ZADAR KAO GUSTERNA Meštrović: “Kako mislite riješiti nedostatak upojnih površina? Kanalizacija i odvodnja ne mogu podnijeti jednu jaču kišu!”
Prošlotjedne poplave potaknule su na sjednici Gradskog vijeća nova pitanja oko odvodnje oborinskih voda, što je posebno zanimalo nezavisnog Enija Meštrovića.
– Kad govorimo o razvoju grada Zadra, kako vi kažete da napreduje i da se razvija, može se reći da napreduje u gradnji stanova na svakom slobodnom prostoru i poništavanju zelenila u zadanom postotku. Zbog toga nam se događa da sva ta dvorišta vrše službu taraca i slivnih područja za glavne ulice Zadra i sam Zadar koji postaje gusterna. To ste svi vidjeli na ovim jačim kišama da kanalizacija i odvodnja ne mogu podnijeti niti jednu jaču kišu iz razloga što upojnih površina više nemate, zemlje i zelenila sve manje oko tih kuća tako da iz svakog dvorišta sve to ide na cestu. Kako vi to mislite riješiti u budućnosti iz razloga što nitko neće svoja dvorišta ponovno prekopati i ostaviti upojne površine koje su prije imale svojstvo da upiju sve te jače kiše i iz razloga što je već sad devastirano i betonizirano cijelo područje Zadra i nastavlja se još uvijek dok ne dođe do novog Prostornog plana gdje se nadam da ćemo završiti s tom praksom, rekao je Meštrović danas za govornicom.
U odgovoru na njegovo pitanje, gradski pročelnik Darko Kasap podsjetio je na podatak da je Grad raspisao natječaj vrijednosti 3,2 milijuna eura za izgradnju 8. faze oborinskog kolektora visoke zone koji treba ići od rotora na Meladi do uvale Maestral.
– Nažalost, na taj natječaj, kao i na još nekoliko natječaja u posljednjih dva mjeseca koje smo imali za izgradnju sustava odvodnje u Ulici Puta Vrela, nije se nitko javio. Jednostavno valjda imamo previše posla na području grada Zadra pa nemamo dovoljno izvođača ili ćemo morati korigirati cijene. Zašto spominjem taj kolektor? Zato što je to cjevovod promjera dva metra koji sav oborinski sustav iz sliva Puta Bokanjca treba zbrinuti, nama je sustav nedovršen. Naravno, radimo ga, sad i kroz aglomeraciju i kroz buduće projekte, i s tim kolektorom ćemo cijelo ovo područje od Puta Bokanjca s lijeve i desne strane zbrinuti. Što se tiče privatnih oborinskih voda na privatnim česticama, obaveza je svakog građanina da to riješi na svojoj čestici sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu, napomenuo je pročelnik.
– Govorimo da sve veća kiša dovodi do rijeka na cestama iz razloga što iz svakog cementiranog dvorišta koje više nema zelenila automatski sve to izlazi vani. Nisam rekao da to ljudi naprave, nego pitam vas kako će se to riješiti. Mi smo devastirali cijeli grad iz razloga što se išlo iskoristiti svaki kvadrat za jedan apartman da bi imali dvije trećine stanova praznih da bi mi “napredovali”, da smo razvijeni. Što smo razvijeni? Mi smo doveli sebe u situaciju da imao svako malo poplave. Ovo ne može nitko obraniti. Morat ćemo raditi svakoj cesti odvodnju takvog tipa od dva metra jer ovo ne može “pocicati” more, a kamo li cijev, bio je izričit Meštrović.
Oglasio se i gradonačelnik Branko Dukić:
– Moramo biti svjedoci da ovakve promjene i nagle ekstremne klimatske nepogode će se događati. Pasti 50 litara u jednom satu nije isto kao i pasti 50 litara u cijelom danu nije to jedno te isto. Za to nema sustava koji će to zbrinuti, ali da se treba pripremati za te klimatske uvjete, treba. Naravno da treba taj dio zelenila čuvati i to je na tragu ovih promjena koje se događaju u Izmjenama i dopunama Prostornog plana.