Položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada; Posao traže više od dvije godine, a diskriminacija ih prati na svakom koraku
Gotovo 16 posto svjetske populacije živi s nekim oblikom invaliditeta. Jednostavnije prikazano, svaka šesta osoba na svijetu bori se s nekim oblikom invaliditeta.
Kako bi otkrili kako na položaj osoba s invaliditetom gleda šira javnost, poslodavci, ali i same osobe s invaliditetom, portal MojPosao u suradnji s Udrugom Zamisli, povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, odlučio je objaviti rezultate istraživanja na temu zapošljavanja osoba s invaliditetom i osoba s poteškoćama u razvoju.
Rezultati istraživanja pokazali su kako 54% osoba s invaliditetom posao traži više od godinu dana, a gotovo polovica njih (44%) osjeća se, na naki način, diskriminirano na većini natječaja za posao.
Iako je i dalje prisutan, osjećaj diskriminiranosti slabi pronalaskom poslodavca, otkrili su naši ispitanici. Kao izvor diskriminacije osobe s invaliditetom podjednako navode kolege, nadređene kao i samu upravu tvrtke.
S druge strane, velika većina ispitanika s invaliditetom izjavila je kako se nalazi u kolektivima u kojima se njeguju kolegijalnost i međusobno pomaganje (92%). Također, dvije trećine osoba s invaliditetom izjavilo je kako im kolege priskaču u pomoć ukoliko oni sami nešto ne mogu napraviti (66%). Svaka četvrta osoba s invaliditetom (25%) nije te sreće da im kolege priteknu u pomoć, iako bi im pomoć nekada dobro došla.
Kada pričamo o samozapošljavanju, 50% osoba s invaliditetom koje imaju posao nikada nisu ni razmišljali o samozapošljavanju, dok ih je 36% razmišljalo o tome.
Što se tiče samih poslodavaca, većina ispitanih tvrtki (69%) ne zapošljava osobe s invaliditetom. Kod tvrtki koje zapošljavaju osobe s invaliditetom 46% ih je izjavilo kako je taj invaliditet vidljiv, 23% ima zaposlenika s vidljivim, ali i nevidljivim invaliditetom, dok u 31% ispitanih kompanija rade osobe čiji invaliditet nije vidljiv.