POLICIJSKO NASILJE Općinsko tužiteljstvo istražuje slučaj zadarskog policajca koji je mladića na podu udario nogom u prsa

I dok u zadarskoj policiji već više od mjesec i pol dana “još uvijek utvrđuju eventualnu disciplinsku odgovornost policajca”, u Općinskom državnom odvjetništvu saznajemo kako su pokrenuli istragu o incidentu koji se 12. studenoga dogodio na Bulevaru kada su djelatnici Policijske uprave zadarske priveli više osoba nakon košarkaške utakmice Zadar – Crvena zvezda. Riječ je o snimci na kojoj se jasno vidi kako jedan od policajaca brutalno nogom udara mladića koji sjedi na podu, i koji se nije opirao, niti imao oružje ili pružao bilo kakav otpor nakon što su ga posjeli na pod.
Naime, zadarskom tužiteljstvu obratili smo se želeći provjeriti jesu li oni poduzeli kakve mjere u odnosu na policajca čije je nasilničko ponašanje vidljivo na snimci koja je objavljena na našem portalu Antene. PU zadarska bila je dužna poslati im izvješće o ovom događaju, što su nam i potvrdili u odgovoru od 8. prosinca, međutim, u više od mjesec i pol dana od ovog incidenta iz policije nema ni riječi o tome jesu li policajca sankcionirali.
Nakon objave snimke koju nam je ustupio Zadranin Davor Šišeta Šiško, zadarska javnost tako još uvijek od policije nema odgovor je li njihov djelatnik barem suspendiran do okončanja interne istrage, a kamoli li jesu li mu izrečene stegovne mjere s obzirom da je na snimci jasno vidljivo kako je prekoračio ovlasti.
Odgovor smo stoga, osim u MUP-u RH, potražili i u Općinskom državnom odvjetništvu koje nam je navelo kako su 6. prosinca 2023. zaprimili posebno izvješće PU Zadarske, međutim da u konkretnom predmetu nije donesena državnoodvjetnička odluka. Od tužiteljice Darije Padovan Buškulić zatražili smo dodatno pojašnjenje o tome znači li to da nije utvrđena odgovornost policajca ili odluka ipak još nije donesena. Općinska državna odvjetnica kaže nam kako su prijavu tek zaprimili te da će nakon analize predmeta vidjeti je li potrebno provoditi još koje radnje i nakon toga donijeti državnoodvjetničku odluku.
U međuvremenu čekamo i odgovor Ministarstva unutarnjih poslova s obzirom da se 12. siječnja navršavaju već dva mjeseca od nastanka video snimke na kojoj se vidi da je policajac koji udara mladića na podu prekoračio ovlasti, ali da javnost još nema niti odgovora o tome je li zbog ovog incidenta suspendiran.
Nažalost, takvim oglušivanjem i nerazumnim odugovlačenjem odgovora na novinarski upit o događaju za koji nedvojbeno postoji javni interes, Policijska uprava u Zadru samo narušava svoju vjerodostojnost i povjerenje građana u nju. Drugim riječima, stvara dojam da štiti nasilnika u svojim redovima.