Kirurški tim Opće bolnice Zadar izveo tisućitu operaciju zloćudnog tumora pluća minimalno invazivnom tehnikom

– Neobično je da ovako mala bolnica kao što je naša ima ovakvu torakalnu kirurgiju!, tim je riječima pročelnik Službe za kirurgiju OB Zadar, izv.prof.dr.sc. Ivan Bačić, dr.med., opisao veliki uspjeh svog tima. Izveli su, naime, 1000. operaciju zloćudnog tumora pluća minimalno invazivnom tehnikom (VATS).

Povijest video asistirane toraskopske kirurgije (VATS) u Zadru seže još u 1995. godinu, kada je u našoj bolnici, kao drugoj u Hrvatskoj, izvedena operacija pneumotoraksa. Od tada zadarski kirurzi neprekidno usavršavaju svoju kiruršku tehniku i opremu, a sve je kulminiralo u listopadu 2012. godine kada su naši kirurzi, među prvima u Hrvatskoj, operirali rak pluća ovom metodom. Danas, 11 godina kasnije, izvode je gotovo svakodnevno i to ne samo u slučajevima kada pacijent ima karcinom pluća već i kod ostalih indikacija kao što su dobroćudni tumori, biopsije, upalne bolesti, pneumotoraks i tumori sredoprsja. Kada sve zbrojimo, izvedeno je preko 2000 operacija minimalno invazivnom tehnikom od 2012. godine.

Kirurško-anasteziološki tim čine tri torakalna kirurga, jedan specijalizant torakalne kirurgije, tri anesteziologa specijalizirana za torakalnu kirurgiju i tim medicinskih sestara Odjela za torakalnu kirurgiju. Prvi čovjek Službe za kirurgiju, izv.prof.dr.sc. Ivan Bačić, ističe značaj anesteziologa kao dio tima. Kaže, ovu vrstu kirurgije ne bi niti počeli raditi da nisu imali vrsne anesteziologe. S ponosom dodaje kako su još od vremena prve operacije do danas ostali jedna od vodećih torakokirurških kuća u Hrvatskoj.

– Iako smo županijska bolnica, pretekli smo neke velike kliničke centre, zaključuje.

Torakalna kirurgija nije izolirana jedinica; ona je dio multidisciplinarnog tima za tumore pluća. Čine ga još radiolozi, pulmolozi, onkolozi, citolozi i patolozi. Zahvaljujući odličnoj suradnji svih uključenih, posljednjih se godina bilježi veliki napredak u ranoj detekciji karcinoma pluća, a posljedično i bolji rezultati u liječenju ove zloćudne bolesti.

Zadarska kirurgija kontinuirano radi na usavršavanju kirurške tehnike i opreme, a aktivno rade i na edukaciji kirurga iz Hrvatske i susjednih zemalja. Tako je još 2016.godine održan prvi od šest međunarodnih tečajeva na kojima su kolege kirurge iz drugih bolnica educirali u VATS kirurškoj tehnici.

– Nikada nismo osjetili potrebu da usporimo svoj napredak. Naprotiv, imamo osjećaj da uvijek postoji prostor za napredak, kako u edukaciji tako i tehnologiji koja prati modernu kirurgiju, zaključuje dr. Bačić i s optimizmom gleda u godine pred nama.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...