nužna je stalna obnova. To naravno u klasičnim disciplinama. Ja sam lani nabavio monoperaju za natjecanja. Radi se o popularnoj «sireni», dakle jednoj velikoj peraji, koja polako postaje nezaobilazna u ronilačkim nadmetanjima na dah. To zahtijeva i totalno drugačiju pripremu, različiti tehniku i način korištenja mišića, uzimanja zraka, zapliva i urona – otkriva ‘zlatni’ reprezentativac Božidar.

RONJENJE NA DAH Hrvatska postala ekipni svjetski prvak u asocijaciji AIDA

Božidar Petani ‘zlato’ iz Nice donio u Zadar

Piše: Pero Livajić

Hrvatska reprezentacija u ronjenju na dah novi je svjetski prvak. Na SP u Francuskoj izabrani HR ‘tercet’ minulog se vikenda potvrdio kao najbolji tim na planetu u tom podvodnom sportu i to na najprestižnijem mogućem natjecanju u asocijaciji AIDA. Titulu i pokal su naši predstavnici uzeli i podigli u žestokoj međunarodnoj konkurenciji – rekordnih 123 natjecatelja iz 37 zemalja –  uvjerljivo osvojivši ekipno prvo mjesto u kategoriji muškaraca ispred respektabilne drugoplasirane selekcije domaćina i izvrsne brončane Češke koja se na koncu u ukupnom poretku turnira našla na trećoj skalini postolja.

– Presretan sam. I Ponosan. Hvala na potpori svima koji su bili uz nas. Naročito našim obiteljima. Uoči puta su mi očekivanja i nadanja bili plasman u Top 10 i time je moja radost daleko veća. I neopisiva – nije krio iznimno zadovoljstvo postignutim uspjehom Božidar Petani, član RK 2dive iz Zadra, koji je zlatnu kolajnu pokupio u društvu kolega Zagrepčanina Gorana Čolaka iz RK Geronimo i Veljana Zankija iz KŠR Splita. Pored njih na tron su se popeli trener Ivan Drviš i fizioterapeut Velimir Kukas. Kvintet ‘šampiona’  naslov i najsjajniju medalju proslavili su – u Krševanovom gradu, ‘svečani’ doček je – ma prava fešta nad feštama – u nedjelju navečer organiziran u CB ‘Da Vinci’, uz ‘dalmatinsku pismu’, štimung ‘kakav se ne pamti’, rodbinu, prijatelje, poznanike, novinare i ‘brdo’ inih veselih čestitara. Blizu četrdeset nacionalnih sastava u Nici se nadmetalo u tri discipline: ronjenju u dubinu s nepromjenjivom težinom (Constant Weight) za što se za svaki preronjeni metar mogao ostvariti 1 bod, zadržavanju daha u mirovanju (statika) u kojem je svaka sekunda nosila 0,2 boda i ronjenju u daljinu (dinamika) gdje je svaki preronjeni metar donosio 0,5 bodova. Mladićima u CRO odijelima i maskama predstoji sada tek kratak predah. Krajem listopada na rasporedu je EP u Turskoj po federaciji CMAS u disciplinama: ‘jump blu’, dinamika i statika. Ide se u pomalo ‘nametnutoj’, no i lijepoj ulozi favorita, porasla je –normalno- i ambicija – ‘puca se na odličje, ali nikakvog imperativa nema…

 

 

 

 

 

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...