NOVO OTKRIĆE Na rivi pronađen metalni svijećnjak s kraja 19. stoljeća; do sad veći dio iskopa završen

Radovi na uređenju parternog dijela zadarske rive ponovno su donijeli novo zanimljivo arheološko otkriće. Naime, riječ je o metalnom svijećnjaku s kraja 19. stoljeća.

– Danas sa zadovoljstvom možemo obavijestiti javnost da je izašao iz nasipa uz kuću Trigari jedan prekrasan svijećnjak. Riječ je o metalnom svijećnjaku izrađenom negdje u razdoblju kraja 19. stoljeća, za jednu svijeću, pirifornog je oblika s blagim profilacijama. Ono što ne znamo, jer je još prekriven zemljom, a nećemo skidati zemlju s njega da ne bi oštetili ukras na njemu, ali može se vidjeti da se nalazi ukras u tehnici gijoširanja. Radi se o minicioznoj tehnici gdje su na oplošju tih svijećnjaka rađeni razni motivi poput cik-cak i drugi apstraktni motivi, saznali smo to od dr. sc. Berislava Štefanca iz Muzeja antičkog stakla u Zadru koji vrši arheološki nadzor u projektu parternog uređenja rive.

Tijekom radova proteklih mjeseca dana na rivi su otkriveni ostaci kuća Trigari, Perlini i Borelli, a uz same te ostatke kuća nađeno je više sitnih arheoloških nalaza.

– Uglavnom datiraju iz razdoblja druge polovine 19. stoljeća. Do sada su nađeni raznoliki stakleni nalazi, uglavnom pečati Luxardo, dno raznih boca, razni keramički nalazi, nalazi majolike, pojasnio je Štefanac.

Inače, kako nam je rekao danas, do sad je veći dio iskopa završen i rade se sad samo rubni iskopi.

– Ono što se sad dosta dobro može sagledati da u nastavku prema zgradi Rektorata više nećemo imati toliko zidova jer na toj razini, a iskop teče do 30-40 centimetra od hodne površine, na tom području se ne vide zidovi tih zgrada, znači da su u nešto nižoj razini iskopa, a mi nećemo ići niže u iskope tako da smo bili sretni da ovdje sagledamo ostatke kuće Trigari i Perlini. Naravno, u tim manjim iskopima sigurno se kriju ti sitni nalazi od stakla, keramike, i, kao što je ovaj današnji, od metala, kazao je.

Zanimalo nas je što će biti s tim pronađenim ostacima po završetku radova.

– Nije nužno da se ostaci vide. Bitno je uz šetnice staviti nekoliko edukativnih panoa tako da i sama šetnica postane u tom smislu jedna poučna staza o zgradama koje su tu nekad bile. Dovoljno je da se na te panoe stave planovi iz arhiva, slike iz razglednica i dijelovi tih arheoloških nalaza tako da naši građani mogu vidjeti ponešto o tom 19. stoljeću koje je bilo zaista cvatuće razdoblje grada Zadra, odgovara Štefanac.

Što se tiče nadzora, za sad je samo on tu, ali ako bude potrebe, kazao je, pridružit će mu se i druga ekipa.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...