Zahvaljujući donaciji obitelji Vranković, zadarska bolnica postala prva u Hrvatskoj koja ima “hladnu kapu” za olakšavanje nuspojava kemoterapije
Izuzetno vrijednu donaciju primio je danas Odjel za onkologiju i nuklearnu medicinu Opće bolnice Zadar koja je, tako, postala prva bolnica u Hrvatskoj koja posjeduje ovaj uređaj. Riječ je o aparatu, odnosno sustavu za hlađenje vlasišta kojega je donirala obitelj Vranković – Anka i njezin suprug Venko.
Njih su dvoje krajem 2022. godine već donirali zadarsku bolnicu i to inkubator i shuttle koji služe za transport “Palčića” unutar bolnice.
– Mi smo zadarske djeca koja su otišla u svijet raditi, trbuhom za kruhom i sad smo se vratili kući i tu već 10, 12 godina živimo. Imali smo jedno dijete koje je, nažalost, prije tri godine dobilo srčani udar i mi to radimo u spomen na njega, kazala je gospođa Vranković ovom prilikom.
Prijedlog za ovu donaciju, ovisno o potrebama, dao im je ravnatelj bolnice.
– Meni je to palo jako na srce zato što imam sestru koja je preboljela rak dojke i imamo nećakinju, od moga brata kćer, koja prolazi još uvijek kroz to. Dakle, mi smo za onkologiju baš htjeli nešto i doktor je preporučio to da pomogne i bar malo olakša ljudima koji prolaze kroz kemoterapiju, kazala je.
Kako je pojasnila njezina nećakinja, Božena Jović Pandžić, riječ je o tzv. hladnoj kapi koja dosad nije postojala u Hrvatskoj.
– Nada je da će na neki način pomoći i donekle olakšati pacijentima koji boluju do raka. Smanjuje nuspojave otpadanje kose, nokte i nada je da će nekom koristiti.
Inače, pokojni sin Anke i Venka bio je veliki donator tijekom života u Americi i to je usadio u njih te oni, nakon što je on umro, nastavljaju njegovu misiju, otkrila nam je Anka.
– Puno nam to znači da bilo kome pomogne, čak jednoj osobi, od srca će mi biti drago, rekao je gospodin Venko.
U ime Odjela donatorima se zahvalila voditeljica dr. Vesna Telesmanić Dobrić, specijalist onkologije i radioterapije.
– Ovom prilikom se zahvaljujem obitelji Vranković na donaciji. Znamo svi koje su najčešće nuspojave kemoterapije, a to je ispadanje kose što je vidljiv za van. Sve ostale mi možemo na određene načine što lijekovima, što određenim aparaturama spriječiti, ali ispadanje kose za sada se još nije uspjelo. Donacijom ovog aparata smanjit ćemo u određenom postotku ispadanje kose što će značajno poboljšati kvalitetu života naročito mladih bolesnika, u ovom slučaju bolesnica. To je aparat koji radi na principu hlađenja vlasišta čime se smanjuje cirkulacija dotoka citostatika, odnosno kemoterapeutika do folikula dlake i na taj način se smanjuje ispadanje kose. Osim toga, on djeluje i na metabolizam same dlake, tako da nakon prestanka djelovanja kemoterapije kosa brže raste i bude bolja. Za svaki protokol kemoterapije ide različita dužina djelovanja te hladne kape. Potrebno je stajati najprije pola sata da se hladi, odnosno postigne određena temperatura i za vrijeme trajanja kemoterapije treba stajati na glavi, i još sat do sat i pol nakon kemoterapije. To je nama sad malo kompliciranije zbog same dužine boravka tu, ali nadam se da će se i to riješiti s dolaskom odjela i mogućnosti našeg rada u dvije smjene kako bi mogli nesmetano obavljati taj dio posla, saznajemo do dr. Telesmanić Dobrić.
– Mi smo prvi u Hrvatskoj što se toga tiče, još ima Ljubljana, ovdje nama najbliža, i ostale zemlje svijeta kojima je to normalno. Krenuli smo pa ćemo vidjeti. Sad smo krenuli s četiri pacijenta pa ćemo vidjeti kako će to ići, naglasila je ova liječnica.