High Care Medical Centar uhvatili se u koštac s javnozdravstvenim problemom “kronične rane”
Kronične rane su ogroman teret bolesnicima, medicinskom osoblju ali i cjelokupnom zdravstvenom sustavu. Kronične rane su rane koje ne zarastaju unutar predviđenog razdoblja odnosno kad nema napretka u zacjeljivanju u razdoblju od četiri do šest tjedana i kod kojih je iz određenog razloga narušen proces zacjeljivanja. U najčešće vrste kroničnih rana spadaju ulkus na nozi, dijabetički ulkus i dekubitalni (trofički) ulkus. Kronične rane utječu na sve aspekta života bolesnika – emocionalni, psihički i socijalni. Osim što produljuju vrijeme izlječenja, ujedno povećavaju broj posjeta liječniku kao i broj dana provedenih na bolničkom liječenju.
Mnogi nisu ni svjesni koliko među nama ima osoba koje pate od kroničnih rana. Iako se smatra da je kronična rana bolest starije populacije ona nažalost zahvaća i mlade. Osobno sam imala problem s kroničnom ranom i to na licu koja je nastala zbog hematoma uzrokovanim traumom i ozljedom. Punih 6 mjeseci bilo je potrebno da moja rana zacijeli. To mi je bio jedan od težih perioda u mom životu. Iako sam po prirodi borac svakodnevno živjeti s kroničnom ranom nije mi bilo lako. Postoji i još jedan problem. Gdje i kako liječiti kroničnu ranu? Jedna sam u nizu sretnih pacijenata koja sam uspjela stupiti u kontakt s High Care Medical centrom specijaliziranim za liječenje kroničnih rana. Da me je barem tko prije usmjerio na ovu zdravstvenu ustanovu moja kronična rana prije bi zacijelila, Zbog toga želim javnost posebno pacijente koji vode borbu i muku s kroničnom ranom upoznati s ovom zdravstvenom ustanovom čiji je jedini cilj svojim jedinstvenim pristupom liječiti i prevenirati kronične rane, bolesti vena i arterija te limfne opstrukcije. Možemo slobodno reći kako se High Care Medical Centar uhvatio u koštac s ovim javnozdravstvenim problemom a to su kronične rane. Njihovo liječenje kroničnih rana koriste pacijenti iz svih krajeva RH izvan njenih granica.
O toj vrlo važnoj temi razgovarali smo s Meri Žuvela vlasnicom zagrebačkog High Care Medical Centra i saznali kako još uvijek postoji potreba da se što više educira određen broj zdravstvenih djelatnika koji su zainteresirani za rad s bolesnicima s kroničnim ranama, te da u kliničkoj praksi provode suvremene postupke dijagnostike, skrbi, liječenja i prevencije, a prema zadanim mogućnostima.
-Moram istaknuti kako je prijeko potrebno više zdravstvenih ustanova za njegu baziranu na multidisciplinarnom pristupu i neinvazivnoj terapiji u prevenciji, zbrinjavanju i liječenju vaskularnih bolesti. Ovdje u našem centru sve što radimo bazirano je na znanstveno utemeljenim metodama prvoklasnog konzervativnog liječenja vaskularnih oboljenja, uključujući i tretmane kroničnih rana. U našem centru pružamo sveobuhvatnu skrb pacijentima, prateći najnovije metode i tehnologije kako bismo im omogućili najkvalitetniju terapiju, pojasnila je Žuvela.
Govoreći o ovom javnozdravstvenom problemu Meri Žuvela je kazala kako je od velikog značenja prevencija razvoja kronične rane te kako je prevenciji uvijek potrebno dati prvenstvo, jer ona nije primarna obveza javnog zdravstva samo zato što smanjuje troškove zdravstvene zaštite i općenito (iako to gotovo uvijek i radi), već zato što sprječava bolest, prevenira patnju, poboljšava kvalitetu života i unaprjeđuje učinkovitost sustava. Pristup javnog zdravstva treba biti globalan, postavljeni ciljevi i standardi takvi da rezultiraju zdravljem, produženim životom i boljom kvalitetom.
– Uspješna skrb o rani ima utjecaja na sam život pacijenta, pojedinca, ali i na društvo u cjelini. Cilj kvalitetne skrbi je i prevencija infekcije, koja se razvija kao komplikacija već postojeće komplikacije – kronične rane. Danas za većinu dijagnoza postoji veliki broj terapija i načina liječenja. No, kada je riječ o aterosklerozi, stanju koje pogađa sve više ljudi zbog načina života koji uključuje lošu prehranu, nedostatak tjelesne aktivnosti te pušenje, konzervativna terapija dosad nije bila široko dostupna. Rezultati retrospektivne studije provedene liječenja kroničnih rana sa Vacumed IVT terapijom pokazuju izniman uspjeh u liječenju kroničnih rana. Prema rezultatima studije rane su prosječno zacijelile u svega 3,7 mjeseci, dok je nacionalna statistika prema referentnom centru za kronične rane u Republici Hrvatskoj iznosi 34,4 mjeseca. Kronične rane često su posljedica dijabetesa, ateroskleroze i venskih bolesti. Broj oboljelih od dijabetesa, prema službenim podacima, premašuje 400.000 registriranih, s još toliko neprijavljenih ili još uvijek neotkrivenih slučajeva. Ateroskleroza pogađa 190.000 ljudi, dok su venske bolesti prisutne kod 193.500 pacijenata, govori Žuvela te navodi kako u skladu s navedenim, statistika pokazuje da se kod 25% oboljelih od dijabetesa razvija kronična rana (100.000), 10,9% oboljelih od venskih bolesti razvija kroničnu ranu (21.101), dok će 5% oboljelih od ateroskleroze imati gangrenu ili kroničnu ranu (9.679). Ukupno, očekivani broj bolesnika s kroničnom ranom iznosi 130.780, što čini 3,7% ukupne populacije u RH.
-Kao odgovor u borbi protiv neumoljive statistike u High Care Medical Centru koristimo najnoviju tehnologiju u liječenju vaskularnih bolesti i poticanju cirkulacije – Vacumed IVT, koju s ponosom predstavljamo kao Referentni centar za EU. Ovaj inovativni sustav predstavlja ključnu prekretnicu u pristupu liječenju vaskularnih problema. Naša dijagnostika slijedi globalne vaskularne smjernice, koristeći precizan uređaj Perimed koji omogućuje mjerenje stanja makro i mikrocirkulacije (ABI, tcpo2, PVR i TBI). Ova vrhunska tehnologija pruža detaljan uvid u stanje pacijenata, omogućavajući nam objektivno praćenje napretka terapije. Važno je naglasiti da ova precizna dijagnostika ide korak dalje – omogućuje nam preventivni rad, posebno kod dijabetičara i osoba s obiteljskom anamnezom ateroskleroze ili onih koji su skloni istoj zbog načina života. Preventivnim pristupom možemo spriječiti mnoge komplikacije kod dijabetičara, jer otkrivanjem poremećaja cirkulacije u ranoj fazi, primjenom konzervativnih metoda, možemo značajno smanjiti broj amputacija. Vrijedno je napomenuti da ateroskleroza ne uzrokuje bol u prvim 10 godina, stoga je rano otkrivanje od suštinske važnosti. Kroz našu tehnologiju i preventivni pristup, želimo transformirati pristup liječenju vaskularnih bolesti, smanjujući broj amputacija i unapređujući kvalitetu života naših pacijenata, otkrila je Meri Žuvela te poručila kako u High Care Medical Centru, tehnologija postaje ključni saveznik u brizi za vaskularno zdravlje pacijenta.
-Naš tim stručnjaka čini predana skupina medicinskih sestara s bogatim iskustvom u liječenju kroničnih rana, uz podršku iskusnih fizioterapeuta. Na čelu tima stoji prim. dr. sc. Andrea Crkvenac Gregorek, dr. med., specijalist vaskularne kirurgije s višegodišnjim iskustvom i strastvenim posvećenjem želji da pomogne svakom bolesniku, kazala je Žuvela.
Moje osobno iskustvo s liječnicom Andreom Crkvenac Gregorek je takvo da nemam dovoljno riječi s kojima bih mogla zahvaliti joj što se tiče liječenja moje kronične rane na licu. Zahvaljujući predanosti i stručnosti cijelog tima, njezinom pristupu i načinu liječenja moje rane na licu pridonijelo je da ista zacijelila za dva i pol mjeseca. Zbog toga sam već na samom početku teksta navela da mi je barem netko prije usmjerio na zdravstvenu ustanovu High Care Medical Centar koja se nalazi u Zagrebu u Trnjanskoj cesti 45 iza Palače pravde moja kronična rana prije bi zacijelila,
Tijekom našeg razgovora na zakazan termin liječenja došao je Mario, pacijent ovog centra koji nam je rekao kako se još kad je bio u vrlo teškom stanju obratio u High Care Medical Centar te da mu je danas stanje puno, puno bolje i da je jako sretan što uopće može hodati i to bez ikakve proteze za nogu.
-Moje stanje je bilo jako loše. Imao sam tešku kritičnu ishemiju ekstremiteta. Bio sam pred amputacijom lijeve noge a i desna noga bila je loše. Fizički sam se loše osjećao, moj cjelokupni organizam je bio iscrpljen od bolova, od ne spavanja. Nisam mogao hodati, nisam moga jesti. Kad sam se obratio ovom centru zaključili su da nema smisla raditi nikakvu terapiju prije nego stupim u kontakt s doktoricom Crkvenac. Oni su je zamolili da me pogleda i da vidi da li postoji ikakva još dodatna šansa da se možda pokuša nešto napraviti, možda neka operacija. Iz High Care Medical Centra poslali su joj sve snimke na cd-u i kompletnu medicinsku dokumentaciju, rekao je Mario i kazao kako mu je žao što prije nije znao ni čuo za ovaj centar kad je ima početnu aterosklerozu ali istovremeno da je jako radostan što je ipak saznao za njih.
-Naime prim. dr. sc. Andrea Crkvenac Gregorek, dr. med., specijalist vaskularne kirurgije u bolnici KBC Zagreb nakon što me pregledala ipak je odlučila nešto napraviti (reoperaciju) što je na kraju rezultiralo uspjehom. I evo danas kao što vidite hodam, uspjeli su da moja noga ne bude amputirana te sada ovdje redovno dolazi na terapije, Naravno potrebno je još vremena da se moja noga u potpunosti oporavi, Ali siguran sam da će sve biti dobro. Sve do sada ukazuje na to da ću biti uspješno izliječen, navodi ovaj pacijent iz mjesta Stubičke Toplice.
Meri Žuvela ističe kako High Care Medical Centar njeguje znanstveno utemeljen individualan pristup, pružajući visokoučinkovitu terapiju i neinvazivnu dijagnostiku te kako su u sklopu njihovog centra angažirani u praćenju i savjetovanju pacijenata, prateći njihov napredak tijekom terapije.
-Koristimo najsuvremenije metode kako bismo ubrzali zacjeljivanje kroničnih rana i poboljšali cirkulaciju, rješavajući tako osnovne probleme koji utječu na ove pacijente. U High Care Medical Centru, vaše zdravlje je naš prioritet, a naša misija je pružiti najbolje moguće liječenje vaskularnih oboljenja i kroničnih rana, čineći vaš put prema ozdravljenju sigurnim i učinkovitim, poručuje Žuvela te zaključuje kako pristup javnog zdravstva treba biti globalan, postavljeni ciljevi i standardi takvi da rezultiraju zdravljem, produženim životom i boljom kvalitetom.
Do ideje o otvaranju High Care Medical Centra Meri Žuvela je došla kao medicinska sestra. Oduvijek je imala potrebu pomoći ljudima, ali je htjela da im puno više pomaže nego što nudi klasičan posao medicinske sestre Kada je upoznala dr. Andreu Crkvenac Gregorek naišla je na isti stupanj želje i entuzijazma, te se odmah na početku pokazalo da su odličan tim.
-Uvijek nas je vodila želja da napravimo najviše što možemo i da stalno pomičemo granice unutar naših kompetencija i mogućnosti. Sretni pacijenti i dobri rezultati najveća su nam nagrada za trud i motivacija za daljnji rad. Želja nam je da ovakav centar ima barem svaki veći grad jer putovanje i smještaj bolesnika koji nam sad dolaze iz svih dijelova Hrvatske pa čak i šire iziskuje puno troškova i nije to svima dostupno i praktično. Pa pozivamo sve medicinske sestre i liječnike koji su zainteresirani za obuku i usavršavanje u liječenju kroničnih, na suradnju, poručuje Meri Žuvela.