TREND STUDIRANJA UZ RAD Sve veća potražnja za studentskom radnom snagom: “Najjeftiniji su i najisplativiji…”
Uz minimalnu satnicu i dvadeset dana rada preko student servisa može se zaraditi i do tisuću eura, javlja N1. Interes poslodavaca i studenata je velik jer se radnici za istu plaću teško pronalaze, čak i u županijama gdje je nezaposlenost velika.
Odlazak na fakultet njihova je svakodnevica, a mnogi uz knjigu stignu i raditi. Preko splitskog student servisa radi 3.818 studenata. Jedna od njih je i Lucija:
“Trenutno imam dva posla. Jedan je na minimalcu, a drugi je 13 eura po satu, što je dosta dobro. Tko se trudi može jako dobro zaraditi.”Od prvog ožujka do danas objavljeno je čak 113 oglasa, a potražnja za studentima sve je veća.
“Svi znamo da na tržištu fali radne snage. Međutim, student je najjeftinija radna snaga jer poslodavac na njegovu neto zaradu ima trošak od samo 18 posto”, kaže Adriana Hrstić, voditeljica ureda ravnatelja Studentskog centra Split.
U jednom splitskom restoranu trenutno imaju jednog studenta, a u sezoni čine čak pola konobarske postave.
Vlasnik restorana Vedran Cvitković ističe kako je rad sa studentima najisplativiji: “Najjednostavnije za prijaviti i stvarno su najjeftiniji. S njima nam se i najlakše dogovarati.”
Minimalna studentska satnica sada iznosi 5 eura i 25 centi. Većina je studenata s tim zadovoljna:
“Bolje je nego što je bilo.”
“To je super iskreno. Zato mi je i malo bolje pronaći posao i naći neke više mogućnosti.”
“Sretan sam što se uopće digla, to je nešto, ali da sam presretan, li-la.”
S minimalnom satnicom mogu zaraditi tisuću eura mjesečno, o čemu brojni radnici u Hrvatskoj samo sanjaju.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, najveći broj nezaposlenih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji – čak 21 604 osoba, što čini 18 posto od ukupnog broja nezaposlenih u Hrvatskoj.
“Naše tvrtke bi sigurno htjele zaposliti djelatnika, ali radne snage jednostavno nema. Onda je tu izbor ili student ili umirovljenik ili radnik iz trećih zemalja, ako nema naše radne snage koje su nama i našim tvrtkama najdraži izbor”, tvrdi Nataša Bušić iz Županijske komore Split.
Matematika je jasna – radne snage ima jer to pokazuju službene brojke nezaposlenih. No, pitanje je jesu li našim ljudima plaće koje im poslodavci nude dostatne za život.