Otvorenje izložbe EO NMZ – ŠPUD – KUZD – Providurova Plug – In: Dora Pejačević

I ovu godinu su se Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar i Škola primijenjene umjetnosti i dizajna pridružili projektu u organizaciji Koncertnog ureda Zadar od 10. do 17. studenog Providurova Plug-in: Dora.

Riječ je o multidisciplinarnom projektu razvoja publike u kulturi kojim se, u suradnji institucija i udruga, umjetničkih organizacija i pojedinaca ostvaruje inovativna i živa komunikacija s umjetnosti i glazbenom baštinom. Ovogodišnja tema je hrvatska skladateljica Dora Pejačević kojoj se upravo ove godine obilježava stota obljetnica smrti.

OTVORENJE IZLOŽBE

Interpretacijska rekonstrukcija scenskog kostima prema fotografiji Dore Pejačević vezane uz temu odijevanja i mode u doba secesije i Dore Pejačević

17. studenog u 19 h

Atrij Providurove palače, II palače

TRAJANJE IZLOŽBE 17. 11. – 23. 11. 2023

Organizacija radionice i izložbe: Etnološki odjel, Narodni muzej Zadar

Idejni koncept i mentorstvo: voditeljica Etnološkog odjela NMZ, kustosica dr. art. Marija Šarić-Ban

Mentorstvo za ŠPUD, Zadar: Sandra Bačić, prof

Sudionici projekta, radionica (kreiranje scenskih kostima): učenice Dizajna odjeće:

Lara Benić, Petra Vitlov, Malini Leventić, Josipa Pavičić, Angelina Stepčić

 

Performativna izvedba:

Koreografija: Noemi Pinto, Baletni studio PIRUETA

Izvedba: balerina Noemi Pinto (muza), Nika Radetić (Dora Pejačević)

 

Učenici Prirodoslovno-grafičke škole Zadar dokumentirali su sve faze projekta, a učenici Obrtničke škole Gojka Matuline brinut će o frizuri i šminki u sklopu završne izvedbe.

Ovogodišnja radionica (time i izložba) je bazira na analizi povijesnog razdoblja (La Belle Époque – secesija), života i rada te odijevanja Dore Pejačević s naglaskom na njen scenski kostim, koji će se predstaviti u sklopu završne večeri, u koreografiji Noemi Pinto. Učenice su na osnovu istraživanja i fotografija osmislile modne ideje izražene crtežima i modnom ilustracijom.

Narodni muzej Zadar, Etnološki odjel (Dizajnerski studio NMZ u razvoju) zadnjih godina radi na zajedničkim projektima kreiranja i oblikovanja scenskih kostima u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna, Zadar. Učenici su uz vodstvo mentora imali priliku u sklopu stručnog rada uklopiti svoja znanja usvojena u nastavi i steći nova znanja u konkretnom zadatku kreiranja od ideje do realizacije, od modnog crteža do gotovog scenskog kostima.

Osmišljavajući svoje projekte u smjeru razvoja muzejske nadgradnje i uključujući se u vanjske projekte Narodni muzej Zadar tematizira muzej kao mjesto prenošenja znanja, susreta i izmjenjivanja iskustava.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...