U Kneževoj palači otvorena zanimljiva izložba; Pogledajte skrivene kutke grada kroz fotografski objektiv

U Edukativnoj dvorani Kneževe palače jučer je otvorena izložba fotografija “Skriveni kutak moga grada” na kojoj je predstavljen izbor fotografija pristiglih na natječaj kojeg je početkom listopada raspisao Narodni muzej Zadar. Natječaj je trajao od 2. do 30. listopada 2023. godine, a izložba fotografija bit će otvorena do 25. studenog.
Izložene fotografije predstavljaju zanimljive prizore uhvaćene u određenim trenutcima, bilo da se radi o povijesnim znamenitostima, arhitektonskim prizorima, ljudima i sl.
Izložbu je otvorila Lucija Sekula, muzejska pedagoginja, koja se tom prigodom zahvalila svima koji su se odazvali na natječaj na koji je pristigao velik broj fotografija što govori o velikom zanimanju profesionalnih i amaterskih fotografa.
– Natječaj je bio napravljen u povodu Dana grada Zadra. Za Dan grada Zadra, što ćemo nego temu o gradu Zadru, naravno. Htjeli smo da otkriju i da obrate pažnje na neke skrivene kutke koji možda nisu toliko prepoznatljivi ili ako se šetamo ulicom i ne vidimo ih toliko dobro i mislim da smo dobili poprilično lijepu perspektivu tih skrivenih kutaka grada Zadra, dobili smo od povijesnih dijelova grada, s njima smo započeli, nastavili smo dalje s više poznatim dijelovima i na kraju smo zaključili s osobama na fotografiji koje također predstavljaju dijelove grada Zadra, pojasnila je Sekula.
Kako natječaj nije imao dobnu granicu, fotografije su stigle od dječjih vrtića pa do osoba starije životne dobi.
Obzirom da je na natječaj pristiglo preko 130 fotografija, a među njima i našeg kolege Matije Lipara, najprije su zamislili da će ih sve izložiti, ali na taj način ne bi došle sve do izražaja pa su napravili izbor od autora, koji su poslali više od jedne fotografije, jednu koja će biti izložena. Tako da na izložbi ima 54 fotografije plus tri fotografije koje dolaze od Dječjeg vrtića Sunce Područnog ureda Vladimir Nazor gdje su djeca sama, uz pomoć mentora, razvila svoje fotografije.
Dakako, ovom je prigodom dodijeljena i nagrada za najbolju fotografiju po ocjeni stručnog žirija, a bit će dodijeljena i nagrade publike čiji je izbor još u tijeku na Facebook stranici Narodnog muzeja Zadar na kojoj možete “lajkati” fotografiju koja vam se najviše sviđa.
– Nagrada stručnog žirija bila je malo teže za izabrati. Sastali smo se moje kolege iz muzeja, predstavnici grada Zadra i naši kolege iz Gradske knjižnice Ogranak grad i onda smo birali, na kraju smo se ipak složili oko jedne fotografije i saznali smo da je autor te fotografije da je to jedna djevojka koja ide u Školu primijenjene umjetnosti i dizajna. Ona je Nikolina Ferenčak i njezina fotografija je zgrada “Pegla”, ispričala je Sekula.
Pobjednica natječaja dobila je za nagradu godišnju ulaznicu za sebe i još jednu osobu za Kneževu palaču.
– Profesorica mi je rekla za ovaj natječaj i rekli smo da može. Inače sam radila za Zadarski list s pokojnim Vedranom Sitnicom. Išli smo na terensku nastavu s profesoricom i tema nam je bila “ritam” i otišli smo do Pegle jer nikad nismo bili unutra. Vidjeli smo to i bilo nam je baš dobro i moj je prijatelj nagnuo glavu i u tom sam trenutku to slikala. Iznenađena sam jer ima jako puno lijepih forografija i baš mi je drago što je moja izabrana. Najviše volim uličnu fotografiju, to mi je najviše zanimljivo, rekla nam je ova 18-godišnjakinja i učenica ŠPUD-a smjer fotografa.